Sections

Weather Forecast

Close

Flyers fire head coach Dave Hakstol

Thursday's local scoreboard

Girls hockey

6

Thursday's results

Prairie Centre 3, Detroit Lakes 0

Moorhead 2, River Lakes 2, tie

St. Cloud vs Fergus Falls

Morris-Benson 5, Park Rapids 4, OT

EGF Senior High 2,

Alexandria 0

First period—1. Kylie Stauss PP (Kendra Emery, Madison McDonald) 10:36

Second period—No scoring

Third period—2. McDonald 16:30

Goalie saves—EGF: Megan Birkholz 11-16-11--38; A: Hailee Bailey 5-5-6--16

Boys hockey

6

Thursday's results

Duluth East 4, Bemidji 1

Alexandria 5, River Lakes 1

St. Cloud 3, Buffalo 3, tie

Fergus Falls 4, Willmar 4, tie

EGF Senior High 9,

Park Rapids 1

First period—1. EGF, Trey Ausmus (Landon Parker, Josh Nelson) 1:40; 2. EGF, Tanner Mack (Ausmus) 3:31; 3. EGF, Ausmus (Parker) 11:59

Second period—4. EGF, Mack (Ausmus, Nelson) 5:50; 5. EGF, Cole Avery (Ausmus) 5:59; 6. PR, Carter Opheim (Brody Hagen, Joshua Crandall) 6:59; 7. EGF, Avery (Logan Spencer, Mack) 10:24; 8. EGF, Avery (Nathaniel Emery, Ausmus) 12:35

Third period—9. Avery (Mack, Carter Beck) 1:05; 10. EGF, Parker (Jake Hjelle, Luke Vonesh) 5:28

Goalie saves—EGF: Kaden Robinson 7; PR: Brendan Kruchowski 41

West Fargo-Shey. 2,

Devils Lake 1, OT

First period—No scoring

Second period—No scoring

Third period—1. WFS, Kade Peterson PP (Cooper Freije, Blaze Ackerland) 1:43; 2. DL, John Rutte (Zach Bore) 3:47

Goalie saves—DL: Reegan Reule 7-9-7-5—28; WFS: Cole Nissen 9-7-5-6—27

Overtime—3. WFS wins shootout 1-0, 10 shooters

Girls basketball

6

Thursday's results

Cavalier 52, Larimore 50

Red Lake Falls 55, Fertile-Beltrami 22

Ada-Borup 83, Thief River Falls 64

New York Mills 76, Norman Co. East/U-H 59

Sebeka 62, Perham 59

Parkers Prairie 74, Wadena-DC 32

Lake of the Woods 55, Laporte 22

Thompson 51,

Hatton-Northwood 20

H-N 2 0 10 8 --20

THO 9 19 7 16 --51

Hatton-Northwood—Kennedy Foss 2, Thyra Peterick 6, Kaitlynn Thompson 4, Cassie Rostvet 6, Olivia Sehrt 2

Thompson—Kaia Sorby 7, Allie Ivesdal 6, Carris Nistler 4, Mackenzie Hughes 6, Macy Jordheim 10, Lauren Cunningham 3, Allie Ness 2, Taylor Zak 14

Northern Freeze 66,

Red Lake Co. Central 58

N-F 36 30 --66

RLC 32 26 --58

Northern Freeze—Lexi Halvorson 5, Brooke Fredrickson 5, Ashley Olson 11, Brooke Olson 6, Serena Ratzlaff 4, Keylee Dahl 26, Lisa Olson 9

Red Lake County Central—Kia Bachand 9, Cari Bachand 7, Sarah Christenson 5, Brandie DeHate 4, Calyssa Eskeli 4, Jenna Pahlen 29

Badger-G-MR 66,

Warroad 10

BGM 51 15 --66

WAR 3 7 --10

Badger-Greenbush-Middle River—Lexie Benke 3, Makenna Burslie 6, Erika Howell 1, Kianna Novacek 4, Alyssa Rinde 6, Alyssa Kilen 8, Tessani Peterson 5, Mariah Christian 8, Anissah Novacek 4, Ella Koebernick 4, Kjerstie 9, Abbie Wagner 8

Warroad—Sky Boucha 6, Catherine Thompson 1, Lexie Syverson 1, Nikki Dalen 2

Mahnomen-Waubun 72,

Clearbrook-Gonvick 63, OT

C-G 31 29 3 --63

M-W 21 39 12 --72

Clearbrook-Gonvick—Kaylee Faldet 7, Jackie Lynn Taflin 24, Annabell Phillips 5, Kaylee Westrum 2, Danae Stenzel 13, Lauren Melby 11, Ella Engen 1

Mahnomen-Waubun—Sydney Clark 15, Makena Spaeth 20, Sofia Bly 2, Nicole Swedberg 21, Kendra Syverson 10, Sydney Bly 4

