Sections

Weather Forecast

Close

Police identify victim involved in fatal shooting outside Fargo McDonald’s

Thursday's local scoreboard

Prep volleyball

6

Thursday's results

Fargo Davies over Fargo South 25-15, 25-8, 25-17

West Fargo Sheyenne over Fargo North 25-16 25-11, 25-16

Fargo Shanley over Wahpeton 25-17, 25-18, 25-15

Carrington over Edgeley-K-M 25-13, 25-23, 26-24

Bemidji over Thief River 25-18, 22-25, 25-13, 24-26, 17-15

Warren-Alvarado-Oslo over Red Lake Falls 26-28, 25-23, 25-16, 18-25, 15-9

Clearbrook-Gonvick over Northome-Kelliher 25-8, 25-15, 25-23

Dilworth-G-F over Breckenridge 15-25, 25-19, 22-25, 25-15, 15-10

Park Rapids over Crosby-Ironton 25-13, 25-6, 25-15

Detroit Lakes over Frazee 22-25, 25-14, 25-17, 25-17

West Fargo 25-25-25,

GF Central 10-15-21

Grand Forks Central (kills-blocks-service aces)—Katie Noreen 5-1-0 (17 digs); Grace Jackson 1-0-0 (10 digs); Jaylin Perrault 5-1-0 (13 digs); Mollie Byzewski 0-0-1; Grace Gaustad 1-0-0; Megan Peck 2-0-0; Sofie McGee 2-0-0; Chloe Whiteside 1-0-0; Bailey Jaeger 8-1-0g; Aubrea Lommen 2-0-1 (24 assists)

West Fargo—Erin Binstock 5-0-0; Mariah Schatz 3-0-0; Lucie Holaday 8-0-3 (14 digs); Halle Erickson 6-0-4 (12 assists); Katelyn Tveito 0-0-3 (15 assists); Brooklyn Myrvik 11 digs

Devils Lake 25-25-24-15-15

Red River 21-20-26-25-10

Devils Lake (kills-blocks-service aces)—Kyleigh Toso 11-8-2, Averi Ziegler 11-1-3, Chiara Olson 10-0-1, Taylor Windjue 8-0-2 (43 Assists), Maya Barendt 6-1-0, Abby Johnson 2-0-1 (22 Digs)

Red River—Alex Richards (25 digs), Jadyn Sondrol (12 digs), Ashlee Welch (19 assists), Ella Fosse 0-0-3 (31 assists), Jada Steen 11-3-0, Madi Towers 4-0-0, Kaylee Lancaster 9-0-0, Alex Page 11-0-0, Karlie Robson 18-0-1 (18 digs)

Sacred Heart 25-25-25,

Crookston 21-13-9

Sacred Heart (kills-blocks-service aces)—Paige Brandner 0-0-2, Dana Walski 0-0-3 (19 assists), Ivy Edwards 8-0-1, Bella Knudson 4-0-0, Maddie Mitzel 9-2-2, Jessica Remer 9-0-3, Sarah Kraft 0-0-1

Crookston—Halley Seaver 4-1-2,; Rachel Hefta 5-1-0, Sydney Anderson 1-0-0, Katelynn Genereux 0-0-1, Emma Boll 1-0-1 (6 digs), Rylee Solheim 1-0-0,; Kasey Cwikla 1-1-0, Dani Boyle 2-0-0, Kylie Solheim 0-1-0 (11 assists)

Kittson Co. Central 25-25-25,

EGF Senior High 17-19-7

Kittson County Central (Kills-blocks-service aces)—Peyton Klein 1-X-2 (19 assists); Gracie Whitlock 5-1-X (13 assists); Marlee Turn 13-2-X; Cora Kujava 7-X-2; Cheyanne Scalese 3-X-x (1 assist); Morgan Olson 8-X-1

East Grand Forks Senior High—Haley Burger 3-1-2; Sydney Holub 3-0-0; Jessie Hegeland 3-0-0; Kasumi Lee 0-0-1 (14 digs); Ella Eggers 1-0-0 (5 assists); Kaitlyn Knutson 4 assists

