Sections

Weather Forecast

Close

Friday's local scoreboard

College volleyball

6

Friday's results

Seton Hall over N.D. State 20-25, 25-14, 27-25, 25-20

N.D. State over Niagara 25-19, 25-22, 25-19

Minn.-Crookston over Wisconsin-Parkside 25-19, 26-24, 16-25, 25-23

Rice 25-25-21-25,

UND 22-15-25-18

UND (kills-blocks-aces)—Kayla Williams 16-0-0, Brynn Nieukirk 8-0-0, Jordan Vail 7-2-0, Roosa Rautio (34 assists)

Rice—Nicole Lennon 21-6-1, Kassidy Muse 8-0-0, Tori Woogk 8-0-0, Carly Graham (21 assists)

Texas Tech 25-25-25,

UND 12-19-19

UND (kills-blocks-aces)—Kayla Williams 7-1-1, Lydia Rutten 6-1-0, Jordan Vail 3-5-0, Roosa Rautio 20 assists

Texas Tech—Chandler Atwood 12-1-0, Emily Hill 8-0-5, Missy Owens 25 assists

Prep football

6

Friday's results

Oakes 57, Wyndmere-Lidgerwood 14

Larimore 37, North Border 0

Fargo North 32, Dickinson 7

Kidder County 34, Strasburg/Zeeland 6

Devils Lake 26, Watford City 6

Mayville-P-C-G 22, Finley-Sharon-H-P 18

Thompson 52, Hatton-Northwood 18

Central McLean 34, Hettinger-Scranton 8

Des Lacs-Burlington 16, Rugby 14, OT

Bismarck 48, Fargo Davies 19

Minot 6, West Fargo 0

Turtle Mountain 28, Valley City 14

Napoleon/G-S 40, LaMoure-LM 30

Surrey 12, Tioga 8

Bismarck Century 21, West Fargo Sheyenne 14, OT

Towner-G-U 40, Dunseith 14

Ray/Powers Lake 55, Parshall/White Shield 10

Richardton-T-H 36, Beach 14

Oak Grove 27, Heart River 7

Central Dakota 12, Enderlin-Maple Valley 6

New Salem-A-GU 62, Mott-Regent/New England 12

Carrington 20, Kindred 0

Divide County 42, Trenton/Trinity Christian 12

Linton-HMB 60, South Border 0

Velva 38, Harvey/Wells County 0

GF Red River 16,

Bismarck Legacy 13

RED 2 7 7 0 -- 16

LEG 0 6 7 0 -- 13

RR—Safety

RR—Parker Monette 1 run (Jackson Feller kick)

BL—Rhett Clements 14 run (run failed)

RR—Brady Dvorak 4 pass from Monette (Feller kick)

BL—Clement 28 run (T.J. Seidel kick)

Individual leaders

RUSHING—RR: Parker Monette 8-10, Connor Arel 5-4, Trent Herberg 1-1, Tanner Bernhardson 2-2, George Nyanforh 9-58, Brady Lewandowski 1-(minus 1), Zackl Topping 6-16; BL: Rhett Clements 17-(minus 26), Patrick Doan 2-8, Diamonte Stugelmeyer 3-18, Matt Kraft 1-2, Lyric Hoffman 3-6, Ben Marowf 13-45, Max Barrett 10-50

PASSING—RR: Monette 14-26-1, 213 yards; BL: Clements 7-12-0, 41 yards.

RECEIVING—RR: Ethan Brandvold 2-56, Cole Benson 2-19, Brett Klefstad 3-83, Herberg 1-1, Nyanforh 1-(minus 6), Lewandowski 1-27, Jackson Feller 1-9; BL: Cooper Glenn 1-1, Doan 1-6, Blake Hansted 1-6, Hoffman 1-8, Jace Nordsven 1-5, Keagan Woodbury 1-11, Kain Honeyman 1-4

Mandan 41,

GF Central 22

MAN 14 24 3 0--41

GFC 0 0 7 15--22

M—Blake Arenz 62 run (Evan Arenz kick)

M—Austin Frey 7 run (E. Arenz kick)

M—Elijah Klein 44 pass from Dane Carlson (E. Arenz kick)

M—Aaron Riopelle 25 pass from Carlson (E. Arenz kick)

M—B. Arenz 65 pass from Jayce Lowman (Olivia Geiger kick)

M—E. Arenz 31 field goal

M—E. Arenz 45 field goal

GFC—Will Eagleson 31 run (Sylvester Osodo kick)

GFC—Maxx Danks 11 pass from Jaxton Lorenz (Osodo kick)

GFC—Eagleson 2 run (Eagleson run)

