Prep baseball

6

Minn. Class A tournament

Championship

June 20, New York Mills vs. BOLD, Target Field, 10 a.m.

WDAY logo
listen live
watch live

Minn. Class AA tournament

Championship

June 20, Duluth Marshall vs. Minnehaha Academy, Target Field, 1 p.m.

Legion baseball

6

Montgomery Memorial tournament

In Grand Forks

Saturday

Fargo Post 400 12, Minot Metros 4

Larimore 14, Dickinson Volunteers 2

Stephen-Argyle 9, Grafton 4

S-A\u0009402\u0009000\u00093\u0009--9\u000914\u00092

GRA\u0009300\u0009100\u00090\u0009--4\u00097\u00091

WP: Hunter Yutrzenka; LP: Brody Gunderson

Highlights: S-A: Matt Suda 2x4; Todd Anderson 1x4, 2B; S-A: Yutrzenka 2x4, 3B; Dawson Feuillerat 3x4, 2B; Collin Neuschwander 2x3; Mike Jacobson 2x3

Hatton-Northwood 8, GF Blues 5

H-N\u0009102\u0009005\u00090\u0009--8\u000910\u00093

GFB\u0009011\u0009102\u00090\u0009--5\u00096\u00098

WP: Brett Foss; LP: Dillon Kuntz

Highlights: H-N: Avery Thorsgard 3x5, 2B, 2R; Grant Mundahl 2x4; Foss 1x4, 2R; GF: Matt Scribner 2x3, 2R; Oliver Wolfe 1x1, 2B, 2 RBI



Friday’s pool play

Carillon 10, Dickinson Volunteers 0

Renville County 7, GF Blues 4

Renville County 9, Larimore 2

LAR\u0009001\u0009010\u00090\u0009--2\u00097\u00095

REN\u0009243\u0009000\u0009x\u0009--9\u000911\u00091

WP: Henry Savelkoal; LP: Luke Tupa

Highlights: RC: Charlie Eriksmoen 2x4; Kaleb Foltyn 2x3; L: Tupa 2x3

Carillon 5,

Hatton-Northwood 4, 9 inn.

H-N\u0009003\u0009000\u0009100\u0009--4\u000911\u0009X

CAR\u0009110\u0009100\u0009101\u0009--9\u0009X\u00091

WP: Zak Brandt; LP: Jayce Nelson

Highlights: H-N: Avery Thorsgard 2x4, 2 RBI; Austin Rygg 2x4, 2R; Lincoln Ostlie 2x4; C: C. Brandt 3x5; Z. Brandt 2x5, 2R; G. Ross 2x4; S. Toews 2x2

Today, at Kraft Field

Seventh place -- Grand Forks Blues vs. Grafton, 8:30 a.m.

Fifth place -- Hatton-Northwood vs. Stephen-Argyle, 11 a.m.

Third place -- Carillon vs. Mayville, 1:30 p.m.

Championship -- Thompson vs. Renville County, 4 p.m.

Racing

6

River Cities Speedway

Friday’s results

Streets

First heat -- 1. Daniel Aberle; 2. Bryce Reimer; 3. Chase Boen

Second heat -- 1. John Halvorson; 2. Doug VanMill; 3. Ryan Johnson

Third heat -- 1. James Meagher; 2. Trey Hess; 3. Dan McNamee

Feature -- 1. Ryan Johnson; 2. Daniel Aberle; 3. Doug VanMill; 4. Bryce Reimer; 5. Adam Burrows

Midwest Mods

First heat -- 1. Lance Schill; 2. Austin Hunter; 3. Nick Audette

Second heat -- 1. Todd Johnson; 2. Ryan Schow; 3. Jory Berg

Third heat -- 1. Victoria Stutsky; 2. Randy Thompson; 3. Aaron Blacklance

Fourth heat -- 1. Dan Wheeler; 2. Matt Schow; 3. Cole Haugland

B Main -- 1. Jamie Dietzler; 2. Nate Reynolds

A Main Feature -- 1. Ryan Schow; 2. Lance Schill; 3. Matt Schow; 4. Austin Hunter; 5. Jory Berg

Late models

First heat -- 1. Dustin Strand; 2. Joey Pederson; 3. Mike Balcaen

Second heat -- 1. Ryan Corbett; 2. Cole Babcock; 3. Shane Edginton

Feature -- 1. Dustin Strand; 2. Mike Balcaen; 3. Brad Seng; 4. Joey Pederson; 5. Shane Edginton

Sprints

First heat -- 1. Jordan Adams; 2. Wade Nygaard; 3. Jack Croaker

Second heat -- 1. Shane Roemeling; 2. Nick Omdahl; 3. Jade Hastings

Feature -- 1. Jade Hastings; 2. Austin Pierce; 3. Wade Nygaard; 4. Nick Omdahl; 5. Shane Roemeling