Sections

Weather Forecast

Close

Friday's local scoreboard

Boys hockey
6
Friday’s results

Moorhead 5, Benilde-St. Margaret’s 2

Coon Rapids 8, Kittson Central 0

Wadena-Deer Creek 6, Bottineau 1

Red Lake Falls 9, Legacy Christian 2

Little Falls 5, Mandan 1

Fergus Falls 7, West Fargo 2

Hibbing/Chisholm 5, Virginia-Mountain Iron-Buhl 3

GF Central 6,
Bismarck High 5

First period -- 1. BH, TJ Ball (Drew Lenertz, Connor Matire) 2:44; 2. GFC, Tate Steffan (Judd Caulfield, Grant Johnson) 4:04; 3. BH, Matire (unassisted) 14:45
Second period -- 4. GFC, Cole Hanson (Tyrese Murph, Zachary Murphy) 7:23; 5. BH, TJ Irey (Braxton Neas, Zach Kuhn) 12:48; 6. GFC, Steffan (Johnson, Collin Caulfield) 14:59
Third period -- 7. BH, Jakob Parisien (Eric Pladsen, Caleb Petire) 4:43; 8. BH, Ball (Zac Schmidt) 5:23; 9. GFC, J. Caulfield (Johnson) 10:44; 10. GFC, J. Caulfield (Steffan) 15:12; 11. GFC, Cameron Olstad (Brock Reller, Johnson) 16:25
Goalie saves -- GFC: Kaleb Johnson 10-6-5--21; BH: Zach Kessler 6-8-10--24

GF Red River 9,
Bismarck Century 1

First period -- 1. GFRR, Riley Thingvold (Reed Turner, Tyler Savage) 16:59
Second period -- 2. GFRR, Braden Costello (Kaden Landa) 0:28; 3. GFRR, Mason Salquist (Costello) 7:21; 4. BC, Isaiah Thomas (Kirklan Irey, Carter Bailey) 12:40; 5. GFRR, Luke LaMoine (Costello) 14:31; 6. GFRR, LaMoine (Max Johnson, Salquist) 16:31
Third period -- 7. GFRR, Costello (Landa) 0:41; 8. GFRR, Costello (Salquist, LaMoine) 3:22; 9. GFRR, Reed Turner (Jake Arel, Jack Tannahill) 4:37; 10. GFRR, Matt Clausen (Henry Fosse, Max Churchill) 5:31
Goalie saves -- GFRR: Adam Van Raden 6-9-2--17; BC: Cooper Leininger 8-12-0--20, Matt Schmidt 0-0-6--6

Grafton-Park River 2,
Osseo 1

First period -- 1. O, Mitchell Maier (Zach Braasch) 0:29

Third period -- 2. GPR, Jacob Erovick (Tom Magnusson, Jacob Keeley) 9:26; 3. GPR, Gavin Miller (Nathan Gilleshammer, Spencer Hovde) 10:28

Goalie saves -- GPR: Andrew Larson 18; O: Ben Kleineschay 24

International Falls 3,
Warroad 2

First period -- 1. W, Carter Pelland (Jaret Furuseth, Keaton Hoffman) 11:37; 2. IF, Simon Palm (Ethan Alleman, Braydon Podpeskar) 16:14

Second period -- 3. W, Max Marvin (Tanner Hallett, Beau Wilmer) 7:42

Third period -- 4. IF, Brett Lindvall (Brady Wright, Trevor Becvar) 12:38; 5. IF, Riley Nemek (Podpeskar) 16:31

Goalie saves -- IF: Jake Klow 36; W: Parker Orchard 20

Roseau Holiday
Tournament

Minot 7, Park Rapids 1
Roseau 8, Irondale 1

Devils Lake 4,
Winnipeg St. Paul 3

First period -- 1. DL, Carson Lovin (Tommy Reslock, Ryyan Reule) 13:11; 2. Reule (Lovin, Matthew Boren) 5:47

Second period -- 3. W, Stuart Connor 15:37; 4. W, Ursel Kieran (Kieran Guttormson) 10:33; 5. W, Dylan Moll (Stefan Kriening, Guttormson) 4:14

Third period -- 6. DL, Lovin (Boren, Brady Johnson) 8:55; 7. DL, Lovin (Reslock) 3:30

