N.D. Class A state track meet

In Bismarck

Friday’s results

Boys

Team totals

WDAY logo
listen live
watch live

Bismarck Century 32, Bismarck Legacy 28, West Fargo 28, Bismarck High 24, Fargo North 18, Devils Lake 11, Jamestown 11, Wahpeton 10, Dickinson 10, Williston 8, GF Central 6, Minot 4, West Fargo Sheyenne 2, Fargo Davies 2, Bismarck St. Mary’s 1

Individual placers

Discus -- 1. Nathan Kraft, Bismarck Century, 163-1; 2. Marcus Hochhalter, Jamestown, 153-1; 3. Jack Kuntz, Devils Lake, 151-6; 4. Alex Reuppel, Bismarck Legacy, 151-1; 5. Dalton Gullickson, Bismarck High, 150-3; 6. Matt Kraft, Legacy, 147-2; 7. Nate Hensel, Fargo Davies, 146-1; 8. Noah Skalsky, Century, 141-10

1,600 -- 1. Sean Korsmo, Bismarck High, 4:25.63; 2. Brady Yoder, Dickinson, 4:25.67; 3. Alexander Luz, Fargo North, 4:26.52; 4. Micade Shumway, Williston, 4:28.96; 5. Carl Reis, Bismarck Legacy, 4:30.76; 6. Gavin Haut, Jamestown, 4:31.33; 7. Aiden Jung, Dickinson, 4:31.51; 8. Mason Kindel, Bismarck Century, 4:32.97

High jump -- 1. Josh Darwin, Wahpeton, 6-6; 2. Williams Durocher, Bismarck Century, 6-5; 3. Rhett Clements, Bismarck Legacy, 6-4; 4. Jayce Lee, Century, 6-4; 5. Emeka Giplaye, Fargo North, 6-2; 6. Leif Nelson, Devils Lake, 6-2; 7. Grant Nelson, Devils Lake, 6-2; 8. Braden Brown, Century, 6-0

Triple jump -- 1. Nsengiyumva Corode, West Fargo, 48-5 (Class A state record); 2. Marcus Gulley, West Fargo, 44-4; 3. Ben Hoverson, Grand Forks Central, 44-1; 4. Jada Kuchlong, West Fargo, 43-11.5; 5. Rhett Clements, Bismarck Legacy, 43-11; 6. David Daniels, West Fargo, 43-4; 7. Anthony Hoang, West Fargo Sheyenne, 43-0; 8. Nick Kupfer, Bismarck Legacy, 42-11.5

4x800 relay -- 1. Bismarck High (Joey Patchen Mills, Korsmo, Michael Omvig, Preston Wachter) 8:01.44; 2. Fargo North 8:01.61; 3. Bismarck Century 8:04.88; 4. Bismarck Legacy 9:05.63; 6. Minot 8:08.21; 7. West Fargo 8:18.32; 8. Bismarck St. Mary’s 8:18.59

Girls

Team totals

Fargo Davies 46.5, Bismarck Century 23, GF Red River 22, Bismarck Legacy 20, Watford City 14, Dickinson 13, Bismarck High 12, Fargo Shanley 12, Minot 11.5, Jamestown 10, Mandan 5, West Fargo Sheyenne 3, GF Central 2, Devils Lake 1

Individual placers

1,600 -- 1. Meghan Ford, Jamestown, 4:55.24; 2. Megan Lundstrom, Fargo Davies, 4:55.79; 3. Kayla Ogle, Watford City, 5:11.13; 4. Kelby Rinas, Mandan, 5:11.78; 5. Bridget Henne, Fargo Davies, 5:14.59; 6. Onnica Stansbury, West Fargo Sheyenne, 5:14.97; 7. Jilee Golus, Bismarck High, 5:18.07; 8. Mikayla Weiss, GF Central, 5:18.93

