Sections

Weather Forecast

Close

Tuesday’s local scoreboard

Boys basketball
6
Tuesday’s results
Park Rapids 40, Bagley 38
Perham 70, Barnesville 36
Pelican Rapids 74, Wadena-Deer Creek 71
Breckenridge 84, Enderlin 53
Menagha 69, Frazee 32
Kelliher-Northome 75, Clearbrook-Gonvick 60
Valley City 74, Jamestown 68
West Fargo 71, Wahpeton 34
Fargo Shanley 63, Devils Lake 48
Velva-Sawyer 58, Harvey-Wells COunty 53
Nedrose 58, Warwick 48

Fargo North 65,
GF Central 34

GFC 15 19-34

NOR 39 26-65

 GF Central -- Jacob Ohnstad 4, Brady Horner 5, Jamil Suleiman 6, Debyn Johnson 13, Kevin Morrison 4, Jon Krause 2
 Fargo North -- Carson Critchley 3, Brady Schmiess 9, Daniel Hollaar 2, Jack Berg 5, Hyatt Martineau 5, Siman Sem 14, Mathew Pietsch 11, Aaron Matejka 8, Cameron Sherrard 4, Erik Benson 3, Sawyer Kenney 2, Joshua Hollaar 2

Fargo Davies 60,
GF Red River 54

RED 32 22-54

DAV 31 29-60

 GF Red River -- Mark Toe 14, Cody Robertson 8, Austin Slaughter 17, Tyler Enerson 10, Mason Benefield 5

 Fargo Davies -- Matt Veit 14, Jaden Klabo 11, Andy Baer 4, Parker Stenseth 4, Shane Anderson 4, Tyrell Setness 6, Jake Paper 17

St. John 70,
Cavalier 60

CAV 11 18 5 26-60

STJ 21 21 15 13-70

 Cavalier -- Andy Rintala 21, Colton Ratchenski 10, Conley Carrier 7, Andre Carrier 11, Gabe Hartje 6, Kooper Heinke 5

 St. John -- Dylan Davis 2, Bradley Defender 1, Barry DeCoteau 2, Dalton Prouty 14, Kevin Grant 10, Kyler McGillis 34, Matthew Murphy 7

Hillsboro-CV 67,
May-Port-CG 42

HIL 16 25 11 16-67

MAY 16 12 8 6-42

 Hillsboro-Central Valley -- Tanner Linnell 14, Benjamin Dryburgh 12, Kyle Henningsgard 12, Carson Henningsgard 2, Gavin Longhorne 7, Cade Baesler 2, Landen Reed 2, Jack Camrud 16

 Mayville-Portland-CG -- Garrett Johnson 15, Ian Chandler 11, Ryan Klath 7, Reese Hanson 6, Tristan Beck 3

Grafton 59,
Midway-Minto 48

M-M 12 10 14 12-48

GRA 10 15 17 17-59

 Midway-Minto -- Julian Schuster 3, Dominic Schuster 14, Noah Altendorf 8, Noah Zikmund 5, Trenton Eliason 2, John Suarez 5, Ogden Wasylow 11

 Grafton -- Marcus Niemann 7, Riley Hanson 7, Andrew Schaan 13, Tyler Kliniske 5, Jason Garza 6, Dalton Albrecht 19, Beau Feltman 2

Benson County 58,
Rolette-Wolford 48

R-W 13 14 9 12-48

BEN 15 12 16 15-58

 Rolette-Wolford -- Zachary Biberdorf 1, Evan Turney 5, Gabriel Beaver 7, Gabe Leonard 12, Tucker Boucher 17, Linden Stave 6

 Benson County -- Will Rice 1, Spencer Olson 7, Keaton Nelsen 26, Brett O’Connell 4, Garret Tandeski 14, Carter Tandeski 6

Fosston 45,
Crookston 43 

FOS 15 30-45

CRO 24 19-43

 Fosston -- Brock Hemmesch 7, Jesse Sather 18, Hunter Kroening 9, Brett Sundquist 2, Cory Drellack 2, Karsten Broadley 6, Jason Voxland 1
 Crookston -- Todd Boerger 7, Matt Garmen 10, Nick Garmen 4, Ryan Swenson 11, Mitchell Olson 3, Luke Froeber 6, Carter Winand 2

Thief River Falls 59,
Hawley 56

HAW 33 23-56

TRF 26 33-59

 Hawley -- Drew Tohpmson 10, Jayden Carlisle 3, Nathan Isaacson 10, Chase Libak 4, Donald Loegering 4, Jacob Vetter 15, Carter Justensen 3, Noah Glad 7

