The Grand Forks Herald won an award for community service, a former Herald publisher was honored for his service to the industry and the newspaper won more than 60 awards overall at the annual North Dakota Newspaper Association contest.

The first-place award in the Community Service category was given to the team of Joe Bowen, Mike Jacobs and Chuck Haga for their continued coverage of efforts to install a memorial to Charles Thurber, who was hanged more than a century ago in Grand Forks.

According to comments from the category’s judge, “the Herald's work stood out for a number of reasons. It not only covered an effort to memorialize the first lynching of a Black man in the state in ways that spurred the community to come together, but it also had to reconcile its own role in the city's racist past. Grappling with its biased, racist coverage at the time, Herald staff did not just apologize. They owned up to that history in a way that informed a needed community conversation about the ways our history of racism shapes and informs racial problems today. In doing so, the Herald wrote a new chapter for the history books, of which the community and state should recognize with pride as it continues racial justice endeavors.”

The Herald finished second in the General Excellence category, coming in behind the Forum of Fargo-Moorhead and ahead of the Bismarck Tribune.

Also, Mike Maidenberg, former publisher of the Herald, was given the NDNA’s Distinguished Service Award, the highest award possible for North Dakota newspaper contributors who have not served on the NDNA’s board of directors.

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

The Herald’s top award-winner at the event was Matt Purpur, an advertising representative who received 11 awards, including five first-place awards.

Including the Community Service Award, the Herald had 17 first-place finishes overall.

Advertising

Second place: Matt Purpur and Bethany Loida, food ad

Second place: Matt Purpur and Katie Hastings, entertainment ad

Second place: Matt Purpur and Russell Zinke, apparel ad.

First place: Matt Purpur and Mollie Burlingame, home/garden ad

Third place: Matt Purpur and Sara Slaby, outdoors ad

First place: Sue Lindlauf and Katie Hastings, outdoors ad.

Honorable mention: Sue Lindlauf and Katie Hastings, single ad.

First place: Matt Purpur and Nick Weisser, single ad

First place: Deb Zens, Katie Hastings, Russell Zinke, ad series.

First place: Matt Purpur and Deb Zens, small space ad.

Third place: Matt Purpur and Jamie Hoyem, financial ad.

First place: Matt Purpur and Tasha Kenyon, financial ad.

Honorable mention: Scott Johnson and Michael Voigt, health care ad.

First place: Rebekah Ness, political ad.

First place: Matt Purpur and Luanna Lake, best use of color.

Second place: Sue Lindlauf and Stephanie Challes, promotion of newspaper.

Third place: Sue Lindlauf, promotion of newspaper.

First place: Sue Lindlauf, promotion of community.

Honorable mention: Anne Malvin, special ad section.

Third place: Jamie Hoyem, special ad section.

First place: Anne Malvin, signature page.

Second place: Matt Purpur and Katie Hastings, best digital ad.

News awards

Honorable mention: Hannah Shirley, reporting.

Honorable mention: Hannah Shirley, reporting series.

Third place: Brad Dokken, Ann Bailey, Sydney Mook, Eric Hylden, Kim Wynn, Korrie Wenzel, reporting series.

Honorable mention: Ann Bailey, feature series.

Second place: Adam Kurtz, Pamela Knudson, Ann Bailey, feature series.

First place: Hannah Shirley, feature series.

Honorable mention: Sydney Mook, Sam Easter, government reporting.

Honorable mention: Hannah Shirley, government series.

Third place: Joe Bowen, Hannah Shirley, government series.

Honorable mention: Sydney Mook, spot news.

Third place: Hannah Shirley, business news.

Second place: Andrew Weeks, business news.

First place: Herald staff, best sports page.

First place: Brad E. Schlossman, sports reporting.

Third place: Brad E. Schlossman, sports series.

First place: Tom Miller, sports series.

Third place: Brad E. Schlossman, sports feature

Second place: Tom Miller, sports feature.

Second place: Wayne Nelson, sports column.

Second place: Korrie Wenzel, editorial writing.

Second place: Korrie Wenzel, best editorial pages.

Second place: Becca Clemens, standing news front design.

Third place: Ann Bailey, ag coverage

Third place: Chuck Haga, humorous personal column.

Second place: Brad E. Schlossman, special section.

Honorable mention: Becca Clemens, section/feature design.

Second place: Mindy Wertzfeld, front page design.

Honorable mention: Ann Bailey, headline writing.

Third place: Joe Bowen, informational graphic.

Third place: Herald staff, best website.

Second place: Sydney Mook, best use of social media.

Third place: Staff, overall design.

Honorable mention: Nick Nelson, news photo.

First place: Eric Hylden, feature photo.

Second place: Eric Hylden, sports photo.

Third place: Nick Nelson, picture story.

Third place: Nick Nelson, portrait photo.

Second place: Eric Hylden, portrait photo.

Third place: Eric Hylden, ag photo.

First place: Eric Hylden, outdoor recreation photo.