Triple jump -- 1. Kaitlyn Emmil, Bismarck Legacy, 36-5.5; 2. Hope Stein, Bismarck Century, 36-4.5; 3. Ellen Donat, Fargo Davies, 35-11.5; 4. Kenzie Gullickson, Century, 35-11.5; 5. Claire Leach, GF Red River, 35-9; 6. Meghan Ackerman, Dickinson, 35-7; 7. Leecia Flaten, Red River, 35-7; 8. Paige Davis, Legacy, 35-4.5

Discus -- 1. Shelby Frank, Red River, 154-11; 2. Kelly Christmann, Fargo Shanley, 112-11; 3. Tia McGorman, Watford City, 110-3; 4. Jenna Hardy, Minot, 109-0; 5. Jade Azure, Red River, 108-9; 6. Kaylynn Red Tomahawk, Bismarck High, 108-5; 7. McKenna Shelkey, Bismarck High, 107-7; 8. Maddysen Bring, Bismarck Legacy, 106-4

High jump -- 1. Gabrielle Jung, Dickinson, 5-4; 2. Jenna Bergantine, Fargo Davies, 5-3; 3. Kaia Schneider, Fargo Davies, 5-3; 4. Linnea Axtman, Fargo Davies, 5-1; 5. (tie) Elie Rue, Fargo Davies, and Allie Nelson, Minot, 5-1; 7. Roxy Fish, Red River, 4-11; 8. Jess Mertens, Devils Lake, 4-11

4x800 relay -- 1. Bismarck Century (Peyton Jensen, Gracie Grinsteiner, Erin Palmer, Emily Goldade) 9:26.72; 2. Bismarck Legacy 9:32.34; 3. Fargo Davies 9:34.16; 4. Bismarck High 9:41.56; 5. Fargo Shanley 9:45.68; 6. Minot 9:48.15; 7. Watford City 9:53.28; 8. Grand Forks Central 9:59.26

N.D. Class B state track meet

In Bismarck

Friday’s results

Girls

Thompson 20, Rugby 18, Langdon-Edmore-Munich 12, Milnor/Wyndmere/Lidgerwood 12, Nelson County 10, Hillsboro-Central Valley 10, Harvey/Wells County 10, Carrington 9, Parshall 8, Center-Stanton 8, Bowman County 6, Richardton-Taylor 6, North Star 5, Rolette-Wolford 4, Des Lacs-Burlington/L&C 4, Mayville-Portland-CG 3, Garrison/Max 3, Benson County 3, Kidder County 3, Northern Cass 1, Killdeer 1

Individual placers

1,600 -- 1. Lana Krack, Thompson, 5:04.38; 2. Elise Ramberg, Langdon-Edmore-Munich, 5:19.21; 3. Dreah Frolek, Milnor/Wyndmere-Lidgerwood, 5:20.81; 4. Reagan Baesler, Hillsboro-Central Valley, 5:21.68; 5. Amanda Jarrett, Carrington, 5:21.91; 6. Quinn Neppl, Benson County, 5:23.66; 7. Anna Strand, Mayville-Portland-CG, 5:28.48; 8. Jaci Fischer, Bowman County, 5:28.99

Long jump -- 1. Brooke Blessum, Rugby, 17-3.5; 2. Makenna Vollmer, Harvey/Wells County, 17-3.5; 3. Skylar Crow, Richardton-Taylor, 17-2.75; 4. Danielle Hagler, North Star, 16-10; 5. Emma Arstein, Rolette-Wolford, 16-9; 6. Kennedy Harter, Kidder County, 16-8; 7. Ellie Stafford, Bowman County, 16-6.25; 8. Faith Aasen, Northern Cass, 16-2.5

4x800 relay -- 1. Thompson (Claire Snyder, Kaela Schultz, Emma Cullen, Krack) 10:04.33; 2. Parshall 10:09.98; 3. Milnor/Wyndmere/Lidgerwood 10:10.41; 4. Carrington 10:16.01; 5. Langdon-Edmore-Munich 10:16.67; 6. Bowman County 10:18.99; 7. Rugby 10:24.35; 8. Mayville-Portland-CG 10:27.84