 Thief River Falls -- Ryan McDougall , Brady Hoffard 14, Blake Boen 1, Will Anderson 10, Payton Graham 14, Ean Olson 2, Gavin Bugge 6, Tayton Zutz 2, Derick Newland 10

Warroad 74,
Red Lake County 39

WAR 44 30-74

RLC 13 26-39

 Warroad -- Jimmy Philajack 2, Tyler Skarp 1, Phillip Ness 11, Tyler Fox 10, Jeremy Cole 2, Tommy Vilayphone 14, Jeff Shoen 10, Zach Hepper 2, Isaac Falk-Stoskopf 19, Kyle Spenst 4
 Red Lake County -- Ben Cardinal 2, Matt Vettleson 2, Justin Nemec 7, Ethan Vettleson 16, Conner Lambert 2, Seth Paradis 2, Adrien Verbout 5, Austin Jensen 3

Norman Co. East/U-H 80,
Norman Co. West 57

NCE 40 40-80

NCW 27 30-57

 Norman Co. East/Ulen-Hitterdal -- Dawson Fox-Murray 10, Brett Braseth 8, Brady Sirjord 16, Eric Begg 2, Griffin Maesse 15, Brayden Crompton 3, Isaac Habedank 12, Toby Bjerklie 8, Isaac Stene 6

 Norman Co. West -- Dustin Beliles 8, Evan Borgen 4, Steele Armstrong 6, Preston Guin 14, Spaeth 6, Miguel Garcia 7, Kyle Hellerud 4, Isaiah Walz 8

Ada-Borup 65,
Waubun 61

WAU 25 36-61

A-B 23 42-65

 Waubun -- Jayden Heisler 5, Logan Pazdernik 4, Dion Bower 4, , Peyton Syverson 11, Treston Spalla 7, Dayton Makey 30

 Ada-Borup -- Bryce Nitschke 9, Tommy Stewart 3, Jared Brainard 7, Connor Thompson 4, Tyler Hoven 4, Colby Stevenson 3, Tanner Somers 16, Mason Miller 19

Park Rapids 40,
Bagley 38

BAG 15 23-38

PRA 14 26-40

 Bagley  -- Isaac Tierney 6, James Hvezda 8, Tannen Agnes 11, Nicholas Kaiser 9, Scott Lundsten 4

 Fosston -- Hunter Kroening 10, Cory Drellack 7, Krister Anderson 3, Austin Schmidt 4, Karsten Broadley 2, Treydan Carlson 6, Jason Voxland 8

Late Monday

Larimore 65,

Warwick 43

LAR 14 20 20 11-65WAR 11 17 4 11-43

 Larimore -- Royce Verkuehlen 17, Jacob Tupa 8, Tucker Salander 2, Jason Farrell 8, Logan Wakefield 2, Trevor Elfman 2, Luke Tupa 11, Caleb Hofer 15

 Warwick -- Jerry Lenoir 2, Kyle Littleghost 8, Joe Redfox 14, Eric Belgarde 15, John Tollefson 4

Four Winds-Minn. 101,
Dunseith 61

DUN 12 21 17 11-61

FWM 37 27 24 13-101

 Dunseith -- Josh Nadeau 12, Antione Rivera 8, Taylor Peltier 10, Kieler Counts 7, Hunter Gladue 15, Michael Two Heart 7, Jarrett DeCoteau 2

 Four Winds-Minnewaukan -- Tannor Dauphinais 2, Jaylen LaRock 8, Steve Redfox 15, Pernell Jackson 2, Frank Gourd 6, Doug Yankton 2, Irv Tomahawk 21, Tronis McKay 35, Fred Redfox 2, Charlie Black 6, Ashton Thompson 2

Fosston 66,
Climax-Fisher 35

C-F 16 19-35

FOS 42 24-66

 Climax-Fisher -- Devin Betterly 2, Brady Klein 3, Paul Gapp 11, Cole Vatnsdal 1, Trea Byklum 3, Hayden Reitmeier 6, Pelon Pruneda 2, Tristian Rowley 5, Matt Nesvig 2

 Fosston -- Brock Hemmesch 7, Jesse Sather 18, Hunter Kroening 2, Brett Sundquist 11, Cory Drellack 4, Karsten Broadley 12, Isaac Dryburgh 2, Jason Voxland 10

