North Dakota Class A state track meet

In Bismarck

Saturday’s results

All final results

Girls

WDAY logo
listen live
watch live

Team totals

Fargo Davies 171, Bismarck Century 130, Bismarck Legacy 67, Red River 60, Fargo Shanley 47, Bismarck High 47, Watford City 42, Dickinson 37, West Fargo 29, Jamestown 28, Minot 26.5, Mandan 19, West Fargo Sheyenne 18.5, Williston 10, Devils Lake 5, GF Central 2, Valley City 2

Individual events

100 -- 1. Brooklyn Buchholz, Century, 12.68; 2. Jasmine Williams, West Fargo, 12.74; 3. Sally Korgho, Davies, 12.82; 4. Cece Deebom, Davies, 12.84; 5. MaLiah Burke, Minot, 12.89; 6. Hannah Dschaak, Century, 12.92; 7. Grace Emineth, Shanley, 12.93; 8. Kate Gallagher, Shanley, 13.00

200 -- 1. Jasmine Williams, West Fargo, 25.70; 2. Hannah Dschaak, Century, 25.82; 3. Mackenzie Severson, Red River, 25.93; 4. Brooklyn Buchholz, Century, 26.22; 5. MaLiah Burke, Minot, 26.35; 6. Grace Emineth, Shanley, 26.40; 7. Ellen Donat, Davies, 26.45; 8. Emily Jahner, Davies, 26.47

400 -- 1. Kayla Ogle, Watford City, 56.22; 2. Erin Palmer, Century, 56.78; 3. Kaydee Wescom, Legacy, 57.20; 4. Makenna Bares, Shanley, 58.73; 5. Jess Mertens, Devils Lake, 59.35; 6. Autumn Ketterling, Century, 59.47; 7. Ryleigh Wacha, Davies, 59.60; 8. Allie Nelson, Minot, 59.73

800 -- 1. Erin Palmer, Century, 2:12.63; 2. Hayley Ogle, Watford City, 2:13.40; 3. Kaydee Wescom, Legacy, 2:15.30; 4. Meghan Ford, Jamestown, 2:15.99; 5. McKenna Lovehaug, Davies, 2:17.61; 6. Emily Goldade, Century, 2:18.64; 7. Megan Lundstrom, Davies, 2:18.82; 8. Allie Wahlund, Minot, 2:19.94

3,200 -- 1. Meghan Ford, Jamestown, 10:52.36; 2. Megan Lundstrom, Davies, 10:54.06; 3. Bridget Henne, Davies, 11:07.19; 4. Kelby Rinas, Mandan, 11:19.98; 5. Eleni Lovgren, Williston, 11:23.21; 6. Onnica Stansbury, Sheyenne, 11:27.19; 7. Hope Pringle, West Fargo, 11:28.46; 8. Jilee Golus, Bismarck High, 11:31.02

100 hurdles -- 1. Sally Korgho, Davies, 15.20; 2. Merritt Beil, Davies, 15.66; 3. Peyton Selle, Dickinson, 15.82; 4. Cece Deebom, Davies, 15.93; 5. Anna Rader, Century, 16.08; 6. MaKensie Maher, Bismarck High, 16.35; 7. Annie Dennis, Watford City, 16.40; 8. Morgan Sheldon, Mandan, 16.47

300 hurdles -- 1. Sally Korgho, Davies, 44.74; 2. Olivia McNichols, Century, 45.75; 3. Mackenzie Severson, Red River, 45.79; 4. Makenna Bares, Shanley, 46.12; 5. Allie Wendel, Sheyenne, 46.86; 6. Peyton Selle, Dickinson, 47.00; 7. Katrina Dietz, Sheyenne, 47.28; 8. Kameron Selvig, Jamestown, 48.26

