Dirt racing

6

River Cities Speedway

Friday’s results

Streets

WDAY logo
listen live
watch live

First heat -- 1. Chase Boen; 2. Daniel Aberle; 3. Ryan Johnson

Second heat -- 1. Seth Klostreich; 2. James Meagher; 3. Tucker Pederson

Feature -- 1. Meagher; 2. Johnson; 3. Klostreich; 4. Aberle; 5. John Halvorson

Midwest modifieds

First heat -- 1. Lance Schill; 2. Aaron Blacklance; 3. Reise Stenberg

Second heat -- 1. Dean Eggebraaten; 2. Nate Reynolds; 3. Jarrett Lovcik

Feature -- 1. Schill; 2. Blacklance; 3. Eric Haugland 4. Jamie Dietzler; 5. Stenberg

Sprints

First heat -- 1. Austin Pierce; 2. Ty Hanten; 3. Bob Martin

Second heat -- 1. Jack Croaker; 2. Blake Egeland; 3. Shane Romeling

Feature -- 1. Pierce; 2. Jade Hastings; 3. Hanten; 4. Nick Omdahl; 5. Croaker

Late models

First heat -- 1. Zach Naastad; 2. Dustin Strand; 3. Brody Troftgruben

Second heat -- 1. Shane Edginton; 2. Brad Seng; 3. Ryan Kereluk

Feature -- 1. Seng; 2. Kereluk; 3. Edginson; 4. Jeffrey Massingill; 5. Bill Mooney

Legion baseball

6

Friday’s results

Warroad 9,

Win-E-Mac 2

WEM\u0009000\u0009200\u00090\u0009-- 2\u00092\u00091

WAR\u0009400\u0009203\u0009x\u0009-- 9\u000910\u00093

WP -- Gage Wilmer; LP -- Emelian Kaya-Hanson

Highlights -- WEM: Kaya-Hanson 1x3, 2B; WAR: Anthony Foster 2x3, Spencer Musgrove 2x3, 2B, 3B, 3 RBIs, Gage Wilmer 2x4, Max Gausen 2x4, 2B, Owen Meeker 1x2, 2 runs

Stephen-Argyle 10, Lancaster 0

LAN\u0009000\u000900\u0009--0 1 3

S-A\u0009610\u000912\u0009--10 10 1

WP -- Hunter Yutrzenka; LP -- Jayden Swenson

Highlights -- L: Jagger Olson 1x1; SA: Stoene Spilde 1x3, RBI, Collin Neuschwander 1x2, Hunter Yutrzenka 1x2, RBI, Dawson Feuilleret 2x3, RBI, Michael Jacobson 1x3, RBI, Jason Lindgren 2x3, Isaac Durand 1x2, 2 RBI, Ty Winge 1x3, RBI

Win-E-Mac 6, Lancaster 3

LAN\u0009003\u0009000\u00090\u0009--3\u000910\u00092

WEM\u0009102\u0009300\u0009X\u0009--6\u00098\u00093

WP -- Alex Jacobson; LP -- Rudy Finney

Highlights -- LAN: Alex Donaldson 3x4, R, Izzyk Strege R, R. Finney 2x4, RBI, Franklin Finney 1x2, R; WEM: Mason Spry 1x4, R, Emelian Hanson-Kaya 2R, Remy GoodwinR, RBI, Jonas Spry 1x1, R, 2 RBI, Dustin Osland 1x4, RBI, Kobe Hamre 3x3, R, Jacobson 9 SO

Stephen-Argyle 2, Warroad 1

WAR\u0009100\u0009000\u00090\u0009--1\u00091\u00092

S-A\u0009000\u0009002\u0009X\u0009--2\u00093\u00091

WP -- Spilde; LP -- Keaton Hoffman

Highlights -- WAR: Jaron Moyer R, Zach Foster 1x2, Keaton Hoffman 6 SO; SA: Neuschwander R, Yutrzenka 1x3, R, Jacobson 1x3, RBI

M.N. South Sub-District 9 Tournament

In Hawley

Friday’s results

Dilworth-G-F 5, Frazee 0

New York Mills 6, Ada 4, in 11

Hawley 10, Fertile 7

Today’s games

Loser-out bracket

TVUH vs. Frazee, 9:30 a.m.

Ada vs. Fertile, noon

Winners bracket

Dilworth-G-F vs. Barnesville, 2:30 p.m.

Hawley vs. New York Mills, 5 p.m.