Sections

Weather Forecast

Close

Thursday's local scoreboard

College volleyball

6

UND Classic

Thursday's results

UND 25-25-25, E. Washington 10-20-12

Eastern Washington (kills-blocks-aces)—MaKenna Davis 8-2-3, Kennedy Kaminsky 5-2-0, Alexandra Espinosa 5-0-0, Samantha Boever (21 assists)

UND—Jordan Vail 16-9-0, Kayla Williams 12-4-3, Ashley Brueggeman 7-5-0, Tailyah Flores 0-0 1, Roosa Rautio (32 assists), Alivia Fraase (15 digs)

Today's games

Eastern Washington vs. Louisiana Tech, 9 p.m.

UND vs. Western Carolina, 11:30 a.m.

Western Carolina vs. Eastern Washington 4:30 p.m.

UND vs. Louisiana Tech, 7 p.m.

Prep cross country

6

N.D. polls

Class A boys

1. Williston; 2. Bismarck Century; 3. Bismarck Legacy; 4. GF Red River; 5. Bismarck

Others receiving votes: Fargo North

Individual top 10

1. Alex Luz, North; 2. Brady Yoder, Dickinson; 3. Micade Shumway, Williston; 4. Austin Wald, Century; 5. Isaiah Germolus, Legacy; 6. Jacob Jenson, Turtle Mountain; 7. Leif Larsen, Williston; 8. Sean Korsmo, Bismarck; 9. Carl Reis, Legacy; 10. Jake Arason, Red River

Class A girls

1. Fargo Davies; 2. Bismarck Century; 3. West Fargo; 4. Minot; 5. Bismarck

Others receiving votes: GF Central

Top 10 individuals

1. Meghan Ford, Jamestown; 2. Megan Lundstrom, Davies; 3. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck; 4. Kelby Rinas, Mandan; 5. Emily Goldade, Century; 6. Alexis Roehl, GF Central; 7. Lindsey Werner, Legacy; 8. Kayla Ogle, Watford City; 9. Payton Lane, Davies; 10. Erin Palmer, Century

Class B boys

1. New Town; 2. Hillsboro-Central Valley; 3. Rugby; 4. Bowman County; 5. Beulah/Hazen

Others receiving votes: Thompson

Top 10 individuals

1. Isaac Huber, Edgeley; 2. Payton Smith, Carrington; 3. Robert White, New Town; 4. Jaiven Hale, New Town; 5. Coltan Anderson, HCV; 6. Chase Fossum, HCV; 7. Pierce Cooper, Thompson; 8. Riley Zachmeier, Rugby; 9. Ian Busche, Beulah-Hazen; 10. Noah Rolfe, Stanley

Class B girls

1. Rugby; 2. Mayville-Portland-Clifford-Galesburg; 3. Hillsboro-Central Valley; 4. New Town; 5. Thompson

Top 10 individuals

1. Lana Krack, Thompson; 2. Elise Ramberg, Langdon Area; 3. Dreah Frolek, Sargent Central-Lidgerwood; 4. Amanda Jarrett, Carrington; 5. Quinn Nepp, Rugby; 6. Jakkia Duffy, LaMoure; 7. Anna Strand, MPCG; 8. Mykell Heidlebaugh, Rugby; 9. Anna Mehus, MPCG; 10. Jensyn Zink, HCV

Auto racing

6

River Cities Speedway

Season points leaders

Sprints—Wade Nygaard 482; Austin Pierce -12; Jordan Adams -17; Nick Omdahl -44; Chris Ranten -51

Late models—Dustin Strand 1312; Mike Balcaen -13; Brad Seng -30; Joey Pederson -32; Ryan Corbett -201

Midwest modifieds—Lance Schill 941; Matt Schow -27; Austin Hunter -54; Reise Stenberg -185; Todd Johnson -233

Streets—Adam Burrows 875; Daniel Aberle -1; Steven Richards -56; John Halvorson -64; James Meagher -85

