Sections

Weather Forecast

Close

Monday's local scoreboard

Girls soccer

6

Monday's result

EGF Senior High 6,

Fergus Falls Hillcrest 0

First half—1. Kora Jordheim (Chloe Torgerson) 12:00; 2. Grace Kronlund (Torgerson) 16:00; 3. Torgerson (Riley Regorrah) 17:00; 4. Kronlund (Torgerson); 5. Kara Ellis Kronlund) 32:00

Second half—Brynn Hillman (Torgerson) 70:00

Goalie saves—FF: Julianna Undseth 12; EGF: Cat Gordon 1, Tabby Anderson 4

Prep volleyball

6

Monday's results

Grafton 3, Griggs County Central 0

Bemidji over Perham 25-23, 25-21, 25-12

Pine River-Backus over Clearbrook-Gonvick 25-18, 25-15, 25-13

Oak Grove over Norman Co. East/U-H 25-19, 25-15, 25-22

Sacred Heart 25-25-25,

Fosston 23-17-16

Sacred Heart (kills-blocks-aces)—Dana Walski (40 assists), Ivy Edwards 17-0-1, Bella Knudson 2-0-1, Maddi Mitzel 12-0-0, Jessica Remer 14-1-1, Sydney Lloyd 1-1-0 (6 assists)

Fosston—Rebecca Whare 0-0-2, Kora Norland (16 assists), Talor Kroening 0-4-0, Taylor Kroening 9-0-0

West Fargo Sheyenne 25-25-25,

GF Central 15-14-14

GF Central (kills-blocks-aces)—Jaylin Perrault 7-0-1, Katie Noreen 5-0-0, Aubrea Lommen 2-1-0, Bailey Jaeger 2-0-0, Mollie Byzewski 0-0-1, Natalie Buck 1-0-1, Peyton Stanich 0-0-1, Sofie McGee 5-1-0

Sheyenne—Jadyn Feis 9-0-1, McKenzie Newton 8-0-0, Ellie Such 6-0-0, Cady Borchardt 7-1-0, Brooke Prochaska 4-0-4 (27 assists), Olivia Dobrinz 10-3-0

Prep cross country

6

Monday's results

Langdon Harvey Hope meet

Team totals

Devils Lake 41, Grafton 69, Four Winds-Minnewaukan 98, Langdon-Edmore-Munich 107, Pembina County North 117, Turtle Mountain 164, Warwick 255, Rolla 299

Top 5 individuals

1. Jacob Jensen, Turtle Mountain, 16:13; 2. Hunter Denault, PCN, 16:35; 3. Brady Goss, DL, 17:09; 4. Jay Garcia, Four Winds-Minn, 17:58; 5. Tommy Kern, Grafton, 18:06

College baseball

6

Monday's result

Mayville State 9, Jamestown 6

Prep football

6

N.D. polls

Class AAA

1. Bismarck High (17 first-place votes) 5-0; 2. Bismarck Century 5-0; 3. West Fargo Sheyenne 4-1; 4. Fargo Davies 3-2; 5. Mandan 3-2

Others receiving votes: Fargo South

Class AA

1. Bismarck St. Mary's (9 first-place votes) 5-0; 2. Fargo Shanley (8) 5-0; 3. Central Cass 4-1; 4. Valley City 3-2; 5. Jamestown 2-3

Others receiving votes: Devils Lake

Boys tennis

6

Monday's results

GF Central 9, Fargo Shanley 0

Singles

1. Logan Sandberg over Finnian O'Donnell 6-4, 7-6(4); 2. Braden Panzer over Jacob Jelinski 6-4, 6-3; 3. Cole Spicer over Kai Pierce 6-4, 4-6, 7-6(2); 4. James Votava over Sam Carlson 6-0, 6-0; 5. Aaron Nielsen over Tyler Anderson 1-6, 6-3, 6-3; 6. Chase Spicer over Jake McCormick 6-4, 6-1

Doubles

1. Sandberg-Gary Wu over O'Donnell-Jelinski 7-5, 7-5; 2. Braden Panzer-Cole Spicer over Pierce-Sam Carlson 6-3, 6-1; 3. Hunter Bjorge-Kyle Stauss over Austin Widmer-McCormick 6-4, 6-1