Girls basketball

Tuesday’s results
Win-E-Mac 73, Mahnomen 20
Ada-Borup 88, Waubun 54
Park Rapids 58, Pelican Rapids 37
Jamestown 68, Valley City 37
Wahpeton 56, West Fargo 55
Carrington 43, Medina-P-B 28
Dunseith 77, Four Winds-Minnewaukan 76, OT
Moorhead 86, Fargo Davies 84
Rugby 63, Rolla 27
Velva-Sawyer 47, Harvey-Wells County 36

Sacred Heart 59,
EGF Senior High 53

EGF 27 26-53SAC 29 30-59  EGF Senior High -- Haylie Carlstrom 11, Chloe Torgerson 5, Macy Skyberg 6, Natalie Carlstrom 4, McKenna Aitchison 4, Brooke Filipi 11, Julia Warmack 12
 Sacred Heart -- Anya Edwards 23, Abby Smidt 9, Ivy Edwards 9, Katelyn Rudolph 2, Jessica Remer 5, Lily Bergman 5, Jocelyn Adolphson 6

GF Red River 77,
Fargo South 43

RED 32 45-77

SOU 22 21-43

 GF Red River -- Madi Johnson 9, Betsy Seaver 4, Kendra Bohm 16, McKenzie Meland 4, Lexi Robson 22, Maggie Steffen 12, Kylie Dvorak 3, Danica Kemnitz 9, Cassidy Wilson 4

 Fargo South -- Adie Wagner 9, Anna Brakke 6, Kierstenn Aguilar 5, Dakotah Hoselton 2, Emmerie Beyer 19, Maggie Boese 2

GF Central 63,
Fargo North 58

GFC 35 28-63

NOR 26 32-58

 Fargo North -- Jamie Singelmann 3, Madalyn England 14, Remington Vannett 4, Mary Sem 2, Elise Bakke 4, Hallie Mann 12, Anna Astrup 11, Abbigail Naseth 8

 GF Central -- Carolyn Smith 10, Lauren Dub 8, Elizabeth Dub 14, Taylor Walsh 3, Megan Schumacher 8, Jessica Gillian 11, Amber Anderson 9

Fargo Shanley 64,

Devils Lake 33

DEV 18 15-33

SHA 37 27-64

 Devils Lake -- Jessica Mertens 8, Taylor Windjue 2, Macy Schneider 2, Mattisyn Barendt 4, Mattea Vetsch 6, Chiara Olson 3, Kyleigh Toso 2, Averi Ziegler 2,Abby Johnson 4

 Fargo Shanley -- Caira Berg 9, Hadley Huber 3, Reile Payne 18, Lilly Rivard 3, Julia Vetter 2, Samantha Day 6, Brookelyn Dew 4, Emily Dietz 15, Alexis Wanner 2, Kelly Christmann 2

Drayton/V-E 54,
Larimore 40

LAR 9 12 6 13-40

DVE 15 9 10 20-54

 Larimore -- Ivy Daws 1, Haley Verkuehlen 16, Jenna Johnson 8, Lily Hendrickson 8, Sloan Smith 7

 Drayton/Valley-Edinburg -- Amber Gemmill 1, Hailey Jackson 11, Laiken Larson 10, Taylor Reilly 19, Taylor Stegman 12, Rachel Jonasson 1

Mayville-P-C-G 37,
Hillsboro 29

HIL 10 8 6 5-29

MAY 13 6 9 9-37

 Hillsboro-Central Valley -- Gracie Wright 8, Kelsey Moore 3, Karlee Johnson 6, Addi Eckart 10, Laura Anderson 2
 Mayville-Portland-CG -- Holly Grandalen 7, Erin Freeland 10, Abbie Beck 4, Cora McClenahen 3, Katelin Grinde 11, Hannah Ust 2

Grafton 61,
Midway-Minto 32

M-M 7 7 10 8-32

GRA 13 16 20 12-61

 Midway-Minto -- Valerie Kuglin 2, Danika Flanders 2, Jamie Thorvilson 2, Kaylee Maendel 2, Lilli Robinson 9, Lydia Severson 4, Jamye McMillian 6, Alexis Nice 5

 Grafton -- Carlee Sieben 14, Brandi Niemann 6, Grace Gaustad 13, Sophia Campbell 2, Amanda Erickson 6, Anna Thompson 6, Adriana Lee 2, Meredith Dumas 12

North Star 59,
Thompson 29

NST 20 10 14 15-59

THO 7 6 14 2-29

 North Star -- Madison Borstad 2, Mya Halverson 3, Stephanie Miller 24, Peyton Halverson 12, Macey Kvilvang 16, Kellie Huschle 2
 Thompson -- Kaia Sorby 4, Allie Ivesdal 3, Macy Jordheim 2, Taylor Zak 10, Isatu Shirek 2, Kailen Dolleslager 9

