Sections

Weather Forecast

Close

TUESDAY'S LOCAL SCOREBOARD

Boys tennis
6
Tuesday’s results
Red River 9,

Wahpeton 0

Singles

1.Jack Lindgren, RR, over Jared Bartels 6-0, 6-0; 2. Simon Murphy, RR, over Brady Sande 6-1, 6-0; 3. Koby Kuenzel, RR, over Jacob Bartels 6-0, 6-0; 4. Sam Rath, RR, over Ethan Manock 6-0, 6-0; 5. Nick Stokke, RR, over Andrew Wituski 6-0, 6-1; 6. Jett Weis, RR, over Aaron Rohn 6-0, 6-0

Doubles

1.Kaden Johnson-Lindgren, RR, over Bartels-Bartels 6-1, 6-1; 2. Simon Murphy-K. Kuenzel, RR, over Sande-Manock 6-0, 6-0; 3. Sam Murphy-Saylor Kuenzel, RR, over Bohn-Wituski 6-0, 6-0

 Women’s golf6Valley Golf Course

Tuesday’s results

First flight -- Low gross: Becky Gellner; low putt: Joyce Nefs

Second flight -- Low gross: Mary Asleson; low putts: Mary Asleson

Third flight -- Low gross: Ellie Schnell; low putts: Ellie Schnell, Joyce Kramer

Fourth flight -- Low gross: Bernice Martinson, Gail Solberg; low putts: Bernice Martinson, Gail Solberg, Mary Koponen

Chip-in -- Anne Putbrese

Birdie -- Mary Asleson

College football6

Area games this week

Thursday

Mississippi Valley State at UND, 6:30 p.m.

Southwest Minnesota State at Minnesota-Mankato, 6 p.m.

Minnesota-Duluth at Minot State, 6 p.m.

Northern State at Bemidji State, 6 p.m.

Bismarck-Mary at St. Cloud State, 6 p.m.

Minnesota-Crookston at Minnesota State Moorhead, 6:30 p.m.

Concordia-St. Paul at Sioux Falls, 7 p.m.

Saturday

Cal Poly at North Dakota State, 2:30 p.m.

South Dakota at Kansas State, 6 p.m.

South Dakota State at Iowa State, 7 p.m.

Northern Iowa at Montana, 8 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

Nebraska Wesleyan at Concordia, 1 p.m.

Northwestern College at Valley City State, 1 p.m.

Mayville State at Midland, 1 p.m.

Jamestown at Dickinson State, 2 p.m.

Dordt at Waldorf, 6 p.m

Dakota Wesleyan at Presentation, 7 p.m.

Major college

Thursday

No. 21 Central Florida at Connecticut, 6 p.m.

New Mexico State at Minnesota, 6 p.m.

Central Connecticut at Ball State, 6 p.m.

Kennesaw State at Georgia State, 6 p.m.

SE Louisiana at Louisiana-Monroe, 7 p.m.

Northwestern at Purdue, 7 p.m.

Wake Forest at Tulane, 7 p.m.

Savannah State at Alabama-Birmingham, 7 p.m.

Missouri State at Oklahoma State, 7 p.m.

Weber State at Utah, 7 p.m.

Northwestern State at Texas A&M, 7:30 p.m.

Cal-Davis at San Jose State 9 p.m.

Friday

Syracuse at Western Michigan, 5 p.m.

Monmouth at Eastern Michigan, 5:30 p.m.

Utah State at No. 11 Michigan State, 6 p.m.

Army at Duke, 6 p.m.

Western Kentucky at No. 4 Wisconsin, 8 p.m.

San Diego State at No. 13 Stanford, 8 p.m.

Portland State at Nevada, 8 p.m.

Colorado at Colorado State, 8:30 p.m.

SaturdayOregon State at No. 5 Ohio State, 11 a.m.

Florida Atlantic at No. 7 Oklahoma State, 11 a.m.

Southern at No. 16 Texas Christian, 11 a.m.

No. 23 Texas at Maryland, 11 a.m.

Kent State at Illinois, 11 a.m.

Texas State at Rutgers, 11 a.m.

Coastal Carolina at South Carolina, 11 a.m.

Mississippi at Texas Tech, 11 a.m.

James Madison at North Carolina State, 11 a.m.

Villanova at Temple, 11 a.m.

Houston at Rice, 11 a.m.

Furman at No. 2 Clemson, 11:20 a.m.

Alcorn State at Georgia Tech, 11:30 a.m.