4x100 relay -- 1. Davies (Olivia Ryland, Emily Jahner, Merritt Beil, Cece Deebom) 49.09; 2. Century 49.23; 3. Shanley 49.85; 4. Bismarck High 50.20; 5. Legacy 50.41; 6. Minot 50.50; 7. Red River 50.90; 8. Valley City 51.00

4x200 relay -- 1. Century (Gracyn Brennan, Autumn Ketterling, Eden Fridley, Brooklyn Buchholz) 1:44.55; 2. Davies 1:44.64; 3. Red River 1:44.99; 4. West Fargo 1:45.10; 5. Bismarck High 1:46.21; 6. Legacy 1:46.83; 7. Sheyenne 1:47.97; 8. Mandan 1:48.26

4x400 relay -- 1. Century (Leah Herbel, Gracie Grinsteiner, Emily Goldade, Erin Palmer) 3:58.40; 2. Watford City 4:02.25; 3. Davies 4:03.24; 4. Shanley 4:04.27; 5. West Fargo 4:04.97; 6. Legacy 4:06.13; 7. Red River 4:06.81; 8. Minot 4:07.20

Long jump -- 1. Ellen Donat, Davies, 18-3; 2. Grace Emineth, Shanley, 17-9.75; 3. Taylor Weidner, Legacy, 17-3; 4. Kaitlyn Emmil, Legacy, 17-0; 5. Kaia Schneider, Davies, 16-10; 6. Ella Fosse, Red River, 16-8.25; 7. Jaiden Horner, Mandan, 16-7.25; 8. Jill Engstrom, Davies, 16-6.5

Shot put -- 1. Shelby Frank, Red River, 42-2.25; 2. Morgan Ohlhauser, Bismarck High, 40-7.75; 3. Jeanette Perez-Nelson, Legacy, 40-6.5; 4. Alanta Tormaschy, Dickinson, 40-2.25; 5. Audrey Rodakowski, Dickinson, 39-11; 6. AJ Eberhardt, Davies, 39-5.75; 7. Anthonett Nabwe, Jamestown, 39-2; 8. Kelsie Fettig, Minot, 38-4.5

Javelin -- 1. Michaela Hjelseth, Davies, 142-8; 2. Nicole Perkins, Bismarck High, 123-5; 3. Jalyn Helstad, Williston, 120-5; 4. Taylor Leingang, Mandan, 119-6; 5. Hailey Fletcher, Century, 117-5; 6. Kaylee Lancaster, Red River, 117-1; 7. Brooklynn Koenig, Davies, 116-9; 8. Allysen Mathias, Valley City, 112-8

Pole vault -- 1. Kenzie Gullickson, Century, 11-0; 2. Paige Davis, Legacy, 10-3; 3. Mackenzie Johnson, Bismarck High, 10-3; 4. (tie) Meghan Ackerman, Dickinson, and Brooke Prochaska, Sheyenne, 10-0; 6. Taylor DeCoteau, Century, 10-0; 7. (tie) Brailyn Betlaf, Dickinson, and Kennedy Ohlhauser, Davies, 9-9

Boys

Team totals

Bismarck Century 137, Bismarck High 111, West Fargo 96, Bismarck Legacy 95, Fargo Shanley 33, Minot 30, Dickinson 28, Mandan 26, Fargo Davies 23, Fargo North 23, Williston 21, Jamestown 18, Fargo South 18, Devils Lake 17, Red River 16, Bismarck St. Mary’s 15, GF Central 14, Wahpeton 10, West Fargo Sheyenne 10

Individual events

100 -- 1. Calob Larson, Legacy, 11.18; 2. Christopher Koester, Mandan, 11.44; 3. Daniel Collins, West Fargo, 11.45; 4. Jack Carlson, Davies, 11.48; 5. Caleb Monger, Century, 11.48; 6. Alvin Johnson, Fargo South, 11.48; 7. Joel McIntosh, West Fargo, 11.52; 8. Evan Leingang, St. Mary’s, 11.60