Individual leaders

RUSHING—M: Blake Arenz 2-70, Keaton Meschke 4-29, Austin Frey 5-26, Dane Carlson 5-21; GFC: Will Eagleson 12-74, Austin Braun 14-46, Jaxton Lorenz 3-29

PASSING—M: Carlson 10-13-0, 238 yards; Jayce Lowman 1-3-1, 65 yards; GFC: Lorenz 5-14-3, 36 yards; Eagleson 0-1-0

RECEIVING—M: Elijah Klein 4-160, B. Arenz 2-74, Aaron Riopelle 1-25, Cole Schmidt 2-23, Meschke 2-19; GFC: Maxx Danks 3-27, Braun 1-6, Eagleson 1-3

Thompson 52,

Hatton-Northwood 18

THO 16 20 16 0--52

H-N 12 0 6 0--18

T -- Nick Reck 57 run (Chance Danner pass from Clay Odenbach)

HN -- Andy Gorres 26 pass from Avery Thorsgard (run failed)

T -- Reck 28 run (Jacob Dick pass from Cadyn Schwabe)

HN -- Caleb Claxton 77 kickoff return (run failed)

T -- Reck 7 run (Danner pass from Odenbach)

T -- Marcus Hughes 10 pass from Schwabe (pass failed)

T -- Hughes 74 pass from Schwabe (pass failed)

T -- Schwabe 10 run (Danner pass from Odenbach)

HN -- Thorsgard 7 run (pass failed)

T -- Schwabe 8 run (Reck pass from Odenbach)

Bismarck St. Mary’s 41,

Grafton 0

STM 0 21 7 14 -- 41

GRA 0 0 0 0 -- 0

STM -- Ben Schmidt 7 run (kick failed)

STM -- Mark Horner 56 interception return (Drew Dosch run)

STM -- Jaxon Wiseman 27 pass from Dosch (Adam Richter kick)

STM -- Wiseman 77 pass from Dosch (Richter kick)

STM -- Joey Heinert 5 run (kick failed)

STM -- Joel Huber 8 run (Huber kick)

Blackduck 34, Bagley 12

BLA 8 8 6 12--34

BAG 0 0 0 12--12

Bla -- Ethen Merrill 44 run (Trenten Juelson run)

Bla -- Juelson 3 run (Ian Frenzel run)

Bla -- Merrill 39 run (run failed)

Bla -- Merrill 3 run (pass failed)

Bla -- Dylan Moen 13 run (run failed)

Bag -- Elliot Logan 58 pass from Justus Brtek (kick failed)

Bag -- Kolten Schultz 14 pass from Brtek (PAT failed)

Cavalier 46,

Four Winds 16

FOU 0 0 8 8 -- 16

CAV 16 30 0 0 -- 46

CAV—Brannin Clemm 24 pass from Jayden Laxdal (Laxdal run)

CAV—Laxdal 54 run (Clemm run)

CAV—Tommy Enerson 38 run (Enerson run)

CAV—Andre Carrier 9 pass from Laxdal (Trevor Hinkle run)

CAV—Clemm 12 pass from Laxdal (Laxdal run)

CAV—Demtrius Avila 14 run (run failed)

FW—Littlewind 29 run (Tate Tomahawk pass from Kejato)

FW—Robertson 24 run (Shaw run)

New Rockford-S 70,

Benson County 16

BEN 8 0 8 0 -- 16

NRS 24 38 0 8 -- 70

NRS—Tucker Longnecker 24 pass from Teddy Allmaras (Hunter Thompson pass from Allmaras)

NRS—Nathan Holzwarth 63 pass from Allmaras (Allmaras run)

BEN—Carter Tandeski 37 pass from Will Rice (Tandeski pass from Rice)

NRS—Longnecker 47 pass from Allmaras (Allmaras run)

NRS—Thompson 30 run (Bo Belquist pass from Allmaras)

NRS—Holzwarth 39 pass from Allmaras (Allmaras run)

NRS—Belquist 65 pass from Allmaras (Allmaras run)

NRS—Luke Ystaas 12 run (pass failed)

NRS—Allmaras 41 run (Thompson run)

BEN—Sam Hill 41 pass from Rice (Keaton Nielsen pass from Rice)

NRS—Kaden Jensen 10 run (Billy Fleming run)

Mahnomen-Waubun 30,

Ada-Borup 14

MAH 14 0 0 16 -- 30

ADA 7 7 0 0 -- 14

MW—Jon Starkey 2 run (run failed)

ADA—Colby Stevenson interception return (Stevenson kick)

MW—Jayden Heisler 4 run (Starkey run)

ADA—Verdis Barber 1 run (Stevenson kick)

MW—Parker Syverson 25 pass from Starkey (Treston Spalla pass from Starkey)

MW—Syverson 94 run (Chandler Toczek pass from Starkey)

