Sections

Weather Forecast

Close

Monday's local scoreboard

College baseball

6

Sunday's results

Minnesota-Crookston 6-6, Bemidji State 2-5

Prep track

6

GF Central-Red River dual

At UND HPC, Saturday

Boys team score

Red River 871, GF Central 321

Top 3 placers

100—1. Tyler Burian, RR, 11.44; 2. Zack Topping, RR, 11.44; 3. Alex Schill, GFC, 11.74

200—1. Burian, RR, 22.96; 2. Thomas O'Halloran, RR, 23.15; 3. Topping 24.29

400—1. Stoker Short, RR, 53.24; 2. Adam Arnold, GFC, 53.54; 3. Brady Dvorak, RR, 55.84

800—1. Dalton Byrne, RR, 2:09.67; 2. Cole Stenseth, RR, 2:09.88; 3. Cael Lorenz, GC, 2:14.13

1,500—1. Ryan Meyer, GFC, 4:19.54; 2. 2. Byrne 4:20.84; 3. Stenseth 4:23.14

3,000—1. Zach Simon, RR, 9:52.95; 2. Thomas Hugo, RR, 9:58.14; 3. Tim Dunham, RR, 10:03.35

109 hurdles—1. Adam Arnold, GFC, 18.19; 2. Amit Rasaily, RR, 18.57; 3. Monoj Rai, RR, 20.79

110 hurdles—1. Bryce Enerson, RR, 16.36; 2. Samir Bhujel, RR, 18.78; 3. Tanner Bernhardson, RR, 19.82

300 hurdles—1. Arnold, GFC, 43.44; 2. Bryce Enerson, RR, 45.54; 3. Dilson Gurung, RR, 45.64

4x300 relay—1. Red River (Thomas O'Halloran, Short, Riley Benson, Burian) 2:33.06; 2. RR (Alessandro Kroeger, Brady Dvorak, Tanner Bernhardson, Justin Erickson) 2:41.26

4x600 relay—1. Red River (Marcelles Sartwell, Short, Rapha Oneyka, O'Halloran) 6:07.94; 2. RR (Jake Arason, Alessandro Kroeger, Tommy Stephenson, Jeff Corcoran) 6:34.54

High jump—1. Enerson, RR, 5-8; 2. Wythe Rynestad, GFC, 5-8; 3. Josh Eagleton, RR, 5-6

Long jump—1. Sam Cherilus, GFC, 20-1.5; 2. Topping 19-6; 3. Ben Hoverson, GFC, 19-5

Triple jump—1. Hoverson, GFC, 41-5.5; 2. Stephenson, 38-3; 3. Justin Erickson, RR, 38-2

Pole vault—1. Kaden Rohloff, RR, 12-0; 2. Erik Walker, RR, 10-6; 3. Erickson 9-6

Finn flier—1. Sam Schumacher, RR, 157-8; 2. Cole Ogren, RR, 141-4; 3. Liam Ogren, RR, 137-0

Shot put—1. Thomas Lundmark, GFC, 50-7; 2. Brett Klefstad, RR, 45-6; 3. Nathaniel DuBois, GFC, 43-10

Girls team totals

Red River 724, GF Central 396

Top 3 placers

100—1. Nautica Ward, RR, 12.54; 2. Mckenzie Meland, RR, 13.44; 3. Claire Anderson, RR, 13.54

200—1. Ward, RR, 26.28; 2. Taylar Baker, GFC, 27.74; 3. Meland 27.92

400—1. Mackenzie Severson, RR, 1:01.05; 2. Claire Leach, RR, 1:01.49; 3. Alex Richards, RR, 1:03.57

800—1. Morgan Stenseth, RR, 2:34.16; 2. Emily Nelson, RR, 2:35.35; 3. Sophia Roehl, GFC, 2:35.48

1,500—1. Rachel Torrey, GFC, 4:57.04; 2. Mikayla Weiss, GFC, 5:01.74; 3. Emily Nelson, RR, 5:15.24

3,000—1. Torrey, GFC, 10:33.15; 2. Weiss 11:02.53; 3. Peytun Campbell, RR, 12:20.85

100 hurdles—1. Severson, RR, 15.93; 2. Harmony Hentschell, RR, 17.14; 3. Janee Harris, GFC, 17.75

300 hurdles—1. Severson, RR, 47.64; 2. Hentschell 50.94; 3. Hannah Hynek, GFC, 50.94

4x300 relay—1. Red River (Ward, Alex Richards, Claire Leach, Severson) 2:55.76; 2. GFC (Aomie Washington, Lauren Hillman, Taylar Baker, Hannah Hynek) 3:03.98

4x600 relay—1. Central (Alexis Roehl, Torrey, Sophia Roehl, Mikayla Weiss) 7:21.74; 2. RR (Alex Richards, Mckenzie Meland, Claire Lapp, Ella Fosse) 7:26.14

High jump—1. Ashley Conneran, RR, 5-1; 2. Harris, GFC, 4-7; 3. Hentschell, RR, 4-7

Long jump—1. Ward, RR, 16-2; 2. Rachel Anderson, RR, 15-6; 3. Lauren Hillman, GFC, 15-1.5

Triple jump—1. Hillman, GFC, 33-10.5; 2. Leach 33-10; 3. Leecia Flaten, RR, 33-0

Pole vault—1. Megan Peck, GFC, 8-6; 2. Reganne Brewster, RR, 8-6; 3. Ella Paul, RR, 7-6

Finn Flier—1. Maggie Steffen, RR, 90-5; 2. Alex Page, RR, 80-3; 3. Kaylie Johnson, RR, 68-9

Shot put—1. Shelby Frank, RR, 39-0; Betsy Seaver, RR, 35-0; 3. Jade Azure, RR, 34-1

Advertisement