Thief River Falls 55,
Hawley 29

HAW 12 17-29

TRF 23 32-55

 Hawley -- Rianna Lilleby 6, Emily Tjadelon 4, Marissa Thompson 8, Grace Grani 2, Paige Thompson 4, Abi Rux 3, McKenna Karsten 2

 Thief River Falls -- Allison Okeson 2, Kylea Praska 10, Alexa Rogalla 13, Bailey Greene 6, Marley Nelson 2, Tiahna Nicholson 22

Roseau 90,
International Falls 47

INT 25 22-47

ROS 63 27-90

 International Falls -- Libby Miggins 7, Teah Goulet 1, Janet Humbert 8, Grace Gilbert 7, Jena Sullivan 17, Emma Gilbert 2, Bailey Milette 2

 Roseau -- Kacie Borowicz 21, Bria Dale 8, Katie Borowicz 10, Ivy Braaten 11, Morgan Groenhoff 9, Kiley Borowicz 24, Mya Hough 1, McKayla Christianson 6

Fertile-Beltrami 57,
Bagley 31

BAG 6 25-31

F-B 36 21-57

 Bagley -- Kylii Anderson 4, Bailey Engesether 6, Alex Syverson 11, Kaci Schultz-Reese 4, Carly Lewis 2, Rylee Aufforth 4
 Fertile-Beltrami -- Bailey Mulcahy 9, Marlee Steffes 11, Lauren Harstad 2, Anne Sykes 9, Emily Motteberg 5, Annika Sorenson 2, Jaden Christianson 19

Fosston 45,
Climax-Fisher 36

FOS 23 22-45

C-F 24 12-36

 Fosston -- Jennifer Non 7, Rebecca Olson 9, Jaclyn Hubbard 9, Emily Curfman 14, Kendra Eckman 1, Emma Viken 1, Tess Hubbard 13
 Climax-Fisher -- Sophie Love 14, Sydney Magsam 10, Elizabeth McDonald 2, Rylie Magsam 3, Mikayla Vasek 5, Lindsey Kurz 2

Stephen-Argyle 67,
Kittson Co. Central 40

KCC 23 17-40

S-A 33 34-67

 Kittson Co. Central -- Kasey Soliah 7, Lexi Turn 8, Madi Olson 4, Cora Kujava 8, Kiley Whitlock 4, Karin Dahl 9  
 Stephen-Argyle -- Kailyn Hrynyshyn 2, Abi McGlynn 13, Savannah Riopelle 10, Jules Efta 9, Maddie Weberg 6, Abbey Johnson 2, Autumn Thompson 15, Deborah Haugen 10

Win-E-Mac 73,
Mahnomen 20

MAH 12 8-20

WEM 45 28-73

 Mahnomen -- Maggie Hedstrom 5, Sydney Clark 11, Abby Large 2, Audra Walz 2

 Win-E-Mac -- Kylie Brekke 17, Tanya Bring 4, Sydney Tadman 4, Lindsey Espeseth 33, Lauren Strom 2, Elliana Lindberg 2, Tyra Wilson 7, Alayna Espeseth 4

Lake of the Woods 52,
Kelliher-Northome 51

K-N 27 24-51

LOW 26 26-52

 Kelliher-Northome -- Kaleigha Donnell 10, Kezia Rahier 11, Kylie Owen 3, Destiny Heck 9, Macy Waldo 2, Payton Hanks 2, Laechen Wagner 12, Shanelle Head 2

 Lake of the Woods -- Jordan Sonstegard 21, Alcia Draper 8, Lexie Rennemo 2, Sydneye Hufnagle 4, Greta Moeller 2, Rebekah Fraser 7, Camryn Strohl 4, Marissa Johnson 4

Ada-Borup 85,
Waubun 54

WAU 22 32-54

A-B 36 49-85

 Waubun -- Makena Spaeth 4, Veronica Spry 5, Sydney Bly 10, Vanessa Spry 14, Tessa Zima 13, Rachael McArthur 2, Hanna Vanata 6

 Ada-Borup -- Ivy Johnson 7, Emma Kroshus 4, Olivia Winfrey 8, Elizabeth Birkemeyer 18, Brooklyn Erickson 12, Zoe Johnson 8, Mariah McKeever 12, Svetlana Stoen 6, Maddie Smart 4, Brooke Ruebke 10