200 -- 1. Calob Larson, Legacy, 22.06; 2. Henry Collins, Shanley, 22.29; 3. Isaiah Olsen, Bismarck High, 22.43; 4. Jack Christl, Shanley, 22.72; 5. Grant Anderson, Century, 22.76; 6. Mustafa Taylor, Dickinson, 22.77; 7. Jack Carlson, Davies, 22.94; 8. Caleb Monger, Century, 23.24

400 -- 1. Calob Larson, Legacy, 48.23; 2. Isaiah Olsen, Bismarck High, 49.01; 3. Sam Honeyman, Century, 49.26; 4. Henry Collins, Shanley, 49.41; 5. Ibrahim Oduong, Century, 50.14; 6. Jack Carlson, Davies, 50.77; 7. Cody Burke, Minot, 51.05; 8. Wil Olson, Williston, 51.20

800 -- 1. Sam Honeyman, Century, 1:56.18; 2. Preston Wachter, Bismarck High, 1:57.01; 3. Braxton Bruer, West Fargo, 1:57.14; 4. Alexander Luz, Fargo North, 1:57.81; 5. Micade Shumway, Williston, 1:58.09; 6. Parker Nelson, West Fargo, 1:58.10; 7. David Meza, Minot, 1:58.20; 8. Jack Robertson, Davies, 1:58.50

3,200 -- 1. Sean Korsmo, Bismarck High, 9:32.05; 2. Brady Yoder, Dickinson, 9:32.81; 3. Micade Shumway, Williston, 9:34.33; 4. Carl Reis, Legacy, 9:42.45; 5. Jacob Knodle, Sheyenne, 9:43.18; 6. Gavin Haut, Jamestown, 9:43.40; 7. Austin Wald, Century, 9:43.86; 8. Aiden Jung, Dickinson, 9:47.75

110 hurdles -- 1. Christian Walth, Bismarck High, 15.04; 2. Brock Johnsen, Century, 15.14; 3. Bryce Enerson, Red River, 15.24; 4. Clay Radenz, Century, 15.41; 5. Triston Emke, Minot, 15.60; 6. Jace Anderson, Century, 15.61; 7. Bless Flomo, Fargo South, 15.63; 8. Cullen Curl, St. Mary’s, 15.71

300 hurdles -- 1. Christian Walth, Bismarck High, 38.17; 2. Cullen Curl, St. Mary’s, 39.09; 3. Jace Anderson, Century, 40.00; 4. Jack Christl, Shanley, 40.26; 5. Triston Emke, Minot, 40.61; 6. Austin Frey, Mandan, 40.65; 7. Bryce Enerson, Red River, 41.06; 8. Robert Leslie, Fargo South, 41.17

4x100 relay -- 1. Legacy (Patrick Doan, Calob Larson, TJ Seidel, Jacob Hudson) 42.78; 2. Fargo South 43.18; 3. Century 43.21; 4. West Fargo 43.84; 5. Mandan 44.21; 6. Dickinson 44.27; 7. Sheyenne 44.28; 8. Red River 44.56

4x200 relay -- 1. Century (Ibrahim Oduog, Grant Anderson, Bryce Auck, Caleb Monger) 1:29.11; 2. West Fargo 1:29.82; 3. Bismarck High 1:30.11; 4. Shanley 1:30.13; 5. Fargo South 1:31.62; 6. Legacy 1:31.86; 7. Mandan 1:32.18; 8. Red River 1:33.08

4x400 relay -- 1. Century (Ibrahim Oduong, Dawson Shirley, Seth Kalberer, Sam Honeyman) 3:22.01; 2. Bismarck High 3:22.94; 3. Minot 3:23.26; 4. Shanley 3:25.53; 5. St. Mary’s 3:26.65; 6. West Fargo 3:28.47; 7. Sheyenne 3:28.62; 8. Williston 3:29.67