Goalie saves -- DL: Wyatt Ness 29; W: Kyler Van De Mosselaer 22

Lake of the Woods 5,
Henry Sibley 2

First period -- 1. LOW, Asher Chorney (McKord Krause) 9:56; 2. LOW, Reece Chorney (Josh Pieper) 10:59

Second period -- 3. LOW, A. Chorney (Krause, Ryan Torgeson); 4. HS, Daniel Napier (Tony Cooper, Jackson Rohleder) 11:44; 5. LOW, Torgeson (A. Chorney, Krause) 13:58

Third period -- 6. HS, Brayden Roe 15;23; 7. LOW, R. Chorney 16:40

Goalie saves -- LOW: Lemuel Carradice 26; HS: Charlie Harrity 31

Girls hockey6Friday’s results

Brainerd 9, Bemidji 4

New Ulm 2,
Fargo North-South 0

First period -- 1. NU, Ali Beltz (Caleigh Heck) 3:09
Third period -- 2. NU, Dani Weiss (unassisted) 11:03
Goalies -- NU: Cassie Reed 30; FNS: Lauren Harr 11

Sartell/Sauk Rapids 5,
West Fargo 0

First period -- 1. SSR, Bria Ferns (Brooke Walters) 1:45; 2. SSR, Libby Asper (Bre Hess, Megan Mohr) 3:58; 3. SSR, Alexa Paulson (Megan Cook, Walters) 9:54; 4. SSR, Paulson (Ferns, Cook) 16:17
Second period -- 5. SSR, McKenna Rohe (Mohr) 11:24
Goalies -- WF: Leanne Brydl 23; SSR: Chloe Stockinger 20

Boys basketball6Friday’s results

Medina/P-B 51, Langdon/Edmore/Munich 42

Osseo 106, Moorhead 49

Linton/HMB 79, Hatton-Northwood 62

Thompson 78, Strasburg-Zeeland 54

Washburn 55, Richardton-Taylor 41

Medina-Pingree-Buchanan 51, Langdon-Edmore-Munich 42

Linton-HMB 79, Hatton-Northwood 62

Surrey 63, Garrison 59

Shiloh Christian 50, Turtle Lake-Mercer 40

Kidder County 59, Enderlin 57

Fargo South 77, Hill-Murray 70

Dickinson 72, Rapid City Central 50

Hettinger-Scranton 65, Bottineau 60

Flasher 79, Grant County 36

Minnesota

Fergus Falls 69, Hawley 36

Stillwater 64, D-G-F 52

Pequot Lakes 74, Barnesville 52

Staples-Motley 77, Upsala 46

Northeast Range 46, Lake of the Woods 40

Finley-Sharon/HP 61,
Drayton/V-E 48

FIN2119129--61
DVE10151013--48

  Finley-Sharon/Hope-Page -- Max Stromsodt 10, Ethan Brown 30, Noah Mack 3, Timothy Erickson 2, Jackson Kamrud 12, John Lee 4
 Drayton/Valley-Edinburg -- Tyler Hannesson 2, Gaven Prigge 8, Saylor Jenson 5, Steven McCollum 20, Shawn Olson 8, Adam Oberg 5

Goodridge-Grygla 67,
Red Lake County 38RLC1919-38GG3641-67

 Red Lake County -- Derek Peterson 11, Ben Cardinal 2, Matt Vettleson 3, Justin Nemec 9, Ethan Vettleson 10, Brandon Wiskow 2, Makay Berns 1
 Goodridge-Grygla -- Blaine Kriel 20, Jaden Kiesow 2, Hogan Lundeen 2, Dylan Walker 16, Dylan Manderud 5, Robert Brummitt 1, Jeremy Wiskow 1, Ben Groven 17, Jake Tharaldson 3


North Star 56,
Ellendale 50

NST1591715--56

ELN916178--50

 Ellendale -- Brennen Vance 22, Luke Wertz 12, Lucas Hofer 9, Jacob DeWald 4, Hunter White 3
 North Star -- Riley Lagasse 16, Jayden Komrosky 15, Johnny Heisler 11, Tayden Thomas 5, Andrew Oakland 5, Devin Dugdale 2, Keaton Kvilvang 2