Thompson 24-25-25-25,

Langdon-E-M 26-21-22-18

Thompson (kills-blocks-service aces)—Ashlyn Warcken 13 digs; Kaia Sorby 0-0-1 (20 assists, 7 digs); Carrie Nistler 7-2-1 (3 assists, 7 digs); Allie Ness 3-1-0; Izzy Shirek 18-0-2 (11 digs); Mackenzie Hughes 3-1-0 (18 assists, 21 digs); Macy Jordheim 9-1-0; Lauren Cunningham 0-0-1 (24 digs); Taylor Zak 9-4-0 (25 digs)

Langdon-Edmore-Munich—Callie Ronningen 19-1-0 (24 digs); Madi Pritchard 6-0-0 (56 assists, 12 digs); Lexi Olson 14-2-0 (18 digs); Morgan Freije 9-4-0 (10 digs); Brooke Bakke 1-4-0 (10 digs); Kaitlynn Scherr 13 digs; Kaylee Lowery 7-0-5

Hatton-Northwood 25-25-25,

Grafton 17-22-13

Grafton (kills-blocks-service aces)—Julia Dusek 4-x-x, Anna Thompson 4-x-x, Signe Ekman 9 assists, Kylie Hartje 27 digs

Hatton-Northwood—Thyra Peterick 10-3-x, Kennedy Foss 8-x-x, Kaitlynn Thompson 4-x-1 (16 digs), Baylee Lloyd 2-x-1 (20 assists)

Hillsboro-Central Valley 3,

Drayton/Valley-Edinburg 0

Hillsboro-Central Valley (kills-blocks-service aces)—Kinsey Allen 11-1-5; Morgan Thompson 0-0-2 (14 digs); Lydia Nelson 0-0-5 (5 digs)

Drayton/Valley-Edinburg—Kasey Stegman 5-0-0; Grace Kertz 22 digs; Emilee Reilly 11 digs

North Border 26-26-25,

Finley-Sharon/H-P 24-24-18

North Border (kills-blocks-service aces)—Kaley Wessels 1-0-3, Miriam Carignan 4-0-3 (15 assists), Kenzie Carson 7-0-0, Jaidyn Volk 4-1-0, Taryn Snyder 4-0-0

Finley-Sharon/Hope-Page—Darby Breckheimer 8-0-0, Rian Richards 6-0-0 (9 digs), Josie Flaten 5-0-2, Payton Brown 5-0-1 (9 digs), Jordyn Twite 1-0-2 (20 assists), Beth Mehus 1-0-0

May-Port/CG 19-25-23-25-15

Park River/F-L 25-20-25-15-13

Mayville-Portland-CG—Taylor Garrett (27 assists), Madisen Knudsvig 10-2-3, Julia Kohls 9-1-1, Hanna McIntyre 10-4-0

Park River/Fordville-Lankin—Hannah Gordon 9-0-0, Josie Broding 8-0-0, Gigi Broillanr 8-0-0, Amy Seim (24 digs), Maris Miller 23 assists

Cavalier 25-15-25-25,

Griggs Co. Central 13-25-23-13

Cavalier (kills-blocks-service aces)—Charlee Krieg 18-4-3; Peyton LeTexier 1-X-4 (26 assists); Jaiden Erlendson 11-X-2; Kaia Schluchter 6-X-3; Jordan Tongen 5-1-X; Alyssa Kemp 7-2-1

Griggs County Central—Kennedy Hanneson 6-1-1, Jenna Larson 9-2-X; Kayla Kenninger 15 assists; Kyrsten Sherlock X-X-5

Rolla 3,

St. John 1

St. John (kills-blocks-service aces)—Kendra Prouty 15-0-0 (24 digs), Maddison Tandeski 0-0-3 (19 digs), Madelyn Braunberger 0-0-3, Lashai Bercier 30 assists

Rolla—Abby Bercier 8-5-0, Abby Bertsch 5-0-3, Isabelle Mears 8-0-2, Maria Brien 3-2-2, Grace Neameyer 1-0-0 (26 assists), Emma Mitchell 9-0-2, Kyleigh Wilkes 1-0-3, Skylar Arnold 0-0-1

Rolette-Wolford 25-25-25,

Four Winds-Minn. 14-22-21

Four Winds-Minnewaukan—Latasha Belille 8-0-0, Myona Dauphinais 4-2-x (9 assists), Jasmine Ohnes 2-x-2, Riah Littleghost x-x-2

