Sections

Weather Forecast

Close

Friday's local scoreboard

Boys tennis

6

Friday's result

Eveleth-Gilbert 6,

EGF Senior High 1

Singles

1. Rob Licari, E-G, over Blake Felch 6-2, 6-2; 2. Jared Delich, E-G, over Parker Anderson 6-2, 6-0; 3. Gavi Maki, E-G, over Justin Marciniak 6-1, 6-1; 4. Easton Young, E-G, over Bryce Huot 5-7, 6-2, 10-4

Doubles

1. Carter Krier-Ben Kern, EGF, over Noah Sandnas-Bryce Vest 3-6, 6-3, 10-7; 2. Cole Anderson-Nick Beadette, E-G, over Justus Gauss-Noah Benjamin 6-2, 6-3; 3. Nathan Tassoni-Brogan Vest, E-G, over Justin Smerer-Aaron Riddle 6-2, 7-6(7-5)

Prep baseball

6

Friday's results

WF Sheyenne 8-4, Devils Lake 5-5

EGF Senior High 8-15,

Breckenridge 5-11

EGF 302 003 0 --8 9 2

BRE 011 003 0 --5 8 3

WP—Jake Osowski; LP—Westley Johnson

Highlights—EGF: Carter Beck 2x3, 2R, Alex Mushitz 2x4, 2B, 3R, Jake Hjelle 1x3, 2B, 2 RBI, Coby Stauss 2x3, 2B; B: Dawson Pedersen 2x3, 2B, 2 RBI

EGF 201 0(12)0 0 --15 14 4

BRE 102 062 0 --11 11 2

WP—Kade Spencer; LP—M. Porter

Highlights—EGF: Carter Beck 2x5, 2B, Evan Estad 2x5, 2B, HR, 2R, 6 RBI, Ross Corbid 1x3, 4 RBI, Jake Hjelle 3x3, 4R, Dylan Selk 2x3, 2B, 2R, Coby Stauss 2x4, 2R, 2 RBI, Jake Osowski 1x4, 2B; B: Dawson Pedersen 2x4, HR, 2R, 2 RBI, Tommy Hiedeman 2x5, 2B, Jack Aigner 2x4, 2 2B, 2R, 2 RBI, EJ Engen 1x4, 2B, 2 RBI, Hunter Feigum 2x4

GF Central 14,

Fargo Shanley 4

SHA 102 01 --4 7 7

GFC 118 04 --14 15 1

WP—Cade Barta; LP—Austin Manuel

Highlights—FS: Jacob McKeever 2x3, 2B, 3 RBI, Miles Wosick 3x3; GFC: Kaleb Johnson 2x3, Brandon Holt 2x4, Parker Stroh 2x3, 2 RBI

Fargo Davies 6,

GF Red River 5

GFR 021 200 0 --5 6 3

F-D 002 021 1 --6 8 3

WP—Brooks Brown; LP—Jackson Haagenson

Highlights—GFRR: Parker Monette 2x3, Will Raymond 2x4; FD: Taylor Parrett 2x5, Zach Kluvers 2x5, Sam Moser 2x4

Sacred Heart 5,

Ada-Borup/NCW 4

ADA 400 000 0 --4 5 1

S-H 100 120 1 --5 4 2

WP—Brenden Bethke; LP—Preston Gwin

Highlights—SH: Brenden Bethke 1x2, 2 R, 11K, Will Rohrich 1x2, 1 HR, 2 RBI, Gage Wavra 1x3, Walk-off GW RBI; ADA: Braiden Fetting 2x3, Robert Whiting 1x2

Crookston 9, Bagley 0

BAG 000 000 0 --0 1 3

CRO 431 001 x --9 6 2

WP—Drew Dragseth; LP—Austin Knutson

Highlights—B: Lavan Culkins 1x3; C: Alex LaFrance 1x2, 2B, 3R, Joey Doda 1x3, 2B, Dragseth 1x3, 2B, 3 RBI, 9K