Girls basketball6Friday’s results

North Dakota

Washburn 42, Richardton-Taylor 29

Warwick 59, Rolette-Wolford 45

New Town 77, Ray 39

Surrey 63, Garrison 59

Campbell, Wyo., 52, Bismarck 37

Burke Co. 40, South Prairie 38

Hazen 56, Beulah 28

Williston 61, Minot 49

Kidder Co. 39, Ellendale 29

Mandan 82, Linwood, Calif., 69

Minnesota

D-G-F 76, Park Christian 23

Barnesville 60, Pequot Lakes 43

Staples-Motley 77, St. Cloud Apollo 476

Kelliher-Northome 52, Chisholm 40

Swanville 64, Cass Lake-Bena 50

Stephen-Argyle 65, Red Lake 64

Drayton/V-E 54,
Finley-Sharon/H-P 48

FSH951816--48
DVE8131320--54

 Finley-Sharon/Hope-Page -- Dacotah Bergstrom 8, Mikayla Koenig 6, Cierra Jacobson 20, Zoie Breckheimer 2, Madison Christian 2, Jana Mehus 10

 Drayton/Valley-Edinburg -- Amber Gemmill 4, Hailey Jackson 13, Laiken Larson 5, Taylor Reilly 18, Taylor Stegman 8, Rachel Jonasson 6

Warwick 59,
Rolette-Wolford 45

WAR13111619--59
ROL58923--45

 Warwick -- Kalista Jackson 8, Sydney Tollefson 4, Madison Leaf 20, Jordain Bellanger 3, Kaylean Lohnas 3, Whisper Gourd 17, BryAnn Robertson 4
 Rolette-Wolford -- Aspen Selvig 15, Kinze Martinson 15, Tessa Mattson 2, Hailey Casavant 5, Chelsie Mattson 4, Sydney Tastad 4

Northern Freeze 55,
Win-E-Mac 43NFR3124-55WEM1627-43

 Northern Freeze -- Jaelyn Spilde 8, Lexi Halvorson 4, Naomi Budziszewski 4, Lisa Olson 2, Keylee Dahl 19, Brooke Brandon 15, Sam Krohn 3
 Win-E-Mac -- Kylie Brekke 2, Tanya Bring 20, Sydney Tadman 2, Lauren Strom 13, Elliana Lindberg 6

Men’s basketball6Friday’s resultsWinona State 64,
UM Crookston 51UMC1833-51
WIN3034-64

UM Crookston -- Harrison Cleary 14, Kobe Critchley 10, Chase Knickerbocker 8, Gable Smith 8, Jim Warmack 3, Connor Gamble 2, Chase Johnson 6
Winona State -- Corey Jeffs 10, Josh Mongan 2, Riley Bambenek 10, Isaiah Gray 18, Tommy Gathje 12, Mason Domask 3, Connor Flack 7, Spencer Treder 2

Late ThursdayPortland State 99,
UND 62UND2735-62PSU4752-99

UND -- Conner Avants 8-9 0-0 16, Drick Bernstine 2-5 0-0 04, Geno Crandall 3-7 0-3 6, Corey Baldwin 3-6 1-2 7, Quinton Hooker 4-11 1-1 12, Josh Collins 0-1 0-0 0, Billy Brown 0-3 0-0 0, Carson Shanks 2-4 1-3 5, Cortez Seales 1-7 1-4 4, Thomas Blake 0-1 0-0 0, Kienan Walter 3-5 2-6 8, Devon Pekas 0-0 0-0 0. Totals 26-59 6-19 62

PSU -- De’Sean Parsons 7-11 0-2 16, Traylin Farris 3-3 4-6 10, Bryce Canda 3-8 3-3 10, Calaen Robinson 7-12 0-0 18, Michael Mayhew 0-1 0-0 0, Deontae North 5-10 1-3 14, Brendan Rumel 0-0 0-0 0, Tyrell Henderson 0-1 0-0 0, Brandon Hollins 5-8 0-2 10, Khari Holloway 3-4 0-0 7, Montie Leunen 0-0 0-0 0. Totals 39-69 8-16 99