Discus -- 1. Paige Haakenson, Nelson County, 122-8; 2. Kori Nagel, Center-Stanton, 120-6; 3. Jacoby Glasser, Rugby, 113-8; 4. Abby Magnuson, Hillsboro-Central Valley, 113-8; 5. Chloe Gunderson, Des Lacs-Burlington/L&C, 110-4; 6. Haley Huesers, Garrison/Max, 109-10; 7. Makayla Jones, Harvey/Wells County, 109-2; 8. Steena Larsen, Killdeer, 109-1

Boys

Team totals

New Town 26, Beulah 19, Edgeley-Kulm 18, Bowman County 17.5, Fargo Oak Grove 13, Hillsboro/Central Valley 12, New Rockford-Sheyenne 10, Kindred 9, Benson County 8, Carrington 6, Grant County/Flasher 6, Northern Lights 6, Sargent County 5, Lisbon 5, Hazen 5, Dickinson Trinity 5, Hankinson 4, Stanley 4, Central Cass 3.5, Thompson 3, Enderlin/Maple Valley 3, Hettinger/Scranton 3, Hettinger-Scranton 3, Des Lacs-Burlington/L&C 2, Powers Lake 1, Bismarck Shiloh Christian 1

Individual placers

1,600 -- 1. Isaac Huber, Edgeley/Kulm, 4:17.58 (Class B state record); 2. Jaiven Hale, New Town, 4:24.70; 3. Robert White, New Town, 4:28.21; 4. Payton Smith, Carrington, 4:29.13; 5. Noah Rolfe, Stanley, 4:29.36; 6. Jacob Hendrickson, Thompson, 4:36.12; 7. Addison Red Fox, New Town, 4:37.38; 8. Patrick Wrigley, Shiloh Christian, 4:37.97

Long jump -- 1. Bo Belquist, New Rockford-Sheyenne, 21-8.75; 2. Johnnie Brown, Beulah, 21-8.5; 3. Connor Ottmar, Grant County/Flasher, 21-6.5; 4. Kaden Kuntz, Dickinson Trinity, 21-0.25; 5. Adam Powell, Bowman County, 20-8.75; 6. Michael Hall, Kindred, 20-8.75; 7. Ezra Longthorne, Hillsboro-Central Valley, 20-7.5; 8. Ty Lachowitzer, Hettinger/Scranton, 20-7.5

Discus -- 1. Kaden Pastian, Hillsboro-Central Valley, 180-4; 2. Austin Widmer, Fargo Oak Grove, 175-6; 3. Dawson Schroeder, Northern Lights, 158-9; 4. Adam Neustel, Sargent Central, 143-11; 5. Hayden Boll, Hankinson, 142-11; 6. Garrett Ward, Hazen, 140-9; 7. Brady Dillon, Hettinger-Scranton, 135-7; 8. Aiden Nordloef, Powers Lake, 133-4

Pole vault -- 1. Kaleb McGraw, Beulah, 12-6; 2. John Fischer, Benson County, 12-0; 3. Corban Massey, Bowman County, 12-0; 4. Peyton McNea, Lisbon, 12-0; 5. (tie) Kaden Quam, Central Cass, and Alex Madrigal, Bowman County, 11-6; 7. Gabriel Pfliger, Hazen, 11-6; 8. Eli Barbot, Beulah, 11-6

4x800 relay -- 1. New Town (Phoenix White, Ricardo Chase, Addison Red Fox, Jaiven Hale) 8:08.42; 2. Edgeley-Kulm 8:19.66; 3. Kindred 8:23.91; 4. Fargo Oak Grove 8:24.71; 5. Bowman County 8:26.72; 6. Enderlin/Maple Valley 8:32.44; 7. Des Lacs-Burlington/L&C 8:34.97; 8. Carrington 8:38.02