Rolette-Wolford—Maria Leonard 8-0-0 (22 digs), Emma Arstein 7-0-0, Baylee Mora x-x-4 (19 assists), Keiana Grant x-x-5 (17 digs)

Rugby 25-25-25,

Benson Co. 15-12-15

Rugby (kills-blocks-service aces)—Maria Blessum 8-X-2, 10 digs; Brooke Blessum 7-2-X; Anni Stier 5-X-X, 8 digs; Brianna Leier X-X-3; Sarah Blessum X-3-X, 21 assists

Benson County—Desidy Schwanke 8-1-X, 6 digs; Mallorie Sabo 6-X-X, 7 digs; Reganne Ritterman 3-X-X; McKenna Tofsrud X-X-1; Maddy Severson X-X-1; Kearyn Nelsen X-2-X; Camee Wangler 12 assists; Zoe Lauckner 6 assists

Roseau 25-25-25,

Warroad 16-19-13

Roseau (kills-blocks-service aces)—Kacie Borowicz 12-2-4 (14 digs), Rylie Bjerklie 10-1-0, Mirah Huglen 0-0-0 (13 assists), Grace Dunham 0-0-0 (8 assists)

Warroad—Katie Kotlowski 10-2-0 (8 digs), Maddie Fish 4-0-0, Marlie Johnston 0-0-0 (12 assists), Sky Boucha 0-0-0 (8 assists)

Stephen-Argyle 25-25-25,

Red Lake Co. Central 8-17-10

Stephen-Argyle (kills-blocks-service aces)—Abi McGlynn 17-1-X; Savannah Riopelle 6-1-X, 29 assists; Abbey Johnson 6-2-1; Grace Thompson 6-2-X; Lexie Efta X-X-1, 15 digs; Lexi Parker X-X-1

Red Lake County Central—Julia Bernstein 3-X-X; Jenna Pahlen 1-5-X; Kia Bachand 2-X-X; Tanisha Srnsky 2-X-1, 2 assists

Badger-Greenbush-MR 25-25-25,

Northern Freeze 23-23-23

Badger-Greenbush-Middle River (kills-blocks-service aces)—Alyssa Rinde 13-1-2; Kjerstie Lieberg 11-X-2 (14 assists); Makenna Burslie 7-X-2; Alyssa Kilen 5-X-1 (15 assists); Ella Koebernick X-X-3

Northern Freeze—Grace Sorenson 10-1-1; Keylee Dahl 8-1-X; Ashley Olson 2-2-X; Tessa Anderson 1-X-3 (25 assists)

Boys tennis

6

Thursday's results

Fargo South 6, Fargo Shanley 3

West Fargo Sheyenne 9, Wahpeton 0

Valley City 6, West Fargo 3

GF Central 5,

Fargo North 0

Singles

No. 5. Kyle Stauss, GFC, over Jaron DuFault 6-0, 6-1; 6. Chase Spicer, GFC, over Nick Crommett 6-0, 6-1

Doubles

No. 1. Cole Spicer-Braden Panzer, GFC, over Michael Hallquist-Mitchell Dummer 6-7 (5-7), 6-2, 6-3; 2. James Votava-Aaron Nielsen, GFC, over Jacob Shelver-Brett Skeldum 6-1, 6-3; 3. Stauss-Hunter Bjorge, GFC, over DuFault-Sam Harr 6-3, 6-0

*Dual was called after five matches due to inclement weather

GF Red River 7,

Fargo Davies 2

Singles

No. 1. Kaden Johnson, RR, over Kareem Kamel 7-6 (7-4), 6-1; 2. Jack Lindgren, RR, over Tré Johnson 6-2, 6-4; 3. Avon Halilovic, FD, over Simon Murphy 6-7 (8-10), 6-1, 6-2; 4. Koby Kuenzel, RR, over John Wuitschick 4-6, 6-4, 6-2; 5. Sam Rath, RR, over Jacob Rieth 4-6, 6-3, 10-4; 6. Nick Stokke, RR, over James Smile-Askew 6-2, 6-2

Doubles

No. 1. Johnson-Lindgren, RR, over Kamel-Halilovic 6-0, 6-1; 2. Murphy-K. Kuenzel, RR, over Johnson-Drew Fleming 6-1, 6-1; 3. Rieth-Jack Wanzek, FD, over Saylor Kuenzel-Sam Murphy 7-5, 6-4

