Sections

Weather Forecast

Close

Friday's local scoreboard

Boys hockey

6

Friday's results

Wahpeton-Breckenridge 11, Red Lake Falls 0

Warroad 5, Kittson Co. Central 0

Eden Prairie 6, Grand Rapids 0

Sartell-St. Stephen 5, Chaska 2

Bottineau-Rugby JV 9, Hazen-Beulah 0

Bismarck Century 8, Jamestown 2

Fargo Davies 4, Grafton-Park River 2

Fargo North 3, West Fargo 2

GF Red River 2,

GF Central 2

First period—1. GFC, Cole Hanson (Lucas Kanta, Zack Murphy) 3:56; 2. RR, Maxx Andrade (Landon Haagenson, Henry Fosse) 6:25; 3. RR, Cole Forest (Mason Thingvold) 11:18

Second period—4. GFC, Kyler Briske (Cole Wigestrand, Hunter Bjorge) 4:20

Goalie saves—RR: Nate Bradbury 26; GFC: Kaleb Johnson 18

Fargo South-Shan. 4,

Devils Lake 4

First period—1. DL, Blair Martinson (Jeremiah Hill) 13:02; 2. FS, Robby Greicar (Ben Traynor, Ben Strinden) 15:24

Second period—3. FS, John Harvey (Greicar, Traynor) 4:07; 4. DL, Martinson (Nolan Bushee, Hill) 5:32; 5. DL, Carson Lovin (Craig Peterson, Tommy Reslock) 8:48; 6. DL, Bushee (Riley Roed, Austin Devier) 14:31

Third period—7. FS, Strinden (John Harvey, Traynor) 0:37; 8. FS, Harvey (Traynor) 13:10

Goalie saves—DL: Reegan Rule 39; FS: Brody Herrick 25

Crookston 2,

Minn. Edison 1

First period—1. CRO: Ben Andringa (Joey Doda) 6:03

Second period—2. MIN: Sam Person (Cameron Sullivan, Joe O'Brien) 3:01; 3. CRO: Brock Hepner (Andringa) 15:46

Goalie saves—CRO: Cade Salentine 23; MIN: Tommy Walsh 16

Late Thursday

Warroad 2,

Thief River Falls 1

First period—1. W, Jaron Moyer (Gage Wilmer, Kip Knutson) 1:37; 2. TRF, Brady Anderson 11:51

Second period—3. W, Max Marvin (Cameron Skappel) 7:05

Goalie saves—TRF: Nick Corneliusen 31; W: Joseph Jacques 4; Max Gausen 14

Girls hockey

6

Friday's results

West Fargo 2, Fargo Davies 0

Chaska/Chanhassen 2, Fargo North-South 1, OT

Mandan 4, Williston 2

Duluth 4, International Falls 3, OT

Grand Rapids 5, Cloquet-E-C 2

Buffalo 5, Chisago Lakes 0

Rogers 3, North Wright County 2

Warroad 8, Bemidji 0

First period—1. Adriana Huerd (Kenzie Oelkers, Katie Kotlowski) 11:34

Second period—2. Tahra Johnson (Geno Hendrickson, Madison Oelkers) 3:44; 3. Hendrickson (M. Oelkers, Abbey Hardwick) 9:15; 4. Madison Oelkers (Hendrickson, Hardwick) 12:32; 5. Hannah Corneliusen (Marlie Johnston) 15:58

Third period—6. Corneliusen (Julz Teske, Johnston) 1:19; 7. Madison Oelkers 15:04; 8. Hannah Christian 16:50