Shot put -- 1. Nathan Kraft, Century, 55-3; 2. Jaxon Duttenhefer, Mandan, 53-10; 3. Chase Dockter, Bismarck High, 52-5; 4. KC Ortiz, West Fargo, 51-6.5; 5. Marcus Hochhalter, Jamestown, 50-11.75; 6. Ethan Grove, Dickinson, 49-6; 7. Dalton Gullickson, Bismarck High, 48-9.5; 8. Andrew Leingang, Century, 48-4.5

Javelin -- 1. Matt Kraft, Legacy, 187-11; 2. Odin Nelson, Minot, 184-11; 3. Leif Nelson, Devils Lake, 182-8; 4. Brandon Schaffer, Century, 180-4; 5. Andrew Walter, Century, 179-11; 6. Jaeden Moton, West Fargo, 175-1; 7. Luke Lennon, West Fargo, 173-8; 8. Keaton Meschke, Mandan, 169-4

Long jump -- 1. Nsengiyumva Corode, West Fargo, 22-10.75; 2. Marcus Gulley, West Fargo, 22-4.5; 3. Tim Berge, Davies, 21-11.25; 4. David Daniels, West Fargo, 21-10.25; 5. Jacob Hudson, Legacy, 21-1.5; 6. Patrick Doan, Legacy, 21-0.5; 7. Rhett Clements, Legacy, 21-0.5; 8. Keon Syverson, Williston, 20-9.5

Pole vault -- 1. Cameron Erbele, Bismarck High, 15-0; 2. Jak Urlacher, GF Central, 13-9; 3. Kaden Rohloff, Red River, 13-6; 4. Andrew Walter, Century, 13-6; 5. Zachary Runde, Davies, 13-6; 6. Jake German, Bismarck High, 13-0; 7. Nick Gaebe, West Fargo, 12-6; 8. Dylan Gietzen, Century, 12-6

North Dakota Class B state track meet

In Bismarck

Saturday’s results

All final results

Girls

Team totals

Rugby 84.5, Thompson 67.5, Langdon-Edmore-Munich 40, Central Cass 38, Oakes 36.5, Hillsboro-Central Valley 33, Beulah 32, Milnor/Wyndmere/Lidgerwood 30, Parshall 29, Garrison/Max 25, Killdeer 23.5, Dickinson Trinity 20.5, Nelson County 20, Carrington 20, Kidder County 17.5, Harvey/Wells County 16, Kindred 13, Des Lacs-Burlington/Lewis&Clark 13, Bowman County 13, Stanley 11, Edgeley/Kulm 11, South Border 10, Richardton-Taylor 10, Southern McLean 9, Benson County 9, Bismarck Shiloh Christian 8.5, Grant County/Flasher 8, Center-Stanton 8, Mayville-Portland-CG 7, North Star 7, Griggs County Central 7, Rolette-Wolford 7, Richland 6.5, Hankinson 6, New Rockford-Sheyenne 5, Bottineau 5, Northern Lights 5, Lisbon 4, Mohall-Lansford-Sherwood 4, Pembina County North 3, Kenmare/Bowbells 3, Northern Cass 3, Enderlin/Maple Valley 2, Medina/Pingree-Buchanan 2, Mott-Regent/New England 2, Central McLean 2, Park River/Fordville-Lankin 1, Hatton-Northwood 1, Glen Ullin/Hebron 1, Hazen 1

Individual events

100 -- 1. Lanie Awender, Oakes, 12.55; 2. Kristina Brossart, Rugby, 12.92; 3. Aliya Schock, Bismarck Shiloh Christian, 13.26; 4. Elise Wisnewski, Central Cass, 13.26; 5. Kaitlyn Klein, Garrison/Max, 13.29; 6. Shawnee Hansen, Killdeer, 13.30; 7. Danielle Hagler, North Star, 13.33; 8. Skylar Crow, Richardton-Taylor, 13.44