Thief River Falls 12,

Red Lake Co. 2

RLC 000 02 --2 2 2

TRF 030 45 --12 12 3

WP—Grant Hartmann; LP—Brandon Wiskow

Highlights—RLC: Adrien Verbout 1x2, 1R, Derek Peterson 1x2, 1R; TRF: Dylan Manderud 2x4, 2B, 2R, 4 RBI, Cameron Dahlin 2x4, 2R, 3 RBI, Brayden Johnson 2x4, 1R, RBI, Grant Hartmann 2x3, 1R

Esko 15, Warroad 3

ESK 153 15 --15 12 1

WAR 100 20 --3 6 5

WP—Riggs Olson; LP—Keaton Hoffman

Blackduck 12,

Win-E-Mac 2

BLK 128 01 --12 9 0

WEM 000 20 --2 4 7

WP—Peyton Johnson; LP—Kobe Hamre

Highlights—BLK: Dylan Moen 2x1, 2 RBI, Michael Juelson 2x2, 1 RBI, Johnson 2x1, 2 RBI, Jonah Gustafson 1x2, 1 RBI; WEM: Gavin Walker 1x2, Dustin Osland 1x1, 1 RBI, Mason Spry 1 RBI

Fosston 10,

West Marshall 8

W-M 006 200 0 --8 6 0

FOS 202 402 X --10 8 5

WP—Zach Vig; LP—Jason Lindgren

Highlights—WM: Collin Neuschwander 2x4, Dawson Feuillerat 3x5, 2B, 2R, 1 RBI; FOS: Brett Sundquist 2x4, 3 RBI, 2R, Austin Schmidt 1x3

Badger-G-MR 8,

Drayton/St. Thomas/V-E 3

DRA 020 001 0 --3 5 2

BAD 113 003 X --8 10 2

WP—Shaun Waage; LP—Johnny Young

Highlights—DRA: Joseph Larson 2x4, Nathan Gilleshammer 1x1, 2 RBI; BAD: Avery Augustson 3x3, 3 RBI, Logan Anderson 3x4, 1 RBI, Kamrin Weets 2x4, 1 RBI

Park River/F-L 24,

Pembina Co. North 0

PCN 000 00 --0 3 3

PAR 53(11) 5X --24 16 0

WP—Jayse Fontaine; LP—Cooper White

Highlights—PCN: Hartje 1x2, Steele 1x1, Cleem 1x2; PRFL: Wil Gaarder 3x4, 2B, HR, 5 RBI, Bryce Wood 2x3, 2B, HR, 4 RBI, Tom Magnusson 2x2, 2B, HR, 2 RBI

Grafton 11-8,

Hatton-Northwood 2-0

H-N 000 02 --2 2 2

GRA 208 1x --11 10 3

WP—Matt Suda; LP—Alex Wolfe

Highlights—H-N: Kylar Schwartz 1x2, Connor Konschak 1x3; G: Taylan Sangrait 2x2, Andrew Schaan 2x2, 2R, 2 RBI, Jacob Keeley 2x3, 4 RBI

H-N 000 00 --0 1 3

GRA 321 2x --8 10 0

WP—Riley Hanson; LP—Colton Konschak

Highlights—H-N: Lincoln Ostlie 1x2; G: Logan Dusek 2x3, Matt Suda 2x3

Midway-Minto 3,

Larimore 0

LAR 000 000 0 --0 2 0

M-M 011 010 x --3 5 1

WP—Vegas Dale; LP—Tucker Salander

Highlights—L: Jason Farrell 2B; M-M; Dominic Schuster 2x3, Noah Altendorf 1x2, 2R

North Star 13,

Bottineau 1

BOT 000 10 --1 4 4

NST 520 6x --13 9 0

WP—Gavin Miller; LP—Michael Sorenson

Highlights—B: Tyler Olson 2x2; NS: Keaton Kvilvang 2x3, 2R, Austin Waganer 2x3, 2B, 2 RBI, 3R, Jayce Thomas 1x3, 3 RBI

Sheyenne-New Rockford 5,

Kidder Co. 2

KID 000 110 0 --2 1 1

SNR 000 410 0 --5 10 1

WP—Bo Belquist; LP—Rick Schneider

Highlights—SNR: Belquist 8k, Teddy Allmaras 2x3, 3B, Nick Presnell 2x3, 2B, Tucker Longnecker 2x3, Hunter Thompson 2x3