Perham 50,
Crookston 43

CRO 19 24-43

PER 26 24-50

 Crookston -- Emma Borowicz 13, Hannah Emanuel 8, Kennedy Cwikla 8, Jenna Porter 6, Kiley Solheim 3, Bailey Folkers 3, Brita Fagerlund 2

 Perham -- Janie Wunderlich 17, Gabby DeBoer 13, Sara Herrmann 10, Josie Beachy 8, Jadyn Benedict 2


Boys hockey

Tuesday’s results

Bismarck Century 11, Hazen 0

EGF Senior High 5,
Bemidji 2

First period -- 1. EGF, Olson (B. Brown) 8:28; 2. EGF, Beck (Derrick) 15:17; 3. BHS, Pogue (Pollock, Lalli) 16:29

Second period -- 4. EGF, Derrick (Beck) 7:29; 5. EGF, Kallock (Lund) 12:28

Third period -- 6. BHS, B. Tatro (Hartje) 14:25; 7. EGF, Lund (B. Brown) 16:01

Goalie saves -- BHS: Fitzgerald 15, C. Olson 5; EGF: T. Brown 24

GF Central 6,
Fargo South-Shanley 0

First period -- 1. Grant Johnson (Judd Caulfield, Noah Cieklinski) 10:49; 2. Mich Idalski (Collin Caulfield) 15:44; 3. Grant Johnson (J. Caulfield, Tate Steffan) 16:24

Second period -- 4. Cam Olstad 3:28; 5. Seth Towers (Johnson, C. Caulfield) 12:19; 6. Cole Hanson (Tyrese Murph, Brandon Holt) 12:36

Goalie saves -- GFC: Nicholas Bucklin 9-0-1 -- 10; FSS: Benjamin Bryant 10-15-7 -- 32

Lake of the Woods 5,
Kittson Co. Central 2

First period -- 1. LOW, Luke Krause 2:10

Second period -- 2. LOW, Asher Chorney (McKord Krause) 0:18; 3. KCC, Alex Donaldson (Riley Kuznia, Bradley Stewart) 7:20; 4. KCC, Stewart 16:37

Third period -- 5. LOW, Kade Chapman (M. Krause) 2:16; 6. LOW, Reese Chorney (L. Krause) 15:36; 7. LOW, Nathan Poolman (Chapman) 15:47

Goalie saves -- KCC: Ben Sugden 13-18-16--47; LOW: Lemul Carradice 2-4-3--9

Devils Lake 8,
West Fargo 2

First period -- 1. DL, Ryyan Reule (Tommy Reslock, Alec Miller) 1:19; 2. DL, Reule 15:00; 3. WF, Dalton Hiemer (Brody Sherod) 15:59

Second period -- 4. DL, Carson Lovin (Reslock) 5:24; 5. DL, Jacob Martin, Matthew Besse) 13:06

Third period -- 6. WF, Sterling Morin :25; 7. DL, Lovin (Reslock, Besse) 1:12; 8. DL, Besse (Martin) 1:53; 9. DL, Brady Johnson (Matthew Boren) 5:42; 10. DL, Craig Peterson (Reslock, Kale Miller) 12:31

Goalie saves -- DL: Wyatt Ness 13-8-13 -- 34; WF: Brandon Rust 22-11-x -- 33, Sean O’Connor x-2-18 -- 20

Thief River Falls 3,
Warroad 1

First period -- 1. TRF, Christian Larson 1:05

Second period -- 2. TRF, Evan Bushy (Hunter Larson, Jace Jorde) 15:26

Third period -- 3. W, Hunter Pelland (Tanner Hallett) 15:32; 4. TRF, Larson 16:30

Goalie saves -- TRF: Nick Corneliusen 15-12-11 -- 38; W: Parker Orchard 3-4-5 -- 12

Crookston 6,
Park Rapids 2

First period -- 1. CRO, Ethan Magsam (Lauro Gutierrez) 13:36
Second period -- 2. PR, Nolan Pederson (Jarrett Johnson) 5:52; 3. CRO, Ben Andringa (Logan Wardner, Ben Trostad) 9:50; 4. PR, Cole Hoscheid (Bjorn Jorgenson, Isaac Johnson) 11:13; 5. CRO, Zach Markovich (Dane Anderson) 15:51; 6. CRO, Gutierrez (Ethan Christopherson) 16:38
Third period -- 7. CRO, Gutierrez (Trostad, Magsam) 2:03; 8. CRO, Sam Overgaard (Magsam) 16:20
Goalies: CRO -- Cade Salentine 1-5-4--10; PR -- Austin Jerger 11-8-8--27