Girls soccer

6

Thursday's result

St. John's Prep 4, Crookston 1

Women's soccer

6

Thursday's result

Adams State 5, Minn.-Crookston 3

Boys soccer

6

Thursday's result

Fargo Davies 2, GF Central 1

Second half—1. FD, Matthew Nemer 51:00; 2. FD, Casey Haldis (Nemer) 69:00; 3. GFC, Jackson Macho (William Lawson-Body) 72:00

Goalie saves—FD: Noah Sahr 3, GFC: Will Howard 4

Fargo Shanley 1, Red River 0

First half—Jace Dew (Kai Nellermoe)

Goalie saves—Red River: Mason Thingvold 4; FN: Cam Hoff 5

Prep volleyball

6

Thursday's results

Lake of the Wood over Northern Freeze 25-19, 25-8, 25-22)

Devils Lake 25-27-25, GF Central 18-25-10

Devils Lake (kills-blocks-aces)—Averi Ziegler 8-1-0, Kyleigh Toso 7-1-2, Mattea Vetsch 8-0-0, Taylor Windjue 5-1-0 (27 assists)

GF Central -- Jaylin Perrault 5-0-0 (13 digs), Sofie McGee 4-0-1, Katie Noreen 2-0-0 (21 digs), Grace Jackson 0-0-0 (23 digs), Mollie Byzewski 0-0-1, Megan Peck 1-0-0, Chloe Whiteside 1-1-0, Bailey Jaeger 2-1-0, Natalie Buck 0-0-1, Aubrea Lommen 2-0-0 (13 assists)  

Fargo North 25-25-17-25, Red River 18-22-25-21

Red River (kills-blocks-aces) -- Alex Page 13-2-0, Kaylee Lancaster 10-2-0, 0-13-2, Karlie Robson 8-2-2 (20 digs), Jada Steen 6-0-2, Madi Towers 4-0-0, Alex Richards 0-0-4 (32 digs), Ashlee Welch 1-0-0 (23 assists, 11 digs), Ella Fosse 1-0-0 (18 assists).

Fargo North— Rose Sooni 10-0-3, Karlie Goschen 8-1-1 (21 Assists)

Barnesville 25-25-25, EGF Senior High 15-10-13

Barnesville (kills-blocks-aces)—Elora Pasa 9-1-4 (assists), Clarie Meyer 9-1-2, Emily Condon 7-0-1

EGF—Sydney Holub 5-0-0, Haley Burger 3-1-0, Jessie Helgeland 1-2-0, Ella Eggers (8 assists), Kaitlyn Knutson (5 assists)

Thompson 22-15-25-25-15, Carrington 25-25-20-18-7

Thompson (kills-blocks-aces)—Macy Jordheim 14-6-0, Izzy Shirek 14-0-1, Taylor Zak 10-4-0 (22 digs), Mackenzie Hughes 3-1-0 (24 assists, 14 digs), Carrie Nistler 7-.5-3, Kaia Sorby 0-0-2 (18 assists, 15 digs), Lauren Cunningham 0-0-5 (29 digs)

Carrington—K. Mehring 19-0-1, B. Hone 10-5-0, A Hoornaert 32 Assists,

Ada-Borup 25-25-25, Crookston 21-14-9

Ada-Borup (kills-blocks-aces)—NA

Crookston—Rachel Hefta 6-0-0, Hailey Seaver 2-1-1, Kasey Cwikla 2-0-4, Kylie Solheim (8 assists)

Langdon 25-25-25, Cavalier 15-19-8

Langdon (kills-blocks-aces)—Callie Ronningen 13-1-1, Morgan Freije 11-1-1, Madi Pritchard 3-1-8 (34 assists)

