Auto racing

6

River Cities Speedway

Friday’s results

Sprints

WDAY logo
listen live
watch live

Feature -- 1. Bob Martin; 2. Mark Dobmeier; 3. Nick Ranten; 4. Wade Nygaard; 5. Jade Hastings

Modifieds

Feature -- 1. Dustin Strand; 2. Lance Schill;3 . Dustin Wahl; 4. Aaron Holtan; 5. Rick Delaine

Midwest modifieds

Feature -- 1. Lance Schill; 2. Ryan Schow; 3. Todd Johnson; 4. Jamie Dietzler; 5. Aaron Blacklance

Streets

Feature -- 1. Daniel Aberle; 2. Doug VanMill; 3. Ryan Johnson; 4. Tucker Pederson; 5. Trey Hess

College soccer

6

Friday’s results

N.D. State 1, St. Mary’s 0

UND 0, Montana 0, tie

Goalie saves -- Montana: Claire Howard 1; UND: Catherine Klein 5

Girls tennis

6

Friday’s results

East Grand Forks 6, Wadena-Deer Creek 1

Singles

1. Madison Packer, WDC, over Brynn Havis 3-6, 6-2, 10-4; 2. Kate Johnson, EGF, over Corra Endres 6-3, 6-3; 3. Kendal Rand, EGF, over Genevieve Pinella 6-0, 6-3; 4. Kenday Burris, EGF, over Kelly Muckala 6-1, 6-0

Doubles

1. Delaney Aaker-Maggie Dietrich, EGF, over Kaylee Ova-Ashley Peterson 6-1, 6-2; 2. Katelyn Farder-Aleah Oshie, EGF, over Kayla Meeks-Madelyn Gallant 6-0, 6-1; 3. Thea Haaven-Farstad-Lila Rothenberger, EGF, over Katie Fiemeyer-Libby Hartman 6-3, 7-6(7-5)

Coach Kyle Hanson comment: “Consistency is what we’ve been working toward and it was better at all spots.” Lila Rothenberger, a ninth-grader, picked up her first varsity win, teaming with Thea Haaven-Farstad at No. 3 doubles.

Boys soccer

6

Friday’s result

East Grand Forks 3, Grand Rapids 2

First half -- 1. GR, Nic Langlois (Andrew Graberkewitz) 13:00

Second half -- 2. GR, Langlois, 50:00; 3. EGF, AbdiMalik Abdi (Guled Hashi) 54:00; 4. EGF, Abdi 69:00; 5. EGF, Hashi (Hudeifa Mohamed) 77:00

Goalie saves -- GR: Hayden DeMars 5; EGF: Drew Kallock 14

Girls soccer

6

Friday’s result

Fergus Falls 8, Crookston 0

Prep football

6

Friday’s results

Cavalier 70, Larimore 0

Grafton 16, Oak Grove 6

Southern McLean 34, South Prairie 6

Kidder County 62, South Border 0

Cavalier 70, Larimore 0

Hatton-Northwood 48, Park River/F-L 16

May-Port-CG 50, Griggs County 14

TGU 66, Trenton 8

Rugby 32, Nedrose 8

Central McLean 32, Divide County 12

Beach 28, Hettinger-Scranton 6

Finley-Sharon/H-P 40, Hankinson 26

Grant County-Flasher 30, Napoleon/G-S 24

Bishop Ryan 30, Dickinson Trinity 12

Mohall-L-S 26, Ray-Powers Lake 21

Shiloh Christian 34, Harvey-Wells County 6

St. John 32, North Star 14

Tri-State 48, Wyndmere-Lidgerwood 0

Surrey 44, Lewis & Clark 14

Center-Stanton 72, Midway-Minto 19

First quarter

MM -- J. Irwin 26 run

CS -- F. Hall 56 kick return run (conversion good)

MM -- Irwin 10 pass from S. Robinson (kick)

CS -- C. Helmers 9 pass from D. Sailer (conversion good)

Second quarter

CS -- B. Thompson 24 run (conversion good)

CS -- E. Linebbe 19 fumble recovery (conversion good)

CS -- J. Gonzalez 2 pass from Seiler (conversion good)

Third quarter

CS -- C. Helmers 8 pass from Seiler (conversion good)

CS -- P. Hall 11 pass from Seiler (conversion good)

Fourth quarter

MM -- L. Napier 70 kick return

CS -- C. Nagel 69 interception return run (conversion good)

CS -- O. Hall 1 run (conversion good)

Langdon-E-M 39, Northern Cass 8

First quarter

LEM -- Simon Romfo 7 pass from Jackson Delvo (S. Romfo kick)

LEM -- Sean Gette 33 pass from S. Romfo (kick blocked)

Second quarter

LEM -- Gette 54 pass from S. Romfo (kick failed)

LEM -- Delvo 28 pass from S. Romfo (kick failed)

Third quarter

LEM -- S. Romfo 89 kickoff return (Romfo kick)

LEM -- Grant Romfo 11 run (S. Romfo kick)

Fourth quarter

NC -- Kolby VanderWal 71 run (Richman pass from Crockett)

North Prairie 38, North Border 16

First quarter

NP -- Xavier Mitchell 2 run (Jake mitchell pass from Andre Elick)

Second quarter

NP -- X. Mitchell 2 run (PAT failed)

Third quarter

NP -- X. Mitchell 52 run (Tyrell Yoder run)

NP -- X. Mitchell 27 pass from Elick (Elick run)

NP -- X. Mitchell 24 run (Yoder run)

Fourth quarter

NoB -- Kyler Moore 5 run (Jacob Johnson run)

NoB -- Joe Zahara 4 run (Carson Brown run)

St. John 32, North Star 14

First quarter

STJ -- Bradley Defender 29 pass from Adam Jollie (Tate Lafloe run)

Second quarter

STJ -- Jollie 12 run (Tyreece Gunville run)

STJ -- Gunville 2 run (Gunville run)

Third quarter

NS -- Jayce Thomas 1 run (conversion fail)

Fourth quarter

Jollie 47 run (Gunville run)

NS -- Jeremiah Hill 22 pass from Tommy Nikoliasen (Hill run)

New Rockford-Sheyenne 58,

Benson County 16

First quarter

NRS -- Nathan Holzwarth 33 pass from Johnny Gran (pass good)

NRS -- Bo Belquist 5 run (pass failed)

NRS -- Belquist 46 pass from Grann (run good)

NRS -- Hunter Thompson 72 run

NRS -- Nick Berglund 45 pass from Grann

NRS -- Thompson 32 interception return

Second quarter

BC -- John Fischer 59 pass from Blayne Anderson (pass good)

NRS -- Berglund 7 run

Third quarter

NRS -- Thompson 49 pass from Grann (run good)

Fourth quarter

BC -- Fischer 15 pass from Anderson (pass good)

Ellendale-E-K 28, Carrington 6

First quarter

EEK -- Jorgen Paulson 30 pass from Cale Mathern (kick failed)

EEK -- Kodie Slivosky 42 fumble recovery (Dalton Madcke pass from Mathern)

EEK -- Mathern 1 run (kick blocked)

Second quarter

CAR -- Seth Nelson 12 run (pass failed)

EEK -- Slivosky 5 run (Madcke pass from Mathern)

Independent baseball

6

Friday’s results

Fargo-Moorhead RedHawks 3, Milwaukee 1

Gary SouthShore 3, St. Paul 2

Chicago 6, Winnipeg 1

Sioux Falls 6, Texas 4