Roseau 3,
Moorhead 2

First period -- 1. R, Bryden Stoskopf (Nathan Adrian, Brandon Lund) :28; 2. R, Hanson O’Leary (Tal Halliday, Willie Woolever) 1:09; 3. M, Carter Randklev (Jack Stetz, Carson Kosobud) 8:56; 4. R, Jonah Huglen 14:33

Second period -- 5. M, Randklev (Cole O’Connell, Ethan Frisch) 1:36

Goalie saves -- M: Lance Leonard 20; R: Willie Woolever 25

Girls hockey

6Tuesday’s results

Roseau 3, Moorhead 2

Warroad 3,

Grand Forks 0

Second period -- 1. W, Hannah Christian (Grace Pederson) 5:56

Third period -- 2. W, Abigail Hardwick (Kaitlyn Kotlowski, Genevieve Hendrickson) :25; 3. W, Madison Oelkers (Hendrickson, Kotlowski) 14:20

Goalie saves -- GF: Quinn Kuntz 15-8-16 -- 39; W: Emma Brunelle 3-3-4 -- 10

EGF Senior High 10,
Crookston 1

First period -- 1. EGF, Livia Pesch (Maddie Lubinski) 1:34; 2. EGF, Nicole Schlenk (Tessa Birkholz) 3:16; 3. EGF, Tiffany Hanson (unassisted) 4:04; 4. EGF, Lubinski (Ashley Ayotte) 9:30; 5. EGF, Madison McDonald (Grace Beck, Tyra Chupka) 12:49; 6. EGF, Lauren Hedlund (Schlenk) 16:40
Second period -- 7. EGF, Tiffany Hanson (Lubinski) 1:39; 8. CRO, Macy Strem (Catherine Tiedemann, Maddie Nicholls) 6:52
Third period -- 9. EGF, Chupka (Beck, Alex Beauchamp) 3:12; 10. EGF, Kylie Stauss (Ayotte) 4:35; 11. EGF, Stauss (Schlenk) 16:45
Goalies: EGF -- McKenzie Whalen 4-7-5--16; CRO -- Brelee Jobe 13-13-2--28

Prep wrestling

6Tuesday’s results

 Thief River Falls 40,
Roseau 26

106 -- Brady Kasprick, TRF, over Trevor Hasbrouck 1:17; 113 -- Matthew Kolden, TRF, over Connor Eidsmoe 9-1; 120 -- Jake Davis, TRF, over forfeit; 126 -- Race Knochenmus , Ros, over Brandon  Zuniga  1:19; 132 -- Riley  Eidsmoe, Ros, over Cody  Sele 8-4; 138 -- Ben Olson, Ros, over Jayce Lizakowski 10-0; 145 -- Chandler Mooney, Ros,  over Kyle Fowler 15-4; 160 -- Sawyer Klatt, Ros, over Hunter Skallet 1:29; 170 -- Noah  Hawkins, TRF, over Brandon McCourt 2:36; 182 -- Kyle  Miller, TRF, over forfeit; 195 -- Hunter Roller, TRF, over Hunter Ziska :54; 220 -- Brenan  Peralta, TRF, over James Rauser 1:28; 285 -- Luis Enriquez , Ros, over Jon Hulst 4-0

Roseau 51,
GF Red River 21

106 -- Trevor Hasbrouck, Ros, over forfeit; 113 -- Connor Eidsmoe, Ros, over forfeit; 120 -- Mason Egeland , RR, over forfeit; 126 -- Race Knochenmus, Ros, over Jack Hanson 2:38; 132 -- Riley  Eidsmoe, Ros, over Gavyn Erickson 1:55; 138 -- Ben Olson, Ros, over Micaiah Peterson 7-0; 145 -- double forfeit; 152 -- Chandler Mooney, Ros, over Trey Larimer 1:40; 160 -- Sawyer Klatt, Ros, over Seth Hanson 1:32; 170 -- Larry Pope, RR, over forfeit; 182 -- Brandon McCourt, Ros, over Hunter Stauss 3:00; 195 -- Hunter Ziska, Ros, over Colton Saxon-Peterka :35; 220 -- Parker Nelson, RR, over James Rauser 9-5; 285 -- George Rerick , RR, over Luis Enriquez 1:52