Cavalier—Charlee Krieg 4-2-1, Jaiden Erlendson 4-0-1

Roseau 25-25-25, Thief River Falls 9-22-18

Roseau (kills-blocks-aces)—Kacie Borowicz 12-0-2, Rylie Bjerklie 10-4-0, Mariah Huglen 5-0-2 (17 assists), Grace Dunham (14 assists)

TRF—NA

Central Cass 25-25-25, May-Port-CG 19-19-19

Central Cass (kills-blocks-aces)—Greta Gibson 10-2-2, Kenzie McKinnon 8-0-0, Kylie Grommesh 5-0-1

May-Port—Madisen Knudsvig 9-0-0, Hannah McIntyre 6-1-0, Taylor Garrett 0-0-1 (15 assists, 10 digs), Olivia Gapp 2-0-0, Julia Kohls 3-0-0, Cora McClenahen 3-.5-0 (19 digs).

Harvey-WC 25-25-27, Drake-Anamoose 12-16-25

D-A (kills-blocks-aces)—Lillian Martin 3-1-0, Roxy Wagner 3-0-0, Emmy Dockter (10 assists)

Harvey-Wells County—Megan Thompson 6-1-0, Annika Towe 4-0-0 (9 assists), McKenzie Erickson 2-0-7

Park River 20-13-25-25-15, Hatton-Northwood 25-25-19-22-9

Park River—Hannah Gordon 10-1-0, Josie Brodina 5-0-4

Hatton-Northwood—Thyra Peterick, 12-3-2 Kaitlynn Thompson 10-0-2, Baylee Lloyd 36 Assists

Fosston 25-25-25, RLCC 14-13-11

Fosston (kills-blocks-aces)—Taylor Kroening 13-0-0, Emma Drellik 5-0-7

RLCC—Julia Bernstein 3-0-0, Jenna Pahlen 3-0-0, Katelyn Suchy

North Border 25-21-25-25, Lakota 22-25-18-8

North Border (kills-blocks-aces)—Jaidyn Volk 10-0-5, 

Lakota—Kylee Baumgarn 10-0-1, Kendra Kremer 6-1-0, Emily Bina 3-0-1, Briar Halberg 2-0-1, Alex Anderson 2-0-0, Brooke Aronson 1-0-2 (13 digs).

Fertile Beltrami 25-25-25 Red Lake Falls 18-12-19

Fertile Beltrami—Shelby Dunbar 12-1-3, Lexi Swenby 6-0-1, Aubree Steffes 5-0-0

Red Lake Falls—Claira Girdler 8-0-0, Abbie Johanneck 6-0-0, Brooke Knott 4-0-1

Stephen/Argyle 25-25-25 Win-E-Mac 14-14-12

Fertile Beltrami—Abi McGlyn 18-1-1, Grace Thompson 4-1-0, Savannah Riopelle 4-1-3, Megan Bolduc 4-0-1

Win-E-Mac—Hannah Smeby 3-2-1, Kylie Brekke 3-1-0

Boys tennis

6

Thursday's results

GF Central 8, Fargo Davies 1

Singles

1. Wu, GFC, over Kamel 6-2, 6-2; 2. Sandberg, GFC, over Johnson 6-4, 6-4; 3. Votava, GFC, over Wuitschick 7-6(3), 6-3; 4. Spicer, GFC, over Halilovic 6-3, 6-4; 5. Stauss, GFC, over Rieth 6-7(4), 6-3, 6-1; 6. Similie-Askey, FD, over Nielsen 6-2, 6-4

Doubles

1. Wu-Sandberg, GFC, over Kamel-Halilovic 4-6, 6-4, 6-4; 2. Spicer-Panzer, GFC, over Johnson-Rieth 4-6, 7-6(4), 6-3; 3. Votava-Bjorge, GFC, over Wanzek-Wuitschick 7-5, 6-3