Carrington 12,

Sheyenne-New Rockford 2

CAR 150 303 --12 13 1

SNR 000 011 --2 1 5

WP—Jayden Shipman; LP—Teddy Allmaras

Highlights—CAR: Shipman 2x5, 9K, Payton Smith 2x4, Kyle Leapaldt 3x5, 3B, Lucas Geiszler 2x4, Drew Page 2x3

Late Thursday

North Star 14,

Dunseith 4

DUN 000 40 --4 1 6

NST 103 73 --14 8 2

WP—Keaton Kvilvang; LP—Treagan Azure

Highlights—NS: Austin Wagner 2x4, 2B, HR, 2 RBI, 2R, Gavin Miller 1x2, HR, 2R, 2 RBI, Jeremiah Hill 2x3, 2B, 3R, 2 RBI

Thompson 9,

Hillsboro-CV 0

HCV 000 000 0 --0 1 2

THO 205 002 x --9 7 1

WP—Tyler Hegg; LP—Ryan Troftgruben

Highlights—T: Hegg 10K, Cadyn Schwabe 2 Hits, Hegg 2 hits, Trey Larimer 4 RBI

Prep softball

6

Friday's results

Roseau 9, East Polk 3

International Falls 15, Lake of the Woods 0

West Fargo 11, Devils Lake 0

Fargo North 12, Mayville-Portland-CG 2

Thompson 12,

GF Central 9

GFC 100 080 0 --9 8 1

THO 200 00(10)X --12 9 6

WP—Grace Stumpf; LP—Paige Carlson

Highlights—GFC: Madi Herbeck 2x4, Taiylor Ellingson 2x4, Bailey Jaeger 2x4, 2 RBI; T: K. Dolleslager 2x3, 4 RBI, A. McHugo 2x3, M. Jordheim 1x3, HR, 3 RBI

GF Red River 23,

Fargo Shanley 14

SHA 544 010 0 --14 18 1

RED 370 940 X --23 23 3

WP—Kiera Bohan; LP—Ingrid Swanson

Highlights—SHA: Hope Roeber 4x5, 6 RBI, Swanson 3x5, 2B, Gabrielle Nelson 2x2, 2 RBI; RR: Abigail Keitzman 3x5, 2B, 3B, Brooke Kennelly 4x4, 5 RBI, Teresa Mattson 4x5

Ada-Borup/NCW 19,

Crookston 4

ADA 313 401 7 --19 13 6

CRO 002 101 0 --4 8 10

WP—Ariel Johnson; LP—Jasmin Hanson

Highlights—AB/NCW: Breanna Qualley 4x5, 3R, 2 RBI, Madison Smart 3x5, 3R, Gretchen Vesledahl 2x4, 4R; C: Jaeden Lizakowski 1x4, HR, Emma Boll 2x4

Red Lake Falls 18,

West Marshall 8

RLF 243 042 3 --18 12 4

WMA 212 010 2 --8 7 4

WP—Shawna Larson; LP—Josie Rivard

Highlights—RLF: Kia McGlynn 3x3, 5R, Brooke Knott 2x5, Jenessa Kelley 2x4, Olivia Bulger 2x4; WM: Maddy Groven 2x3

Thief River Falls 16,

Detroit Lakes 10

DET 000 082 0 --10 9 6

TRF 262 141 x --16 16 8

WP—Alexa Rogalla; LP—Madi Kirchner

Highlights—DL: Madi Anderson 2x3, Rachel Perkins 1x4, HR; TRF: Rogalla 4x5, 2 2B, HR, 4R, Camryn Schwab 3x5, 6 RBI, Kylea Praska 2x4, 2 HR, 5 RBI, Lexi Huot 2x4, 4R

Thief River Falls 12,

Sartell 7

TRF 622 001 1 --12 17 0

SAR 100 600 0 --7 10 0

WP—Lexi Huot; LP—Cassidy Sarff

Highlights --TRF: Camryn Schwab 3x3, 2 HR, 3 RBI, Josie Davis 3x4, HR, 3 RBI, Hannah Magnusson 2x4, 2B, 2 RBI, Khloe Lund 2x4, Lexi Huot 2x5, Alexa Rogalla 2x5, 3B, 2 RBI; S: Sarff 2x4, Marissa Martins 2x3, Addy Demaine 2x3, Megan Anderson 1x1, HR