200 -- 1. Lanie Awender, Oakes, 25.85; 2. Elise Wisnewski, Central Cass, 26.35; 3. Shawnee Hansen, Killdeer, 26.62; 4. Lexis Olson, Langdon-Edmore-Munich, 26.72; 5. Jalyn Hall, Parshall, 26.78; 6. Kristina Brossart, Rugby, 26.85; 7. Gracie Bohl, Medina/Pingree-Buchanan, 26.86; 8. Kaitlyn Klein, Garrison/Max, 26.88

400 -- 1. Jalyn Hall, Parshall, 58.92; 2. Anni Stier, Rugby, 59.75; 3. Cedar Hall, Parshall, 59.75; 4. Decontee Smith, Central Cass, 59.78; 5. Kyley Lauf, Des Lacs-Burlington, 59.92; 6. Kelsie Belquist, New Rockford-Sheyenne, 1:00.34; 7. Emma Baasch, Enderlin/Maple Valley, 1:00.45; 8. Vanessa Cooper, Park River/Fordville-Lankin, 1:00.96

800 -- 1. Lana Krack, Thompson, 2:18.21; 2. Reagan Baesler, Hillsboro-Central Valley, 2:21.63; 3. Jensyn Zink, Hillsboro-Central Valley, 2:22.95; 4. Harys Beauchamp, Beulah, 2:24.09; 5. Norah Entzi, Edgeley/Kulm, 2:24.85; 6. Drew Frolek, Milnor/Wyndmere/Lidgerwood, 2:24.87; 7. Jaci Fischer, Bowman County, 2:24.87; 8. Brynn Hyttinen, Southern McLean, 2:25.02

3,200 -- 1. Lana Krack, Thompson, 11:08.00; 2. Elise Ramberg, Langdon-Edmore-Munich, 11:24.76; 3. Quinn Neppl, Benson County, 11:34.08; 4. Amanda Jarrett, Carrington, 11:39.37; 5. Dreah Frolek, Milnor/Wyndmere/Lidgerwood, 11:39.87; 6. Peyton Gette, Kindred, 11:42.85; 7. Hannah Westin, Bismarck Shiloh Christian, 11:43.72; 8. Jenna Soine, Hatton-Northwood, 11:44.18

100 hurdles -- 1. Izzy Shirek, Thompson, 15.38; 2. Tia Horning, Beulah, 16.21; 3. Zoey Heid, Grant County/Flasher, 16.47; 4. Sara Bonn, Des Lacs-Burlington, 16.59; 5. Makalya Heinrich, Kindred, 16.60; 6. Maria Blessum, Rugby, 16.71; 7. Morgan Hertz, Mott-Regent/NE, 16.72; 8. Laura Paulsrud, Hillsboro-Central Valley, 17.02

300 hurdles -- 1. Izzy Shirek, Thompson, 45.21; 2. Lexis Olson, Langdon-Edmore-Munich, 45.62; 3. Anni Stier, Rugby, 46.42; 4. Tia Horning, Beulah, 47.36; 5. Makalya Heinrich, Kindred, 47.57; 6. Karli Klein, Garrison/Max, 47.69; 7. Kelsie Belquist, New Rockford-Sheyenne, 47.78; 8. Allison Jarrett, Carrington, 47.81

4x100 relay -- 1. Central Cass (Elise Wisnewski, Kylie Grommesh, KaliRae Garcia, Decontee Smith) 50.57; 2. Garrison/Max 50.66; 3. Dickinson Trinity 50.80; 4. Bottineau 51.05; 5. Beulah 51.29; 6. Milnor/Wyndmere/Lidgerwood 51.38; 7. Northern Cass 51.70; 8. Oakes 51.71