UMass at Boston College, noon

Stony Brook at Air Force, 1 p.m.

Howard at Ohio, 1 p.m.

Austin Peay at No. 3 Georgia, 2:30 p.m.

No. 6 Washington at No. 9 Auburn, 2:30 p.m.

Appalachian State at No. 10 Penn State, 2:30 p.m.

Tennessee at No. 17 West Virginia, 2:30 p.m.

Albany at Pittsburgh, 2:30 p.m.

Marshall at Miami (Ohio), 2:30 p.m.

Central Michigan at Kentucky, 2:30 p.m.

Northern Illinois at Iowa, 2:30 p.m.

Washington State at Wyoming, 2:30 p.m.

Nevada-Las Vegas at No. 15 USC, 3 p.m.

North Carolina at California, 3 p.m.

Tennessee-Martin at Missouri, 3 p.m.

Eastern Illinois at Arkansas, 3 p.m.

No. 22 Boise State at Troy, 5 p.m.

Old Dominion at Liberty, 5 p.m.

Fordham at Charlotte, 5 p.m.

North Carolina A&T at East Carolina, 5 p.m.

Elon at South Florida, 5 p.m.

Richmond at Virginia, 5 p.m.

Delaware State at Buffalo, 5 p.m.

South Carolina State at Georgia Southern, 5 p.m.

Grambling at Louisiana, 6 p.m.

VMI at Toledo, 6 p.m.

Southeast Missouri State at Arkansas State, 6 p.m.

Mercer at Memphis, 6 p.m.

Central Arkansas at Tulsa, 6 p.m.

Louisiana Tech at South Alabama, 6 p.m.

Jackson State at Southern Mississippi, 6 p.m.

Cincinnati at UCLA, 6 p.m.

Indiana at Florida International, 6 p.m.

Nicholls at Kansas, 6 p.m.

No. 14 Michigan at No. 12 Notre Dame, 6:30 p.m.

Stephen F. Austin at No. 18 Mississippi State, 6:30 p.m.

Charleston Southern at Florida, 6:30 p.m.

Middle Tennessee at Vanderbilt, 6:30 p.m.

Southern Methodist at North Texas, 6:30 p.m.

Northern Arizona at Texas-El Paso, 6:30 p.m.

Louisville at No. 1 Alabama, 7 p.m.

Bowling Green at No. 24 Oregon, 7 p.m.

Akron at Nebraska, 7 p.m.

Abilene Christian at Baylor, 7 p.m.

Incarnate Word at New Mexico, 7 p.m.

Idaho at Fresno State, 9 p.m.

Texas-San Antonio at Arizona State, 9:30 p.m.

Brigham Young at Arizona, 9:45 p.m.

Navy at Hawaii, 10 p.m.

Big Ten Conference

Thursday

New Mexico State at Minnesota, 6 p.m.

Northwestern at Purdue, 7 p.m.

Friday

Utah State at Michigan State, 6 p.m.

Western Kentucky at Wisconsin, 8 p.m.

Saturday

Kent State at Illinois, 11 a.m.

Oregon State at Ohio State, 11 a.m.

Texas State at Rutgers, 11 a.m.

Maryland at Texas, 11 a.m.

Northern Illinois at Iowa, 2:30 p.m.

Appalachian State at Penn State, 2:30 p.m.

Indiana at Florida International, 6 p.m.

Michigan at Notre Dame, 6:30 p.m.

Akron at Nebraska, 7 p.m.

Prep volleyball6

Tuesday’s results

Grafton 25-25-25, North Border 14-22-16

Oakes 25-25-25, Lisbon 20-18-22

Fargo Shanley 25-25-25,

GF Red River 22-18-22

Grand Forks Red River (kills-blocks-service aces) -- Alex RIchards X-X-1, 24 digs; Jadyn Sondrol X-X-2, 12 digs; Ashlee Welch X-X-4, 15 assists, 8 digs; Ella Fosse 6 assists, 3 digs; Jada Steen 4-1-X, 2 assists, 5 digs; Madi Towers 2-1-X, 2 assists, 3 digs; Kaylee Lancaster 5-1-1, 7 digs; Alex Page 7-X-X, 3 digs; Karlie Robson 7-1-X, 10 digs