Crookston 34,
Red Lake Co. Central 27

106 -- double forfeit; 113 -- Zack Brown, CR, over Paul dehate 3:43; 120 -- Bryce Bergerson, RLCC, over Nolaln dans 5-2; 126 -- Cameron Weiland, CRK, by forfeit; 132 -- Cam Hulst, CRK, by forfeit; 138 -- Damiun Narveaz, CRK, by forfeit; 145 -- Colton Weiland, CRK, over Dylan Gustafson 12-3; 152 -- Luke Trandem, CRK, by forfeit; 160 -- double forfeit; 170 -- Tristyn Ferguson, RLCC, over Luis Argueta 1:21; 182 -- Kyle Ganger, RLCC, over Collin Leckie 4:16; 195 -- double forfeit; 220 -- Nick Pahlen, RLCC, by forfeit; 285 -- Alec Castaneda, RLCC, by forfeit

Fosston/Bagley 63,
Red Lake County Central 6

106 -- Double forfeit; 113 -- Carter Sorenson (FB) over Paul Dehate 0:59; 120 -- Brayden Sorenson (FB) over Bryce Bergerson 1:27; 126 -- Christian Schmidt (FB) win by forfeit; 132 -- Hunry Burrack (FB) win by forfeit; 138 -- Alex Wolfe (FB) win by forfeit; 145 -- Dylan Gustafson (RLCC) over Dane Schoenborn 5:18; 152 -- Tommy Snobl (FB) win by forfeit; 160 -- Double forfeit; 170 -- Cole Olson (FB) over Tristyn Ferguson 5:02; 182 -- Jacob Lomen (FB) over Kyle gagner 5:30; 195 -- Levi Hanson (FB) win by forfeit; 220 -- Jake Ubert (FB) over Nick Pahlen 5-1; 285 -- Nick anderson (FB) over Alec Castaneda 1:57.

Blackduck-Cass Lake Bena 42
Roseau 26

106 -- Christian Pater (BCLB) over Trevor Hasbrouck 5:34; 113 -- Connor Eidsmoe (ROS) over Gavyn Dickenson 15-0 4:54; 120 -- Xayvion Rodgers (BCLB) win by forfeit; 126 -- Michael Staples (BCLB) over Race Knochenmus 10-7; 132 -- Riley  Eidsmoe (ROS) over Jayden Seelye 16-0 4:07; 138 -- Logan Dobmeier (BCLB) over Ben Olson 5-4; 145 -- Chandler Mooney (ROS) over Tim Lindgren 1:17; 152 -- Mijakwad Johnson (BCLB) win by forfeit; 160 -- David Foster (BCLB) over Sawyer Klatt 1:46; 170 -- Brandon McCourt (ROS) over Mason Smid 13-3; 182 -- Double forfeit; 195 -- Hunter Wilcowski (BCLB) over Hunter Ziska 1:37; 220 -- Saige Humphrey (BCLB) over James Rauser 0:37; 285 -- Luis Enriquez (ROS) over Jaccob Nattrass 0:45.

Fosston/Bagley 58
Crookston 21

106 -- Zach Brown (CRO) by forfeit; 113 -- Carter Sorenson (FB) over Nolan Dans 16-3; 120 -- Brayden Sorenson (FB) by forfeit; 126 -- Cameron Weiland (CRO) over Christian Schmidt 13-12; 132 -- Henry Burrack (FB) over Cameron Hulst 3:41; 138 -- Alex Wolfe (FB) over Damian Narvaez 1:06; 145 -- Colton Weiland (CRO) over Dan Schoenborn 1:39; 152 -- Luke Trandem (CRO) over Tommy Snobl 3:45; 160 -- Cole Olson (FB) win by forfeit; 170 -- Jacob Lomen (FB) over Luis Argueta 0:45; 182 -- Luke Syverson (FB) over Collin Leckie 1:49; 195 -- Levi Hanson (FB) win by forfeit; 220 -- Jake Ubert (FB) win by forfeit; 285 -- Nick Anderson (FB) win by forfeit.

Thief River Falls 77,
GF Red River 0

106 -- Brady Kasprick (TRF) win by forfeit; 113 -- Ethan  Nelson (TRF) win by forfeit; 120 -- Cody Wienen (TRF) over Mason Egeland 2:51; 126 -- Brandon  Zuniga (TRF) over Kaden Rohloff 3:15; 132 -- Aaron Bruggeman (TRF) over Jaden Fjestad 17-2 5:00; 138 -- Cody Sele (TRF) over Gavyn Erickson 1:55; 145 -- Jayce Lizakowski (TRF) over Micaiah Peterson 1:48; 152 -- Kyle  Fowler (TRF) over Trey Larimer SV-1 8-6; 160 -- Hunter Skallet (TRF) win by forfeit; 170 -- Kyle  Miller (TRF) over Larry Pope 1:42; 182 -- Noah Hawkins (TRF) over Hunter Stauss 4:45; 195 -- Kevin Jensen (TRF) over Colton Saxon-Peterka 4:52; 220 -- Brenan Peralta (TRF) over Parker Nelson 0:35; 285 -- Jon Hulst (TRF) over George Rerick 8-3.