GF Red River 9, West Fargo 0

Singles

1. Kaden Johnson over Het Mehta 6-0, 6-0; 2. Jack Lindgren over Ben Sikorski 6-0, 6-0; 3. Simon Murphy over Rishab Madvani 6-1, 6-0; 4. Koby Kuenzel over Sam Ruona 6-1, 6-0; 5. Sam Rath over John Sikorski 6-0, 6-0; 6. Nick Stokke over Kyler Haugen 6-1, 6-0

Doubles

1. Johnson-Lindgren over Mehta-Advani 6-0, 6-0; 2. Murphy-Kuenzel over B. Sikorski-Ruona 6-2, 6-0; 3. Sam Murphy-Jett Weis over J. Sikorski-Haugen 6-0, 6-1

Girls tennis

6

Thursday's results

EGF 6, Perham 1

Singles

1. Jenna Dietrich, E, over Michelle Swytol 6-4, 6-0; 2. Maggie Dietrich, E, over Jade Lening 7-6 (7-5), 6-2; 3. Brynn Havis, E, over Jojo Winkels 2-6, 6-4, 10-7; 4. Katelyn Farder, E, over Avery Beachy 6-4, 6-1

Doubles

1. Grace Minten-Kiera Radniecki, P, over Thea Haaven-Farstad-McKenna Aitchison 6-4, 6-3; 2. Delaney Aaker-Aleah Hangsleban, E, over Mirta Vorderbrugen-Molin Groff 6-4, 6-0; 3. Kate Johnson-Kendal Rand, E, over Vanni Lindberg-Dannika George 2-6, 7-5, 10-7

Pequot Lakes 6, EGF 1

Singles

1. Megan Muller, P, over Maggie Dietrich 6-0, 6-1; 2. Morgan Mudgett, E, over Thea Haaven-Farstad 6-1, 6-0; 3. Courtney Boller, P, over Kate Johnson 6-0, 6-0; 4. Maddie Pluimer, P, over Aleah Hangsleban 6-0, 6-0

Doubles

1. Jenna Dietrich-Delaney aaker, E, over Alexa Fyle-Eli Saxerud 6-0, 7-6(7-4); 2. Afton Crocker-Madeline Sherman, P, over Brynn Havis-McKenna Aitchison 6-4, 4-6, 10-8; 3. Morgan Leneck-Riley Fogarty, P, over Kenady Burris-Katelyn Farder 6-4, 2-6, 10-8

Prep football

6

Thursday's results

Red Lake County 22, Fosston 8

Stephen-Argyle 35, Win-E-Mac 0

Roseau 17, Warroad 13

Bemidji 31, Rogers 7

Ada-Borup/NCW 41, Braham 21

Ottertail Central 46, Thief River Falls 14

Red Lake County 22, Fosston 8

RLC 0 8 8 6 -- 22

FOS 0 8 0 0 -- 8

RLC -- Conner Lambert 8 run (Derek Peterson run)

F -- Austin Schmidt 25 run (Schmidt run)

RLC -- Chris Longtin 2 run (Longtin run)

RLC -- Lambert 5 run (run failed)

Mahnomen-Waubun 28, Hawley 7

HAW 0 7 0 0 --7

M-W 12 8 0 8 --28

M-W—Jon Starkey 18 run (run failed)

M-W—Parker Syverson 56 run (run failed)

H—Gunnar Lawson 3 run (Mason Klevgaard kick)

M-W—Starkey 1 run (Starkey run)

M-W—Starkey 1 run (Syverson pass from Starkey)

Stephen/Argyle 35, Win-E-Mac 0

S/A 7 8 13 17 --35

WEM 0 0 0 0 --0

SAC—Hunter Yutrzenka 35 punt return (PAT Good)

SAC—Joston Hoeper 11 run

SAC—Hunter Yutrzenka 6 pass to Isaac Durand (Pat Good)

SAC—Hunter Yutrzenka 2 Pass to Durond (PAT No Good)

SAC—Ashton Safroski 4 run (PAT Good)

NCE/U-H 48, W-A-O 7

NCE—Steffen Sather 5 pass from Tate Maesse (Hunter Compton kick)