3-pointers -- UND 4-18 (Crandall 0-3, Baldwin 0-2, Hooker 3-5, Brown 0-2, Seales 1-2, Blake 0-1, Kienan 0-2), PSU 13-28 (Parsons 2-3, Canda 1-6, Gengler 2-4, Robinson 4-8, Mayhew 0-1, North 3-4, Holloway 1-2); Rebounds -- UND 41 (Bernstine 10, Avants 8, Hooker 5), PSU 35 (Canda 9, Parsons 7); Assists -- UND 11 (Crandall 3, Seales 3), PSU 20 (Robinson 7, Gengler 5)

Big Sky6

Portland St.1-08-4

Weber State1-06-6

Montana1-06-8

N. Colorado1-05-7
E. Wash.0-08-5
Idaho0-05-6
N. Arizona0-03-10
So. Utah0-02-11
North Dakota0-15-6
Montana St.0-15-9
Sacra. State0-13-9
Idaho State0-12-11

Friday’s results

Eastern Washington at Idaho

Today’s games

UND at Sacramento State

Southern Utah at Northern Arizona

Idaho State at Montana State

Weber State at Montana

Northern Colorado at Portland State

Big Ten6

Michigan St.2-010-5
Maryland1-013-1
Purdue1-012-2
Wisconsin1-012-2
Nebraska1-07-6
Northwestern1-112-3

Michigan0-010-3
Ohio State0-010-3
Minnesota0-112-2
Rutgers0-111-3
Indiana0-110-3
Illinois0-110-4
Iowa0-18-6
Penn State0-18-6

Friday’s results

Michigan State 61, Northwestern 52

Today’s games

Louisville at Indiana

Sunday’s games

Minnesota at Purdue

Nebraska at Maryland

Michigan at Iowa

Penn State at Rutgers

Ohio State at Illinois

Summit6

Denver1-09-5
ND State1-09-5
South Dakota1-010-6
W. Illinois1-04-8
IUPUI0-06-8
Fort Wayne0-110-4
Omaha0-17-7
SD State0-17-9
Oral Roberts0-14-11

Today’s games

Omaha at NDSU

South Dakota at S.D. State

Western Illinois at IUPUI

Oral Roberts at Fort Wayne

Women’s basketball6Friday’s resultsWinona State 80,
UM Crookston 56

UMC11112014--56
WIN21181724--80

UM Crookston -- Isieoma Odor 2, Emily Gruber 8, Caitlin Michaelis 6, Micaela Noga 20, Alison Hughes 5, Kitri Zezza 6, Kelsey Stinson 6, Paige Weakley 3
Winona State -- Hannah McGlone 11, Kayla Timmerman 10, Liz Evenocheck 7, Jenny Tuttle 17, Tara Roelofs 14, MaKena Panning 3, Madison Worke 5, Jenny Weiland 6, Kayla Schaefer 4, Emily Wirth 3

Big Sky6

N. Colorado1-09-3
Montana St.1-08-3
Idaho State1-07-5
North Dakota1-06-6
E. Wash.0-05-6
Idaho0-05-6
S. Utah0-05-6
N. Arizona0-04-7
Weber State0-16-6
Portland St.0-16-7
Sacra. State0-14-8
Montana0-13-9

Friday’s results

Idaho at Eastern Washington

Today’s games

Sacramento State at UND

Northern Arizona at Southern Utah

Montana State at Idaho State

Montana at Weber State

Portland State at Northern Colorado

Big Ten6

Northwestern1-012-2
Michigan1-012-3
Indiana1-011-3
Ohio State1-011-4
Illinois1-06-8
Maryland0-012-1
Michigan St.0-010-3
Purdue0-09-5
Wisconsin0-05-8
Penn State0-110-3
Iowa0-19-5
Minnesota0-19-5
Nebraska0-14-9
Rutgers0-13-11

Today’s games

Penn State at Rutgers

Ohio State at Indiana

Nebraska at Iowa

Purdue at Northwestern

Sunday’s games

Maryland at Minnesota

Illinois at Michigan State

Michigan at Wisconsin

Summit6

South Dakota1-012-2
W. Illinois1-011-3
SD State1-010-3
Oral Roberts1-09-5
IUPUI0-010-3
Omaha0-16-7
Denver0-13-11
Fort Wayne0-13-11
ND State0-12-12

Today’s games

N.D. State at Denver

Fort Wayne at Oral Roberts

Western Illinois IUPUI

S.D. State at South Dakota

Advertisement
randomness