Boys soccer

6

Thursday's results

Fargo South 4, Fargo North 2

West Fargo 7, West Fargo Sheyenne 1

Fargo Davies 4, Fargo Shanley 0

Fergus Falls Hillcrest 7,

Crookston 4

First half—1. FFH, Markus Fluge (Eirik Primavera) 8:04; 2. FFH, Primavera (Nick Foss) 19:24; 3. FFH, Iver Honningdal 24:30; 4. FFH, Honningdal (Primavera) 36:10

Second half—5. FFH, James Cho (Ian So) 41:10; 6. C, Jacob Brunelle (Eric Delorme) 41:40; 7. FFH, Primavera 45:10; 8. C, Noah Kiel (Ben Andringa) 50:03; 9. C, Kiel (Delorme) 51:52; 10. FFH, Fluge 56:23; 11. C, Sam Overgaard (Kiel) 76:31

Goalie saves—C: Casey Tiedemann 5-0--5, Ben Andringa 0-7--7; FFH: Mervin Makundi 2-7--9

Girls soccer

6

Thursday's result

Detroit Lakes 4,

Crookston 0

First half—1. Nicole Swanson 7:00; 2. Emily Larson PK 13:00

Second half—3. Swanson PK 46:00; 4. Swanson (Larson) 49:00

Goalie saves—C: Payton Carlblom 0-0--0, Kylee Meier 13-0--13, Reese Swanson 0-8--8; DL: N/A

Prep cross country

6

Roseau Invitational

In Roseau, Minn., Thursday

Boys

Team totals

EGF Senior High 23, International Falls 43, Roseau 54, Warroad 110

Top 10 finishers

1.Cole Nowacki, EGF, 16:13.5; 2. Tyson Mahar, EGF, 16:21.2; 3. Sakariye Ismail, EGF, 17:14.9; 4. Jonathan Krueger, EGF, 17:23.9; 5. Hayden Reitmeier, Fisher, 17:29.1; 6. Isaac Dykstra, LOW, 17:56.2; 7. Jake Erickson, IF, 17:56.7; 8. Kyle Erickson, Ros, 18:04.6; 9. Hunter Wilson, IF, 18:09.8; 10. Tristan Anderson, Ros, 18:10.6

Other EGF Senior High scorer

15.Dawson McDonald 19:06.5

Girls team totals

EGF Senior High 25, International Falls 53, Warroad 77, Roseau 92, Clearbrook-Gonvick 136

Top 10 finishers

1.Katherine Geist, Crookston, 18:45.2; 2. Lydia Floden, EGF, 20:14.4; 3. McKenna Langerud, EGF, 20:23.1; 4. Avery Sivonen, IF, 21:03.0; 5. Ryan Ford, IF, 21:10.8; 6. Marin Garrett, EGF, 21:17.4; 7. Rebecca Heppner, Warr, 21:21.9; 8. Eliana Blees, Warr, 21:23.4; 9. Quincie Floden, EGF, 21:42.4; 10. McKenna Garrett, EGF, 21:52.5

Grafton Invitational

In Grafton, N.D., Thursday

Girls

Team totals

Devils Lake 39, Valley City 59, Thompson 80, Grafton 99, Hatton-Northwood-Larimore 114, Langdon-Edmore-Munich 140, Pembina County North 169

Top 10 individuals

1.Lana Krack, Thomp, 19:05.02; 2. Elise Ramberg, Lang, 19:44.74; 3. Jessica Mertens, DL, 20:47.80; 4. Avery Murray, VC, 20:58.09; 5. Carlee Sieben, Graf, 21:12.72; 6. Ramsey Brown, DL, 21:23.64; 7. Kayla Britsch, DL, 21:28.88; 8. Jenna Soine, HNL, 21:32.40; 9. Payton Johnston, DL, 21:43.67; 10. Ellen Gregoire, HNL, 21:44.30

Boys team totals

Devils Lake 50, Grafton 73, Thompson 81, Pembina County North 85, Hatton-Northwood-Larimore 112, Langdon-Edmore-Munich 115, Valley City 134, Warwick 267