Fargo Shanley (kills-blocks-service aces) -- Reile Payne 13-X-X, 5 digs; Grace Meier 14-X-X, 2 assists, 2 digs; Lander Friederich 8-X-X, 2 assists; Paige McAllister 3-X-X, 1 dig; Meagan Mathison 4-2-X, 1 dig; Jordyn Stroup 2-X-3, 37 assists, 11 digs; Hailey Giauque X-X-1, 10 digs; Natalie Heinrich 7 digs; Olivia Manuel 1 assist, 14 digs; Haley Klieman X-X-3, 1 assist, 9 digs

Fargo North 25-22-27-25,

GF Central 15-25-25-23

Grand Forks Central (kills-blocks-service aces) -- Katie Noreen 8-0-2, 1 assist, 9 digs; Grace Jackson 37 digs; Jaylin Perrault 6-0-2, 13 digs; Mollie Byzewski 0-0-1, 8 digs; Grace Gaustad 2-0-0, 1 dig; Sofie McGee 9-1-1, 4 digs; Chloe Whiteside 4-0-0, 1 dig; Bailey Jaeger 5-4-0, 1 dig; Aubrea Lommen 3-1-1, 27 assists, 8 digs

Fargo North (kills-blocks-service aces) -- Braylee Hanson 26 digs; Karlie Goschen 0-1-1, 24 assists, 18 digs; Emily Skalicky 0-0-1, 11 assists; Brooke Swanson 8-1-0; Rose Soori 16 digs; Katelyn Arman 6-3-0

EGF Senior High 25-25-25,

Warren-A-O 11-21-23

East Grand Forks Senior High (kills-blocks-service aces) -- Oksana Kroese 8-0-0, 5 digs; Kylie Stauss 4-0-6, 19 digs; Haley Burger 3-5-2; Jessie Hegeland 3-0-0; Kaitlyn Knutson 0-0-5, 11 assists, 5 digs; Ella Eggers 1-0-3, 8 assists, 6 digs; Kasumi Lee 1-0-0, 9 digs

Warren-Alvarado-Oslo (kills-blocks-service aces) -- Faith Porter 10-2-X, 4 digs; Shelby Durand 5-X-1, 3 assists, 5 digs; Kylie Hanson 3-2-X; Emma Oberg 1-X-3, 4 assists, 1 dig; Mackenzie Roller 1-3-1, 15 digs

Sacred Heart 17-25-25-17-16,

Kittson Co. Central 25-18-23-25-14

Kittson County Central (kills-blocks-service aces) -- Marlee Turn 14-2-0, 2 assists; Cora Kujava 13-0-2, 1 assist; Cheyanne Scalese 10-4-2; Maryan Olson 3-0-5; Gracie Whitlock 3-2-4, 19 assists; Peyton Klein 1-0-0, 16 assists; Jordan Hanson 0-1-0, 3 assists

Sacred Heart (kills-blocks-service aces) -- Dana Walski 0-0-1, 35 assists; Ivy Edwards 16-0-1; Bella Knudson 3-4-0; Maddie Mitzel 8-3-2; Jessica Remer 15-0-2; Sarah Kraft 1-0-1; Sydney Lloyd 1-3-0

Oak Grove 25-24-25-25,

Hillsboro-CV 18-26-9-20

Hillsboro-Central Valley (kills-blocks-service aces) -- Kinsey Allen 15-1-1; Hannah Mueller 4-0-0; Sydney Brekken 1-1-0; Elle Rufsvold 1-2-0; Olivia Kritzberger 3-0-0; Saige Forseth 2-0-0, 22 assists

Oak Grove -- Jaycie Gunderson 23-1-0; Morgan Niemiller 2-0-2, 36 assists; Julia Bogart 12-1-1

Park Rapids 25-25-25,

Roseau 13-21-22

Roseau (kills-blocks-service aces) -- Mariah Huglen 6-X-X, 11 assists; Kacie Borowicz 5-X-2, 8 digs; Sophie Helgeson 6-X-3; Grace Dunham X-X-3, 10 assists

Grygla-Goodridge 25-25-25,

Red Lake Falls 13-21-17

Grygla-Goodridge (kills-blocks-aces) -- Daria Waletzki 5-0-2, Maci Bakken 3-0-5, Libby Johnson 2-3-0

Red Lake Falls -- Clara Girdler 6-1-0, Sienna Olson 6-2-0

Park River/F-L 25-25-25,

Larimore 16-19-22

Park River/Fordville-Lankin (kills-blocks-service aces) -- Hannah Gordon 6-0-X; Maris Miller 14 assists, 6 digs; Amy Seim X-X-2, 17 digs; Gigi Brouillard 6-1-X; Kyla Spoonland 5-1-7, 3 digs; Josie Brodina 4-X-3, 5 digs