Prep swimming

6Tuesday’s results

West Fargo 117,GF KnightRiders 63

200 medley relay -- 1. West Fargo 1:50.31

200 freestyle -- 1. Alex Walker, WF, 1:58.89

200 IM -- 1. James Doyel, WF, 2:15.27

50 freestyle -- 1. Jacob Nygaard, WF, 24.75

1 mtr. Diving -- 1. Evan Martin, WF, 120.25

100 butterfly -- 1. Brayden Rygh, GF, 1:00.01

100 freestyle -- 1. Doyel, WF, 52.31

500 freestyle -- 1. Ben Regorrah, GF, 5:35.12

200 freestyle relay -- 1. GF Knightriders (Jakob Craven, Thomas O’Halloran, Rygh, Regorrah) 1:37.98

100 backstroke -- 1. Noah Jamison, WF, 1:08.29

100 breaststroke -- 1. Mason Emerson, WF, 1:10.99

400 freestyle relay -- 1. West Fargo 3:44.80

Women’s basketball

6Tuesday’s results

UC Santa Barbara 66,

North Dakota State 59

UCSB 24 8 17 17-66

NDSU 14 13 17 15-59

 UCSB -- Drew Edelman 11, Dhaya Durr 6, Onome Jemerigbe 9, Sarah Porter 3, Coco Miller 10, Drea Toler 9, Aliceah Hernandez 12, Makala Roper 2, Natalia Bruening 4
 NDSU -- Rylee Nudell 2, Emily Spier 5, Brianna Jones 4, Taylor Thunstedt 16, Sarah Jacobson 14, Kennedy Childers 6, Tyrah Spencer 6, Reilly Jacobson 6

Men’s basketball

6Tuesday’s results

Iowa 84, North Dakota 73UND 30 43-73

IOW 41 43-84

UND -- Conner Avants 8-13 1-2 17, Drick Bernstine 3-10 4-4 10, Geno Crandall 5-11 0-0 11, Corey Baldwin 3-7 0-0 8, Quinton Hooker 4-10 7-718, Josh Collins 2-6 0-0 5, Billy Brown 0-3 0-0 0, Carson Shanks 1-2 0-1 2, Cortez Seales 1-3 0-0 2. Totals 27-65 12-14 73.

Iowa -- Ahmad Wagner 3-6 2-4 8, Dom Uhl 1-4 0-0 2, Jordan Bohannon 5-9 6-8 18, Isaiah Moss 3-6 2-2 9, Peter Jok 4-15 10-10 18, Christian Williams 0-1 0-0 0, Ryan Kriener 1-1 0-0 2, Brady Ellingson 4-5 2-2 10, Cordell Pemsi 4-7 1-8 9, Nicholas Baer 3-6 0-0 8. Totals 28-60 23-34 84.

Rebounds -- UND 37 (Bernstine 14), Iowa 41 (Pemsi 11); 3-point shots -- UND 7-21 (Avants 0-1, Crandall 1-4, Baldwin 2-5, Hooker 3-6, Collins 1-3, Brown 0-2), Iowa 5-12 (Uhl 0-1, Bohannon 2-4, Moss 1-1, Jok 0-3, Bauer 2-3); Assists -- UND 18 (Bernstine 8), Iowa 17 (Jok 4); steals: UND 7 (Bernstine 3, Crandall 3), Iowa 8 (Baer 3) 


Arkansas 71,
North Dakota State 55

NDSU 21 34-55

ARK 27 44-71

 NDSU -- A.J. Jacobson 6, Dylan Miller 2, Paul Miller 17, Carlin Dupree 8, Khy Kabellis 2, Deng Geu 4, Tyson Ward 10, Dexter Werner 6
 Arkansas -- Dustin Thomas 6, Moses Kingsley 11, Jaylen Barford 4, Daryl Macon 15, Manuale Watkins 4, Trey Thompson 2, Adrio Bailey 2, Dusty Hannahs 11, Arlando Cook 4, Brachen Hazen 1, Anton Beard 11

Advertisement
randomness