Dunseith 48,

Benson County 44

DUN 11 14 13 10 --48

BEN 10 13 11 10 --44

Dunseith -- Caitlyn Davis 20, Brailyn Davis 12, Lexius Davis 5, Lilly Charbonneau 5, Gracie Peltier 4, Rozalind Strory 2

Benson County -- Quinn Neppl 17, Desidy Schwanke 15, Katelyn Bingham 6, Brandi Twenge 3, Kearyn Nelson 3

Midway-Minto 49,

Lakota 31

LAK 12 7 10 2 --31

M-M 6 11 15 17 --49

Lakota -- Kylee Baumgarn 20, Nora Johnson 7, Emily Bina 2, Macy Herda 2

Midway-Minto -- Elizabeth Schanilec 18, April Schmitz 8, Kayla Becker 8, Tessa Mattson 5, Jamie Thorvilson 2

Cavalier 52, Larimore 50

CAV 10 12 7 16 7 --52

LAR 10 13 10 12 5 --50

Cavalier -- Charlee Krieg 7, Peyton Letexier 4, Jaiden Erlendson 23, Chloe Walton 2, Jezimay Watson 2, Madysen Nordstrom 9, Alyssa Kemp 5

Larimore -- Ivy Daws 22, Haylee Klava 14, Macy Yahna 11, Gracie Cole 3, Beth Holter 2

Lake of the Woods 55,

Laporte 22

LAP 7 15 --22

LOW 33 22 --55

Laporte -- Urrutia 7, Kerby 6, Smith 1, Reimer 4, Taylor 4

Lake of the Woods -- Alcia Draper 10, Ashton Aery 12, Lexie Rennemo 2, Sydney Hufnagle 3, Greta Moeller 7, Rebekah Fraser 17, Katlyn Nordine 2, Talia Frahm 2

Boys basketball

6

Thursday's results

Nevis 64, Blackduck 49

Hawley 59, Detroit Lakes 58

Sacred Heart 74,

Goodridge-Grygla 36

S-H 32 42 --74

G-G 17 19 --36

Goodridge-Grygla—Dylan Wold 6, Hudson McMillin 3, Jaden Kiesow 2, Aaron Jones 1, Jake Tharaldson 10, Peyton Verbout 4, Kaleb Sjulstad 6, Lucian Tinnes 1, Riley Manderud 3

Sacred Heart—Evan Sczepanski 8, Ian Evavold 10, Oscar Ortiz 11, Brenden Bethke 18, Marcus Crayton 2, John Fontaine 9, James Fontaine 1, Sam Gapp 3, Kobe Tomkinson 3, John Bergman 5, Jacob Schepp 2, Beau Votava 2

Roseau 73,

Northern Freeze 31

ROS 40 33 --73

N-F 21 10 --31

Roseau—Jack Hirst-20, David Nelson-5, Jerry Bender- 3, Eric Hoffer- 3, Eric Laznicka- 5, Jace Hulst-4, Tyson Monsrud-12, Nathan O'Connor-12, Jacob Lindemann-9

Northern Freeze—Jackson Spilde 6, Jaacks Spilde 7, Weston Bring 4, Keaton Klegstad 9, Gunner Koland 5

Red Lake Co. 74,

Climax-Fisher 64

C-F 34 27 3 --64

RLC 27 34 13 --74

Climax-Fisher—Trea Byklum 17, Jacob Larson 1, Brady Kein 20, Dylan Evitts 3, Hayden Reitmeier 6, Logan Bergquist 2, Myles Smith 17

Red Lake County—Derek Peterson 40, Dawson Rystad 2, Ben Cardinal 3,

Eric Gieseke 9, Adrien Verbout 1, Alex Peterson 2, Isaiah Olson 12, Hayden Cardinal 6

Prep Wrestling

6

Thursday's result

Devils Lake 54, Fargo South 28

106: Ethan Sprenger (DL) win by forfeit; 113: Ashise Gurung (FS) over Tate Estenson 0:00; 120: Brant Fisk (DL) over Thanh Tran 0:42; 126: Jacob Thomas (FS) over Colton Young 1:32; 132: Blake Fraase (FS) over Sam Shomento 12-1; 138: Gavin Hoffart (DL) over Jayce Netterville 3:01; 145: Brayden Gerhardt (DL) over Brysom Davis-Jones 3:04; 152: James Fisk (DL) win by forfeit; 160: Dylon Littlewind (DL) win by forfeit; 170: Cody Johnston (DL) win by forfeit; 182: Parker Vilandre (DL) over Jamahl Watson 1:02; 195: Colby Rance (DL) over Sean Thompson 3:48; 220: Benjamin Dahl (FS) win by forfeit; 285: Isaiah Gates (FS) over Jack Kuntz 0:15.