Larimore (kills-blocks-service aces) -- Macy Yahna 7-4-0, 4 digs; Haylee Klava 8-0-0, 2 digs; Abbie Holter 1-0-2, 12 assists; Gracie Cole 2-0-0, 2 digs; Trinity Larson 3-1-1, 3 digs

Carrington 25-25-25,

Harvey-Wells Co. 19-13-19

Harvey-Wells County (kills-blocks-service aces) -- McKenzie Erickson 5-2-2; Megan Thompson 4-X-5; Jae Fike 2-X-X, 2 digs; McKenzie Alveshire 2-X-X; Jennah Lemata X-X-2; Anika Towe X-3-X, 3 assists; Hannah Felche 3 digs

Carrington (kills-blocks-service aces) -- Bella Hone 11-4-X; Marah Schmitz 9-X-1; Kadyn Mehring 8-X-X, 10 digs; Mckenzie Johnson 6-X-3, 15 digs; Addison Hoornaert X-2-X, 32 assists; Hannah Hagel X-2-X; Larissa Larson 10 digs

Warroad 15-25-25-24-15,

Northern Freeze 25-21-22-26-8

Warroad (kills-blocks-service aces) -- Katie Kotlowski 22-1-0, 26 digs; Marlie Johnson 0-0-7, 32 assists; Madi Fish 12-0-0, 11 digs; Tiff Foster 10-0-0, 23 digs

Northern Freeze (kills-blocks-service aces) -- Keylee Dahl 8-1-0; Grace Sorenson 6-0-3; Lexi Halvorson 5-0-0; Ashley Olson 4-2-0; Tessa Anderson 2-1-0, 13 assists

Badger-G-MR 12-25-23-27-15,

Stephen-Argyle 25-22-25-25-5

Badger-Greenbush-Middle River (kills-blocks-service aces) -- Kjerstie Lieberg 19-0-2, 15 assists; Alyssa Rinde 13-0-3, 16 digs; Makenna Burslie 12-0-3, 20 digs; Alyssa Kilen 5-0-0, 36 assists; Ella Koebernick 0-0-3

Stephen-Argyle (kills-blocks-service aces) -- Abi McGlynn 21-6-2; Savannah Riopelle 0-0-2, 41 assists; Abbey Johnson 8-2-0; Mikayla Bolduc 0-0-2, 16 digs; Megan Bolduc 11-1-0; Grace Carlson 0-4-0

Boys soccer6

Tuesday’s results

Fargo South 2,

GF Central 1

First half -- 1. FS, Gabe Borowicz 6:00; 2. GFC, William Lawson-Body 24:00

Second half -- 3. FS, Alvin Johnson 52:00

Goalie saves -- GFC: Will Howard 7; FS: Jordan Reihe 4

GF Red River 2,

Fargo North 0

Second half -- 1. Shayan Rasouli (Suraj Magar) 60:00; 2. Magar 73:00

Goalie saves -- RR: Mason Thingvold 2; FN: Drew Nelson 12

Pelican Rapids 7,

Crookston 0

First half -- 1. Oscar Diaz 35:05; 2. Abditifitah Isse 39:06

Second half -- 3. Alfredo Centeno 44:15; 4. Diaz 48:00; 5. Centeno (Abdinasir Mohamed) 55:27; 6. Mohamed Isse (Khadar Ibrihim) 56:01; 7. Sebastian Rosiles (Jesus Moreno) 61:34

Goalie saves -- PR: Axel Zavala 2-1--3; CRO: Ben Andringa 7-3--10

Girls soccer6

Tuesday’s results

EGF Senior High 2,

Sartell 1

First half -- 1. EGF, Chloe Torgerson (Chelsey Anshari) 36:00

Second half -- 2. S, Brooke Walters 43:00; 3. EGF, Breanna Olson (Kara Ellis) 65:00

Goalie saves -- EGF: Cat Gordon 10; S: Emma Janu 12

Girls tennis6

Tuesday’s results

Park Rapids Quadrangular

In Park Rapids, Tuesday

Crookston 5, Long Prairie-Grey Eagle 2

Pequot Lakes 4, Crookston 0

Park Rapids 5, Crookston 2

Boys tennis6

Tuesday’s results

GF Central 9, West Fargo 0

GF Red River 9, Wahpeton 0

randomness