Sections

Weather Forecast

Close

Wednesday's local scoreboard

Girls tennis
6

Wednesday’s results

Greenway 5, EGF Senior High 2

Singles

  1. Jordan Trembey, G, over Delaney Aaker 6-1, 6-3; 2. Jamie Trembey, G, over Mckenna Aitchison 6-2, 6-1; 3. Emily Hile, G, over Thea Haaven-Farsted 6-1, 6-2; 4. Eva Kangas, G, over Kate Johnson 6-2, 6-3

Doubles

  1. Jenna Dietrich-Maggie Dietrich, EGF, over Kalei Dowell-Dana Witherill 3-6, 6-0, 10-6; 2. Brynn Havis-Katelyn Farder, EGF, over Courtney Brandt-Nicole Ramirez 4-6, 6-0, 10-1; 3. Amber Elich-Taryn Hamling, G, over Kendal Rand-Aleah Hangsleban 6-1, 6-0
Bemidji 7, EGF Senior High 0

Singles

  1. Savannah Havgen over Jenna Dietrich 6-3, 6-0; 2. Taylor Offerdahl over Maggie Dietrich 6-1, 6-4; 3. Aftyn Schmidt over Brynn Havis 1-6, 6-0, 12-10; 4. Tatum Offerdahl over Katelyn Farder 5-7, 6-0, 11-9

Doubles

  1. Lexi Ceitner-Paige Anderson over Delany Aaker-Mckenna Aitchison 6-4, 2-6, 10-8; 2. Netie Kimbail-Chloe Hasbargen over Thea Haaven-Farstad-Kate Johnson 6-2, 6-1; Carly Swanson-Garrq-Alyssa Koebke over Emily Stroot-Kendal Rand 2-0, 2-0
Prep football6N.D. polls

9-man

  1. Thompson (9 first-place votes) 2-0; 2. New Salem-Almont (6) 2-0; 3. Shiloh Christian 2-0, 35; 4. Napoleon-Gackle 2-0; 5. New Rockford-Sheyenne 2-0

Others receiving votes: Ray-Powers Lake, May-Port-CG, St. John, Oakes, Richland, Cavalier

Class A 11-man

  1. Hillsboro-CV (8 first-place votes) 1-0; 2. Carrington (4) 1-0; 3. Velva (1) 1-0; 4. Trinity 0-0; 5. Beulah 1-0

Others receiving votes: Minot Ryan, Bowman County, Oak Grove, Langdon Area/Edmore/Munich

Girls golf6Fargo North Invite

Wednesday’s results

Team totals

West Fargo Sheyenne 345, Fargo Shanley 359, GF Red River 361, Fargo Davies 364, Fargo North 377, GF Central 380, Fargo South 396

Top five individuals

  1. Gretta McArthur, Shanley 82; 2. (tie) Lily Bredemeier, Red River, 84; Tonya Berg, North 84; Allison Schmidt, Sheyenne, 84; 5. Jessica Korerselmar, Sheyenne, 85

GF Red River scores

Lexi Laframboise 86, Kelly DeBeltz 94, Lydia Weippert 97

GF Central scores

Clara Hanson 86, Sydney Hanson 89, Chloe Haakenson 101, Lilly Hodgson 104

Honor roll6Football

100-yard rushing games

Nick Reck, Thompson, 10-176 vs. Hatton-Northwood

Nick Reck, Thompson; 12-124 vs. Cavalier

Joey Frelich, Devils Lake, 26-132

Grant Romfo, Langdon-E-M, 19-126

Cadyn Schwabe, Thompson, 9-124 vs. Cavalier

Simon Romfo, Langdon-E-M, 17-104

100-yard passing games

Jacob Schempp, Larimore, 11-22, 271 vs. North Border

Jacob Schempp, Larimore, 12-31, 259 vs. Mayville-Portland-CG

Simon Romfo, Langdon-E-M, 16-25, 225

Parker Monette, Red River, 14-26, 213

Cadyn Schwabe, Thompson, 11-17, 212 vs. Hatton-Northwood

Cadyn Schwabe, Thompson, 13-20, 160 vs. Cavalier

100-yard receiving games

Marcus Hughes, Thompson, 7-167 vs. Hatton-Northwood

Marcus Hughes, Thompson, 10-126 vs. Cavalier

Ethan Moore, Larimore, 3-113 vs. North Border

Volleyball

Double doubles

Makenna Burslie, Badger-G-MR, 12 kills, 20 digs vs. Stephen-Argyle

Madi Fish, Warroad, 12 kills, 11 digs vs. Northern Freeze

Tiff Foster, Warroad, 10 kills, 23 digs vs. Northern Freeze

Katie Kotlowski, Warroad, 22 kills, 26 digs vs. Northern Freeze

Kjerstie Lieberg, Badger-G-MR, 19 kills, 15 assists vs. Stephen-Argyle

Alyssa Rinde, Badger-G-MR, 13 kills, 16 digs vs. Stephen-Argyle

Callie Ronningen, Langdon-E-M, 18 kills, 10 digs vs. Oak Grove; 18 kills, 10 digs vs. Northern Cass

Men’s golf6Lincoln Seniors

Wednesday’s results

First -- Vince Liddy, Gaylen Salberg, Marlin Helgeson, Dennis Schiller

Second -- Keith Petterson, Jim Steinke, Steve Benson, Paul Toutges

Third -- Brian Buchholz, Harley Leake, Dean Kirkeby, Al Miller

Closest to the pin -- Steve Benson

Longest putt -- Steve Benson

In the circle -- Lynn Holbrook

Advertisement
randomness