4x200 relay -- 1. Central Cass (Elise Wisnewski, Kylie Grommesh, Mayzee Jacobson, Decontee Smith) 1:47.07; 2. Dickinson Trinity 1:47.25; 3. Garrison/Max 1:47.65; 4. Milnor/Wyndmere/Lidgerwood 1:48.91; 5. Oakes 1:49.10; 6. Killdeer 1:49.52; 7. Kindred 1:49.95; 8. Bowman County 1:50.06

4x400 relay -- 1. Rugby (Ellie Duchscherer, Emily Mattern, Maria Blessum, Anni Stier) 4:06.09; 2. Hillsboro-Central Valley 4:11.22; 3. Thompson 4:12.50; 4. Carrington 4:13.39; 5. Bowman County 4:14.02; 6. Kenmare/Bowbells 4:14.07; 7. Central McLean 4:14.12; 8. Parshall 4:14.35

Triple jump -- 1. Kennedy Harter, Kidder County, 37-6; 2. Brooke Blessum, Rugby, 36-4.5; 3. Makenna Vollmer, Harvey/Wells County, 35-7; 4. Kennedy Flaa, Richland, 35-2.25; 5. Nora Peterson, Mayville-Portland-CG, 34-11.5; 6. Jessica Kuchera, Milnor/Wyndmere/Lidgerwood, 34-8.75; 7. Isabelle Boyer, Grant County/Flasher, 34-3.5; 8. Emma Arstein, Rolette-Wolford, 34-1.75

High jump -- 1. Harys Beauchamp, Beulah, 5-1; 2. (tie) Malori Pletcher, Langdon-Edmore-Munich, and Maren Bernstron, Edgeley-Kulm, 5-1; 4. (tie) Brooke Blessum, Rugby, and Kennedy Harter, Kidder County, 4-11; 6. Elaine Martinez, Pembina County, 4-11; 7. (tie) Izzy Shirek, Thompson, and Kennedy Flaa, Richland, 4-11

Shot put -- 1. Paige Haakenson, Nelson County, 39-4; 2. Sadie Hansen, Oakes, 38-10; 3. Jasmin Mauch, Hankinson, 38-1.5; 4. Erin Haugen, Griggs County Central, 37-9.5; 5. Skylar McLain, Mohall-Lansford-Sherwood, 36-7.5; 6. Rebecca Bohrer, Stanley, 36-0; 7. Liberty Hook, Griggs County Central, 35-11; 8. Angel Bobbe, Hazen, 35-3

Javelin -- 1. Faith Dockter, South Border, 138-9; 2. Hayley Schmidt, Stanley, 131-11; 3. Bre Tessier, Dickinson Trinity, 127-0; 4. Emma Mitchell, Northern Lights, 126-8; 5. Kendra Odegard, Lisbon, 126-7; 6. Ieesha Jordan, Richardton-Taylor, 121-6; 7. Maria Leonard, Rolette-Wolford, 115-0; 8. Kinsey Zuroff, Glen Ullin-Hebron, 111-8

Late Friday

Discus -- 1. Paige Haakenson, Nelson County, 122-8; 2. Kori Nagel, Center-Stanton, 120-6; 3. Jacoby Glasser, Rugby, 113-8; 4. Abby Magnuson, Hillsboro-Central Valley, 113-8; 5. Chloe Gunderson, Des Lacs-Burlington/L&C, 110-4; 6. Haley Huesers, Garrison/Max, 109-10; 7. Makayla Jones, Harvey/Wells County, 109-2; 8. Steena Larsen, Killdeer, 109-1