Goalie saves—BEM: Nettie Kimble 46; WAR: Jenelle Manitowabi 7

Roseau 3, Brainerd 0

First period—1. Kayla Santl 9:55

Second period—2. Anika Stoskopf 7:50

Third period—3. Santl (Reese Strand, Stoskopf) 6:00

Goalie saves—R: Kiana Flaig 17; B: Nicole Schultz 17

Boys basketball

6

Friday's results

Fargo Shanley 50, Wahpeton 43

Fargo Davies 86, Fargo North 49

Valley City 62, Kindred 53

Wyndmere-Lidgerwood 67, Hankinson 37

Ellendale 53, Oakes 51

Edgeley-Kulm-Montpelier 51, Kidder County 30

Bottineau 63, Des Lacs-Burlington 62

Bismarck High 72, Williston 56

Bottineau 63, Des Lacs-Burlington 62

Ada-Borup 80, Park Christian 56

Perham 68, Battle Lake 29

Osakis 60, Belgrade-Brooten-Elrosa 42

Minnewaska Area 69, Long Prairie-Grey Eagle 48

Sacred Heart 75,

Kittson Co. Central 56

KCC 22 34 --56

SAC 32 43 --75

Kittson County Central—Austin Wallenberg 3, Nick Johnson 5, Jarrett Kujava 11, Cole Johnson 10, Mitchell Docken 2, Jadyn Swenson 20, Jagger Olson 5

Sacred Heart—Evan Sczepanski 14, Ian Evavold 8, Oscar Ortiz 2, Brenden Bethke 17, Jack Gerber 6, John Fontaine 6, Jordan Tomkinson 22

Stephen-Argyle 59,

Red Lake County 57

S-A 32 27 --59

RLC 28 29 --57

Stephen-Argyle—Hunter Yutrzenka 7, Stoene Spilde 17, Nathan Kotts 11, Isaac Durand 4, Joston Hoeper 3, Kyler Sczepanski 3, Zac Fincher 14

Red Lake County—Derek Peterson 17, Ben Cardinal 3, Matt Vettleson 5, Ethan Vettleson 19, Connor Lambert 2, Isiah Olson 6

Win-E-Mac 74,

Climax-Fisher 44

Win-E-Mac—Brekken Lindberg 18, Mikan Olson 17, Bryce Nevbert 9, Dustin Osland 6, Bryer Strom 5, Emelian Kaya 5, Blake Glass 4, Gavin Walker 4, Jay Parenteau 2, Mason Spry 2, Parker Gerber 2

Climax-Fisher—Gerardo Vasquez 10, Trea Byklum 9, Brady Klein 7, Matt Knutson 7, Dylan Evitts 6, Hayden Reitmeier 3, Myles Smith 2

Roseau 70,

Badger-G-MR 66

BAD 29 37—66

ROS 32 38—70

Badger-Greenbush-Middle River—Brandon Sorenson 16, Jake Taggart 25, Travis Heggedal 6, Travis Gustafson 2, Shaun Waage 9, Kasen Swenson 8

Roseau—Jack Hirst 9, Ryden Jacobson 15, Nels Braaten 4, Eric Hoffer 11, Nate Corbit 12, Zach Fevold 4, Nathan O'Connor 15

Fargo South 74,

Devils Lake 64

D-L 31 33 --64

F-S 47 27 --74

Devils Lake—Jacob Greene 1, Luke Aanstad 12, Joseph Frelich 3, Dominick Bjornson 14, Josh Dahlen 11, Leif Nelson 2, Braden Fee 11, Jagger Miller 8

Fargo South—Samuel O'Keeffe 10, Kain Carlson 13, Kiir Mabor 12, Isaiah Johnson 6, Dawson Weisenberger 16, Kenyi Pitia 2, Grant Warren 5

CNDC Tournament

Harvey-Wells Co. 58,

Drake-Anamoose 44

HWC 13 13 19 13—58

DRA 12 7 12 13—44

Harvey Wells Co.—Connor Fike 2, Parker Granger 7, Walker Koropatnicki 21, Kevin Friedt 10, Eric Hager 5, Hunter Schuh 13

Drake-Anamoose—Pete Buri 19, Preston Bromley 3, Brad Marquart 2, John Hoffman 6, Hunter Fletschock 13, Brock Bender 1

Rolla 53,

Towner-G-U 51

ROL 9 12 17 15—53

TGU 14 10 18 9—51

Rolla—Weston Martell 8, Grant Munro 10, Xavier Mitchell 9, Austin Soukup 18, Kody Schlenvogt 8

Towner-G-U—Matt Dickinson 3, Cy Luna 9, Garrett Bailey 6, Andy Linstrom 2, Tanner Schock 16, Shayden Luna 15

St. John 60,

New Rockford 53

STJ 13 13 15 19—60

NR 6 14 20 13—53

St. John—Dylan Davis 5, Adam Jollie 2, Tyreece Gunville 2, Zach Anderson 4, Dalton Prouty 16, Bryor Parisien 5, Kyler McGillis 20, Bradley Defender 6