Thief River Falls 4,

Little Falls 0

LIT 000 000 0 --0 1 1

TRF 031 000 x --4 7 3

WP—Alexa Rogalla; LP—Allie Steinmetz

Highlights—TRF: Lexi Huot 2x2, Rogalla 1x4, 3B, 2 RBI, 9 Ks, Camryn Schwab 2x4, Breanna Wienen 1x3, 2B

Late Thursday

Northern Freeze 17,

West Marshall 7

WES 000 016 --7 1 3

NFR 031 067 --17 12 1

WP—Eylie Homme; LP—Ropella

Highlights—NF: Shelby Wagner 3 hits, Sam Krohn, ZXoey Magner and Reese Rustad 2 hits each, Homme 10K

Girls golf

6

Bemidji Town & Country

In Bemidji, Friday

Team results

1. Detroit Lakes, 2. Bemidji 349, 3. Crookston 381, 4. Staples-Motley 382, 5. Roseau 397, 6. Moorhead 399, 7. EGF Senior High 404, 8. Park Rapids 408, 9. Hawley 409, 10. Pequot Lakes 414; 11. Barnesville 415, 12. Fergus Falls 418, 13. Badger-G-MR 423, 14. Bemidji JV 423, 15. Brainerd 423, Fosston 424, 17. Thief River Falls 450, 18. Grand Rapids INC., 19. Bemidji C INC., 20. Badger-G-MR 2 INC.

Area individual results

Crookston—3. Ally Tiedemann 79, 15. Joslyn Leach 94, Dani Boyle 100, Hannah Street 108, Bailey Cameron 118, Sophia Rezac 121

EGF Senior High—10. Brooke Filipi 92, 20. Bryce Burris 94, Maddie Frost 115, Alexa Kovar 108, Kylie Stauss 116, Ava Swehla 107

Roseau—7. Gina Wensloff 89, 13. Kilah LaPlante 93, Jasmin Verbout 116, Skyler Thingvold 101, Avery Halvorson and Abigail Miller 114

College baseball

6

Friday's results

Mayville State 18-2, Valley City State 0-0

College softball

6

Friday's results

UND 1,

Sacramento State 0

UND 010 000 0 --1 1 0

SAC 000 000 0 --0 5 0

WP—Kaylin VanDomelen; LP—Celina Matthias

Highlights—VanDomelen 5 SO

Sacramento State 4,

UND 2

UND 000 200 0 --2 5 1

SAC 210 100 X --4 8 0

WP—Savanna Corr; LP—Hannah Bergh

Highlights—UND: Marina Marzolino 1x2, 1 RBI, Dani Romero 1 RBI, Bergh 2 SO; SAC: Suzy Brookshire 1x3, 2 RBI, Celina Matthias 3 SO, Corr 2 SO

Men's college golf

6

Big Sky Championship

In Boulder City, Nev., Friday

First round

1. Southern Utah 285 (-3), 2. Northern Colorado 286 (-3), 3. Southern Utah 294 (+6), 4. Sacramento State 297 (+9), 5. Idaho 299 (+11), 6. Hartford 303 (+15), 7. Binghamton 309 (+21), 8. UND 317 (+29)

UND individual results

T13. Jeremy Kirk 74 (+2), T33. Patrick Traynor 79 (+7), 35. Jack McClintock 80 (+8), Jordan Smith 84 (+12), Ryan Riihinen 97 (+25)