GF Red River 9, Fargo North 0

Singles

1. Kaden Johnson over Mike Hallquist 6-1, 6-2; 2. Jack Lindgren over Jacob Shelver 6-1, 6-1; 3. Sam Roth over Mitchell Dummer 6-3, 6-2; 4. Nick Stokke over Brett Skeldum 6-2, 6-0; 5. Saylor Kuenzel over Jason DuFault 6-2, 6-4; 6. Jett Weis over Ryan Kennelly 6-0, 6-2

Doubles

1. Johnson-Lindgren over Hallquist-Dummer 6-0, 6-3; 2. Rath-Stokke over DuFault-Kennelly 6-1, 6-2; 3. Ryan Muizelaar-Sam Murphy over Skeldum-Jack Thiel 6-0, 6-0

Girls golf

6

N.D. East Region

At Maple River Golf Course, Monday

Team totals

GF Red River 349, Fargo Shanley 354, West Fargo Sheyenne 360, Fargo North 368, Fargo Davies 380, GF Central 385, Wahpeton 393, Fargo South 398, West Fargo 431, Valley City 474

Top 10 individuals

1. Lily Bredemeier, RR, 78; 2. Maggie Manson, Shey, 79; 3. Kelly DeBeltz, RR, 85; 4. Tonya Berg, FN, 86; 5. Greta McArthur, Shan, 87; 6. Julia Wold, Shan, 88; 7. Anna Graveline, Shan, 89; 8. (tie) Allison Schmidt, Shey, Ellie Baumgartner, Shan, and Sophie Cody, FN, 90

Other Red River scorers

Lexi Laframboise 91, Lydia Weippert 95

GF Central scorers

Clara Hanson 91, Haley Blixt 95, Sydney Hanson 99, Lilly Hodgson 100

All-EDC

Top 10 players in EDC based on adjusted regular-season averages

1. Maggie Manson, Sheyenne, 79.6; 2. Lily Bredemeier, Red River, 81.1; 3. Tonya Berg, North, 82.3; 4. Greta McArthur, Shanley, 82.9; 5. Lexi Laframboise, Red River, 84.0; 6. Allison Schmidt, Sheyenne, 85.8; 7. Kelly DeBeltz, Red River, 88.1; 8. Ava Olson, Davies, 88.3; 9. Jessica Koerselman, Sheyenne, 88.3; 10. Ellie Baumgartner, Shanley, 88.9

Men's hockey

6

USCHO.com poll

1. Minnesota Duluth (44 first-place votes) 25-16-3

2, Notre Dame (2) 28-10-2

3. Ohio State (2) 26-10-5

4. Michigan (2) 22-15-3

5. Providence 24-12-4

6. St. Cloud State 25-9-6

7. Cornell 25-6-2

8. Boston U 22-14-4

9. Denver 23-10-8

10. Minnesota State 29-10-1

11. North Dakota 17-13-10

12. Boston College 20-14-3

13. Minnesota 19-17-2

14. Princeton 19-13-4

15. Northeastern 23-10-5

16. Penn State 18-15-5

17. Clarkson 23-11-6

18. Michigan Tech 22-17-5

19. Western Michigan 15-19-2

20. Northern Michigan 25-25-3

Others receiving votes: Air Force, Union, Bowling Green, Harvard, Massachusetts, Wisconsin, Colorado College, UMass Lowell, Maine, Omaha, Canisius, Mercyhurst, Quinnipiac, Miami, Brown, Connecticut

College football

6

STATS FCS poll

1. N.D. State (152 first-place votes) 3-0

2. James Madison (3) 2-1

3. S.D. State 2-0

4. Kennesaw State 3-1

5. Eastern Washington 3-1

6. Weber State 3-1

7. Wofford 2-1

8. Jacksonville State 2-1

9. Illinois State 3-0

10. McNeese State 3-1

11. Elon 2-1

12. North Carolina A&T 3-1

13. (tie) Central Arkansas 2-1

Villanova 3-1

15. Nicholls State 2-2

16. Maine 2-1

17. Montana 3-1

18. Stony Brook 3-1

19. UC Davis 3-1

20. Chattanooga 4-0

21. Sam Houston State 1-2

22. Rhode Island 2-1

23. Northern Iowa 1-2

24. Colgate 3-0

25. Towson 2-1

Advertisement
randomness