Top 10 individuals

1.Hunter Denault, PCN, 16:53.51; 2. Pierce Cooper, Thomp, 16:58.46; 3. Jacob Hendrickson, Thomp, 17:12.85; 4. Adam Punton, VC, 18:00.35; 5. Brady Goss, DL, 18:05.80; 6. Arik Christianson, Lang, 18:11.89; 7. Tyler Goss, DL, 18:32.87; 8. Tommy Kern, Graf, 18:39.22; 9. Luke Mager, Thomp, 18:39.93; 10. Evan Halvorson, DL, 18:43.46

N.D. polls

Class A boys

1. Williston; 2. Bismarck Century; 3. GF Red River; 4. Bismarck; 5. Bismarck Legacy

Individual top 10

1. Brady Yoder, Dickinson; 2. Alex Luz, North; 3. Sean Korsmo, Bismarck; 4. Micade Shumway, Williston; 5. Austin Wald, Century; 6. Jake Arason, Red River; 7. Carl Reis, Legacy; 8. Jacob Jenson, Turtle Mountain; 9. Caleb Yokum, North; 10. Leif Larsen, Willisgon

Class A girls

1. Fargo Davies; 2. Bismarck Century; 3. West Fargo; 4. Minot; 5. Bismarck

Top 10 individuals

1. Meghan Ford, Jamestown; 2. Megan Lundstrom, Davies; 3. Kelby Rinas, Mandan; 4. Emily Goldade, Century; 5. Alexis Roehl, GF Central; 6. Erin Palmer, Century; 7. Lindsey Werner, Legacy; 8. Kayal Ogle, Watford City; 9. Payton Lane, Davies; 10. Eleni Lovgren, Williston

Class B boys

1. New Town; 2. Hillsboro-Central Valley; 3. Rugby; 4. Beulah-Hazen; 5. Bowman County

Top 10 individuals

1. Isaac Huber, Edgeley; 2. Jaiven Hale, New Town; 3. Robert White, New Town; 4. Payton Smith, Carrington; 5. Coltan Anderson, HCV; 6. Hunter Denault, Pembina County North; 7. Pierce Cooper, Thompson; 8. Chase Fossum, HCV; 9. Jacob Hendrickson, Hatton-Northwood; 10. Noah Rolfe, Stanley

Class B girls

1. Rugby; 2. Hillsboro-Central Valley; 3. Mayville-Portland-Clifford-Galesburg; 4. Thompson; 5. New Town

Top 10 individuals

1. Lana Krack, Thompson; 2. Elise Ramberg, Langdon Area; 3. Dreah Frolek, Sargent Central-Lidgerwood; 5. Jakkia Duffy, LaMoure; 6. Quinn Nepp, Rugby; 7. Jensyn Zink, Hillsboro-CV; 8. Anna Strand, May-Port-C-G; 9. Mykell Heidlebaugh, Rugby; 10. Drew Frolek, Sargent Central-Lidgerwood

Men's golf

6

GF Lincoln seniors

Wednesday's results

First—Bruce Gregoire, Lyle Long, Paul Toutges, Dave Speare

Second—Barry Peterson, Jim Steinke, Dean Kirkeby, Harley Leake

Third—Ed Van Duyn, Tim Kysilka, Dale Helms, Larry Roch

Closest to pin—Dennis Schiller

Longest putt—Dale Helms

College volleyball

6

Thursday's results

MSUM over Minot St. 25-20, 25-16, 25-19

St. Cloud St. 25-25-25,

Minn. Crookston 15-19-16

Minnesota Crookston (kills-blocks-service aces)—Hannah Stark 6-X-X; Deaira Gresham 5-X-X (6 digs); Kaitlin Sikkink 2-X-X; Sydney Kruisselbrink X-2-X (14 assists); Katie Lienemann 8 digs; Ali Schueler X-X-4 (7 digs)

St. Cloud St.—Linsey Rachel 8-0-2 (7 digs); Taylor Olstad 0-0-1 (10 digs); Micah Nier 7-2-0 (1 dig); Krista Kuglin 6-1-0; Maddy Torve 32 assists, 6 digs; Mariah Mulso 5-1-0; Erin Navratil 0-2-0; Bella Erne 1-0-1 (1 assist, 2 digs); Abby Templin 11-2-0; Halle Hughes 1-2-0; Clara Krenz 0-0-3 (4 assists, 14 digs) Rachel Houle 1-0-1 (2 digs)

Advertisement
randomness