Hillsboro-CV 39,

Park River 8

HCV 13 13 6 7 -- 39

PRV 0 0 0 8 -- 8

HCV—Mark Hastings 2 run (kick failed)

HCV—Oscar Benson 1 run (Parker Gallagher run)

HCV—Micah Gallagher 5 run (PAT failed)

HCV—Benson 11 run (P. Gallagher run)

HCV—Benson 29 run (PAT failed)

PR—Jayse Fontaine 5 pass from Adam Zavalney (Zavalney run)

HCV—Gavin Mitzel 2 run (P. Gallagher run)

St. John 34,

North Prairie 6

NOR 0 0 6 0 -- 6

STJ 6 0 22 6 -- 34

SJ—Peter Houle 12 run (PAT failed)

SJ—Adam Jollie 11 run (Houle run)

SJ—Jollie 21 run (PAT failed)

NP—Grant Munro 65 run (PAT failed)

SJ—Jollie 5 run (Max Defender run)

SJ—Jollie 80 run (PAT failed)

Prep volleyball

6

Friday's results

Bismarck Crossover

GF Red River def. Fargo South 25-17, 22-25, 15-4

Bismarck St. Mary's def. GF Red River 18-25, 25-23, 13-15

Bismarck Century def. GF Red River 25-22, 25-22, 15-12

Bismarck High def. GF Central 25-16, 25-7, 15-6

Mandan def. GF Central 25-18, 25-15, 15-11

Watford City def. GF Central 14-25, 25-23, 15-12

Bismarck Legacy def. Devils Lake 2-1

Devils Lake def. Fargo Shanley 2-1

Red River leaders Friday -- Kills: Jada Steen 13, Karlie Robson 13, Kaylee Lancaster 12, Alex Page 10; assists: Ashlee Welch 32, Ella Fosse 22; blocks: Robson 4, Lancaster 3, Madi Towers 3; service aces: Welch 5, Jadyn Sondrol 3, Fosse 3; digs: Alex Richards 40, Robson 20, Sondrol 18

GF Central leaders Friday -- Kills: Sofie McGee 15, Katie Noreen 13, Jaylin Perrault 10; assists: Aubrea Lommen 35; blocks: McGee 1, Megan Peck 1; service aces: Perrault 3, McGee 3; digs: Grace Jackson 63, Perrault 51, Noreen 17.

Girls tennis

6

Friday's results

EGF Senior High 7,

Wadena-DC 0

Singles

1. Jenna Dietrich over Grace Hinojos 6-4, 6-3; 2. Maggie Dietrich over Maddie Packer 6-4, 6-7(5), 10-4; 3. Brynn Havis over Kelly Muckala 6-0, 6-1; 4. Katelyn Farder over Libby Hartman 6-0, 6-0

Doubles

1. McKenna Aitchison/Delaney Aaker over Kaylee Ova/Corra Endres 6-4, 6-2; 2. Aleah Hangsleben/Kendal Rand over Ashley Peterson;Jasmyn Wood 6-1, 6-0; 3. Thea Haaven-Farstad/Emily Stroot over Kayla Meeks/Katelyn Kallevig 6-0, 6-3

Auto racing

6

River Cities Speedway

Friday's results

Streets

First heat—1. Dan McNamee; 2. Jeremy Castro; 3. Brandon Miller

Second heat—1. Trey Hess; 2. Chase Boen; 3. Nick Minske

Third heat—1. John Halvorson; 2.Aaron Blacklance; 3. James Meagher

Fourth heat—1. Adam Burrows; 2. Dan Aberle; 3. Zach Lee

Feature—1. Dan Aberle; 2. Adam Burrows; 3. Halvorson; 4. Blacklance; 5. Boen

Midwest modifieds

First heat—1. Lance Schill; 2 Austin Hunter; 3. Scott Bintz

Second heat—1. Nate Reynolds; 2. Jeremy Lizakowski; 3. Austin Overwater

Third heat—1. Hunter Hougard; 2. Reise Stenberg; 3. Jason Halvorson

Feature—1.

Late models

First heat—1. Brad Seng; 2. Mike Balcaen; 3. Bill Mooney

Second heat—1. Dustin Strand; 2. Joey Pederson; 3. Tom Corcoran

Feature—1. Dustin Strand; 2. Joey Pederson; 3. Seng; 4. Shane Edginton; 5. Mike Balcaen

Sprints

First heat—1. Austin Pierce; 2. Blake Egeland; 3. Jordan Adams

Second heat—1. Wade Nygaard; 2. Chris Ranten; 3. Mark Dobmeier

Third heat—1. Jade Hastings; 2. Bob Martin; 3. Brendan Mullen

Feature—1. Dobmeier; 2. Ranten; 3. Nygaard; 4. Hastings; 5. Martin

Advertisement
randomness