NFL

6

NFL Draft

Friday's selections

Round 2

1. Cleveland, Austin Corbett, G, Nevada

2. N.Y. Giants, Will Hernandez, G, Texas-El Paso

3. Cleveland, Nick Chubb, RB, Georgia

4. Indianapolis, Darius Leonard, OLB, S.C. State

5. Indianapolis, Braden Smith, G, Auburn

6. Tampa Bay, Ronald Jones, RB, USC

7. Chicago, James Daniels, C, Iowa

8. Denver, Courtland Sutton, WR, SMU

9. Tennessee, Harold Landry, Edge, Boston College

10. Miami, Mike Gesicki, TE, Penn State

11. Detroit Lions, Kerryon Johnson, RB, Auburn

12. San Francisco, Dante Pettis, WR, Washington

13. Green Bay, Josh Jackson, CB, Iowa

14. Kansas City, Breeland Speaks, DT, Mississippi

15. Arizona Cardinals, Christian Kirk, WR, Texas A&M

16. Los Angeles Chargers, Uchenna Nwosu, Edge, USC

17. Philadelphia, Dallas goedert, TE, S.D. State

18. Dallas, Connor Williams, G, Texas

19. Chicago, Anthony Miller, WR, Memphis

20. Indianapolis, Kemoko Turay, Edge, Rutgers

21. Tampa Bay, M.J. Stewart, CB, North Carolina

22. Cincinnati, Jessie Bates, S, Wake Forest

23. Carolina, Donte Jackson, CB, LSU

24. New England, Duke Dawson, CB, Florida

25. Oakland, P.J. Hall, NT, Sam Houston State

26. Atlanta, Isaiah Oliver, CB, Colorado

27. Washington, Derrius Guice, RB, LSU

28. Pittsburgh, James Washington, WR, Oklahoma State

29. Jacksonville, D.J. Chark, WR, LSP

30. Minnesota, Brian O'neill, OT, Pittsburgh

31. Tampa Bay, Carlton Davis, CB, Auburn

32. Indianapolis, Tyquan Lewis, DE, Ohio State

Round 3

1. Oakland, Brandon Parker, OT, North Carolina A&T

2. N.Y. Giants, Lorenzo Carter, Edge, Georgia

3. Cleveland, Chad Thomas, DE, Miami

4. Houston, Justin reid, S, Stanford

5. N.Y. Giants, B.J. Hill, DT, N.C. State

6. San Francisco, Fred Warner, OLB, BYU

7. Denver, Royce Freeman, RB, Oregon

8. N.Y. Jets, Nathan Shepherd, DT, Fort Hays State

9. Miami, Jerome Baker, OLB, Ohio State

10. Washington, Geron Christian, OT, Louisville

11. Kansas City, Derrick Nnadi, DT, Florida State

12. Pittsburgh, Mason Rudolph, QB, Oklahoma State

13. Cincinnati, Sam Hubbard, DE, Ohio State

14. Cincinnati, Malik Jefferson, OLB, Texas

15. Seattle, Rasheem Green, DE, USC

16. Houston, Martinas Rankin, C, Mississippi State

17. Dallas, Michael Gallup, WR, Colorado St.

18. Detroit, Tracy Walker, S, Louisiana-Lafayette

19. Baltimore, Orlando Brown, OT, Oklahoma

20. L.A.Chargers, Justin Jones, DT, N.C. State

21. Carolina, Rashaan Gaulden, S, Tennessee

22. Baltimore, Mark Andrews, TE, Oklahoma

23. Oakland, Arden Key, Edge, LSU

24. Green Bay, Oren Burks, OLB, Vanderbilt

25. L.A. Rams, Joseph Noteboom, OT, TCU

26. Atlanta, Deadrin Senat, DT, South Florida

27. New Orleans,Tre'quan Smith, WR, Central Florida

28. Pittsburgh, Chuks Okorafor, OT, Western Michigan

29. Jacksonville, Ronnie Harrison, S, Alabama

30. Tampa Bay, Alex Cappa, G, Humboldt St.

31. San Francisco, Tarvarius Moore, S, Southern Miss

32. Buffalo, Harrison Phillips, DT, Stanford

33. Arizona, Mason Cole, C, Michigan

34. Houston, Jordan adkins, TE, Central Florida

35. Denver, Isaac Yladom, CB, Boston College

36. Kansas City, Dorlan O'Daniel, OLB, Clemson

NHL

6

Friday's results

Winnipeg 4, Nashville 1

Today's games

Boston at Tampa Bay, 2 p.m. (Series 0-0)

San Jose at Las Vegas, 7 p.m. (Las Vegas leads 1-0)

NBA

6

Friday's results

Toronto 102, Washington 92 (Toronto wins 4-2)

Indiana 121, Cleveland 87 (Series tied 3-3)

Oklahoma at Utah, late (Utah leads 3-2)

Today's games

Milwaukee at Boston, 7 p.m., (Tied 3-3)

New Orleans at Golden State (Series 0-0)