NCE—Noah Klemetson 1 run (Compton kick)

WAO—Jared Johnson 1 run (Matthew Weiland kick)

NCE—Klemetson 35 run (Compton kick)

NCE—Klemetson 16 run (Compton kick)

NCE—Klemetson 4 run (run good)

NCE—Treyton Klemetson 5 run (kick failed)

NCE—Chase Green 25 run (run failed)

St. John 68, Dunseith 6

DUN 6 0 0 0 --6

STJ 24 30 8 6 --68

S—Max Defender 2 run (Adam Jollie run)

S—Peter Houle 13 run (Houle run)

S—Jollie 15 run (Jollie run)

D—Treagan Azure 52 pass from Gabe Davis (PAT failed)

S—Jollie 25 run (Houle run)

S—Houle 64 run (PAT failed)

S—Bradley Defender 23 pass from Jollie (Drayton Poitra pass from Jollie)

S—Jollie 22 run (LaFloe run)

S—Houle—13 run (Tate LaFloe run)

S—Michael Dunn 17 run (PAT failed)

Goodridge-Grygla 46, Clearbrook-Gonvick 0

G-G 6 14 20 6 --46

C-G 0 0 0 0 --0

GG—Jaden Kiesow 12 run (PAT failed)

GG—Kiesow 5 run (PAT failed)

GG—Kiesow 1 run (Kiesow run)

GG—Kiesow 3 run (PAT failed)

GG—Peyton Verbout 23 run (PAT failed)

GG—Nolan Anderson 50 run

Area college football

6

Thursday's results

Minnesota 48, New Mexico State 10

Minn.-Mankato 49, Southwest Minnesota 13

Minn.-Duluth 49, Minot State 3

Bemidji State 38, Northern State 17

St. Cloud State 14, Mary 13

Winona State 41, Wayne State 38

Sioux Falls 27, Concordia-St. Paul 24

UND 35,

Mississippi Valley State 7

MVS 0 7 0 0 -- 7

UND 14 7 7 7 -- 35

UND -- Travis Toivonen 40 pass from Nate Ketteringham (Brady Leach kick)

UND -- Ketteringham 2 run (Leach kick)

UND -- Garett Maag 9 pass from Ketteringham (Leach kick)

MVSU -- Demarcus Frazier 29 pass from Chris Fowler (Ruben Piraquive kick)

UND -- Luke Fiedler 16 pass from Ketteringham (Leach kick)

UND -- James Johannesson 7 run (Leach kick)

Individual leaders

RUSHING -- UND: Brady Oliveira 14-108, John Santiago 17-91, James Johannesson 6-32, Nate Ketteringham 6-25; MVSU: Caleb Johnson 3-11, Booker Chambers 1-11, Isaiah Robinson 7-9, John Smith 3-7

PASSING -- UND: Ketteringham 19-30-0, 225 yards, 3 TDs; MVSU: Chris Fowler 22-39-0, 263 yards, TD

RECEIVING -- UND: Noah Wanzek 4-64, Travis Toivonen 4-57, Luke Fiedler 4-37, Izzy Adeoti 3-40; MVSU: Steven McIntosh 7-103, Demarcus Frazier 4-65, Tyron Hundley 3-39, Quinn McElfresh 3-32

Minn.-Moorhead 34, Minn.-Crookston 10

UMC 3 0 0 7 --10

MSU 7 7 10 10 --34

MSU - Herman Gray 54 run (Joe Tjosvold kick)

UMC—Jared McLemore 22 field goal

MSU—Jake Richter 6 pass from Bryce Meehl (Tjosvold kick)

MSU—Zach Simmons 12 run (Tjosvold kick)

UMC—Rod Stewart 9 pass from Jailin Scott (McLemore kick)

MSU—Jake Richter 3 pass from Bryce Meehl (Tjosvold kick)

MSU—Tjosvold 37 field goal

Advertisement
randomness