Boys

Team totals

Kindred 71.5, New Town 56, Dickinson Trinity 55, Hillsboro-Central Valley 53, Central Cass 42.5, Edgeley/Kulm 38, Bowman County 33.5, Milnor/Wyndmere/Lidgerwood 32, Beulah 32, Fargo Oak Grove 28, Rugby 26, Northern Lights 20, New Rockford-Sheyenne 20, Stanley 16, Oakes 16, Des Lacs-Burlington/Lewis & Clark 14, Grafton 13, Carrington 12, Trinity Christian 11, Sargent County 10, Lisbon 10, Rolette-Wolford 10, Burke Central 10, Standing Rock 10, Surrey 10, Hankinson 9, Grant County/Flasher 9, Nelson County 8.5, Beach 8, Benson County 8, Thompson 7, Northern Cass 6, Hazen 6, Drayton/Valley-Edinburg 6, Richardton-Taylor 5, Enderlin/Maple Valley 4, Bismarck Shiloh Christian 4, Minot Bishop Ryan 3, Hettinger-Scranton 3, Killdeer 2, Powers Lake 2, Medina/Pingree-Buchanan 2

Individual events

100 -- 1. Kaden Kuntz, Dickinson Trinity, 11.05; 2. Junior Totay, Central Cass, 11.23; 3. Ethan Decker, Trinity Christian, 11.30; 4. Bryar Erickson, Milnor/Wyndmere/Lidgerwood, 11.34; 5. Johnnie Brown, Beulah, 11.38; 6. Isaac Olson, Fargo Oak Grove, 11.43; 7. Isaac Luithle, Hillsboro-Central Valley, 11.55; 8. Steffen Dauwlder, Stanley, 11.65

200 -- 1. Devonte Figueroa, Kindred, 22.85; 2. Bryar Erickson, Milnor/Wyndmere/Lidgerwood, 23.05; 3. Gunnar Braaten, Kindred, 23.09; 4. Ethan Decker, Trinity Christian, 23.10; 5. Isaac Luithle, Hillsboro-Central Valley, 23.15; 6. Trey Lunneborg, Milnor/Wyndmere/Lidgerwood, 23.20; 7. Dallas Brandt, Kindred, 23.21; 8. Steffen Dauwlder, Stanley, 23:21

400 -- 1. Colby Antell, Standing Rock, 49.96; 2. Jared Wojahn, Beach, 50.62; 3. Steffen Dauwlder, Stanley, 50.89; 4. Tommy Kern, Grafton, 50.94; 5. Braeden Knutson, Central Cass, 51.42; 6. Logan Sell, Oakes, 51.57; 7. Tristin Johnson, Northern Cass, 52.16; 8. Trey Rosenau, Carrington, 52.41

800 -- 1. Isaac Huber, Edgeley/Kulm, 1:56.13; 2. Jaiven Hale, New Town, 1:58.51; 3. Coy Spooner, Des Lacs-Burlington, 1:58.91; 4. Jake Leininger, Nelson County, 1:59.19; 5. Chase Fossum, Hillsboro-Central Valley, 1:59.23; 6. Robert White, New Town, 1:59.23; 7. Pierce Cooper, Thompson, 2:00.53; 8. Tristin Johnson, Northern Cass, 2:00.83

3,200 -- 1. Isaac Huber, Edgeley/Kulm, 9:27.89; 2. Jaiven Hale, New Town, 9:38.47; 3. Robert White, New Town, 9:47.27; 4. Payton Smith, Carrington, 9:48.98; 5. Noah Rolfe, Stanley, 9:55.10; 6. Caleb Hansen, Dickinson Trinity, 9:56.45; 7. Jacob Hendrickson, Thompson, 10:03.80; 8. Patrick Wrigley, Bismarck Shiloh Christian, 10:05.60

110 hurdles -- 1. Aric Knopik, Dickinson Trinity, 14.79; 2. Kadin Olson, Kindred, 15.41; 3. Evan Braaten, Milnor/Wyndmere/Lidgerwood, 15.44; 4. Wyatt Runck, Lisbon, 16.09; 5. Clay Kummer, Surrey, 16.18; 6. Hunter Allmaras, Northern Cass, 16.26; 7. Bryson Tripp, Medina/Pingree-Buchanan, 16.78; 8. Jacob Svihovec, Bowman County, 16.97

300 hurdles -- 1. Braeden Knutson, Central Cass, 39.70; 2. Aric Knopik, Dickinson Trinity, 40.39; 3. Clay Kummer, Surrey, 40.79; 4. Darien Hauf, Des Lacs-Burlington, 41.31; 5. Evan Braaten, Milnor/Wyndmere/Lidgerwood, 41.43; 6. Owen Voigt, Richardton-Taylor, 42.03; 7. Keith Vetsch, Rugby, 42.47; 8. Kadin Olson, Kindred, 42.50

4x100 relay -- 1. Central Cass (Junior Totay, Wes Koetz, Will Ellison, Braeden Knutson) 43.72; 2. Kindred 43.75; 3. Beulah 44.21; 4. Rugby 44.62; 5. Milnor/Wyndmere/Lidgerwood 44.97; 6. Bowman County 45.15; 7. Shiloh Christian 45.24; 8. Dickinson Trinity 45.38

4x200 relay -- 1. Kindred (Dallas Brandt, Alex Rossow, Gunnar Braaten, Devonte Figueroa) 1:29.48; 2. Hillsboro-Central Valley 1:30.66; 3. Dickinson Trinity 1:32.28; 4. Rugby 1:32.50; 5. Central Cass 1:32.74; 6. Minot Bishop Ryan 1:33.20; 7. Milnor/Wyndmere/Lidgerwood 1:33.59; 8. Beulah 1:34.93

4x400 relay -- 1. Oakes (David Schmitz, Brackin Awender, Garret Meehl, Logan Sell) 3:28.56; 2. Hillsboro-Central Valley 3:28.62; 3. Kindred 3:29.81; 4. New Town 3:30.73; 5. Fargo Oak Grove 3:31.97; Central Cass 3:32.54; 7. Bowman County 3:33.33; 8. Dickinson Trinity 3:35.23

Triple jump -- 1. Bo Belquist, New Rockford-Sheyenne, 45-6.5; 2. Michael Hall, Kindred, 44-4.75; 3. Jacob Svihovec, Bowman County, 43-10.5; 4. Corey Mattern, Rugby, 43-4; 5. Oscar Benson, Hillsboro-Central Valley, 42-11.5; 6. Connor Ottmar, Grant County/Flasher, 42-9.5; 7. Owen Voigt, Richardton-Taylor, 42-7.5; 8. Garrett Ward, Hazen, 42-4

High jump -- 1. Cole Slaubaugh, Rolette-Wolford, 6-4; 2. Jaden Hamilton, Rugby, 6-4; 3. Aric Knopik, Dickinson Trinity, 6-2; 4. Ezra Longthorne, Hillsboro-CV, 6-0; 5. (tie) Gavin Keller, Kindred, and Jake Leininger, Nelson County, 6-0; 7. Nate Battest, Beulah, 6-0; 8. Devan Michels, Rugby, 6-0

Shot put -- 1. Dawson Schroeder, Northern Lights, 57-3.5; 2. Austin Widmer, Fargo Oak Grove, 54-3; 3. Kaden Pastian, Hillsboro-Central Valley, 52-2.5; 4. Isaac Fridrich, Dickinson Trinity, 52-1; 5. Moritz Melzer, Bowman County, 50-4; 6. Troy Dietz, Sargent Central, 49-3; 7. Adam Neustel, Sargent Central, 49-1.5; 8. Aiden Nordloef, Powers Lake, 49-0

Javelin -- 1. Tevin Dix, Burke Central, 168-10; 2. Dalton Albrecht, Grafton, 165-5; 3. Connor Slama, Drayton/Valley-Edinburg, 164-7; 4. Hayden Boll, Hankinson, 161-4; 5. Max Defender, Northern Lights, 157-5; 6. Andrew Dethlefsen, Oakes, 154-3; 7. Dylan Tabor, Killdeer, 154-0; 8. Zane Gruba, Enderlin/Maple Valley, 152-6