New Rockford—Bo Belquist 6, Nathan Holzwarth 4, Teddy Allmaras 16, Hunter Thompson 8, Keegan Anderson 3, Tucker Longnecker 5, Wilson Howard 11

Dunseith 69,

Rugby 55

DUN 15 10 23 21—69

RUG 15 18 9 13—55

Dunseith—Hunter Davis 2, Tanner Keplin 6, HUnter Gladue 8, Teagan Azure 6, Lawrence Peltier 2, Antione Rivera 20, Michael Two Hearts 4, Taylor Peltier 21

Rugby—Landon Foster 11, Kevin Vetsch 4, Jaden Hamilton 6, Devan Michels 10, Brock Haakenson 5, Trace Goven 13, Isaiah Johnson 6

Late Thursday

Red Lake Co. 58,

Badger-G-MR 51

BAD 27 31 --58

RLC 19 32 --51

Badger-Greenbush-Middle River—Sorenson 14, Taggart 15, Heggedal 8, Benke 1, Waage 6, Swenson 4, Opdahl 3

Red Lake County—Peterson 11, Renner 2, Cardinal 5, Matt Vettleson 8, Ethan Vettleson 22, Wiskow 2, Lambert 4, Johnson 2

Hillsboro-Cent. Valley 84,

Drayton/Val.-Edin. 26

HCV 35 20 21 8 --84

DVE 0 7 14 5 --26

Hillsboro-Central Valley—Carson Henningsgard 25, Jacob Heinitz 6, Cade Baesler 12, Tyler Bergstrom 14, Landen Reed 7, Jack Camrud 19, Nick Preston 1

Drayton/Valley-Edinburg—Tyson Backer 4, Thomas Blawat 7, Tanner Kasprowicz 11, Gaven Prigge 2, Dylan Feltman 2

Girls basketball

6

Friday's results

Hillsboro-Central Valley 65, Larimore 28

Fargo Davies 84, Fargo North 54

Bismarck High 63, Williston 42

Bismarck Century 72, Minot 25

LaMoure-L-M 64, Milnor-North Sargent 34

Oakes 53, Ellendale 46

Edgeley-Kulm-Montpelier 67, Kidder County 54

Park Rapids 70, Detroit Lakes 56

Barnesville 58, Breckenridge 49

Hawley 54, Perham 48

Pequot Lakes 69, Staples-Motley 34

EGF Senior High 69,

Kittson CC 46

EGF 32 37 --69

KCC 18 28 --46

East Grand Forks—Macy Skyberg 9, Natalie Carlstrom 7, Mac Aitchison 13, Brooke Filipi 17, Julia Warmack 5, Chloe Torgerson 4, Breanna Olson 7, Haley Burger 7

Kittson Co. Central—Morgan Olson 1, Kasey Soliah 11, Madi Olson 2, Cora Kujava 28, Maddy Anderson 2, Karin Dahl 2

Devils Lake 89,

Fargo South 31

DEV 50 39—89

SOU 17 14—31

Devils Lake—Jess Mertens 7, Ramsey Brown 2, Abby Johnson 16, Taylor Windjue 8, Macy Schneider 4, Mattea Vetsch 13, Alex Palmer 5, Chiara Olson 8, Abby Heilman 11, Jailyn Martinson 6, Maya Barendt 5, Kyleigh Toso 4

Fargo South—Adeline Wagner 3, Samantha Hoselton 3, Brooklyn Klein 2, Alice Carlson 5, Paige Schroeder 10, Margaret Boese 8

Thompson 50,

Finley-Sharon-H-P 48

THO 14 17 7 12—50

FIN 6 8 9 25—48

Thompson—Kailen Dolleslager 10, Brittney Munson 12, Allison Ness 5, Mackenzie Hughes 5, Kaia Sorby 4, Allie Ivesdal 4, Caroline Nistler 4, Taylor Zak 4, Macy Jordheim 2

Finley-Sharon-H-P—Cierra Jacobson 20, Dacotah Bergstrom 10, Darby Breckheimer 9, Josie Flaten 7, Madison Christian 2

Midway-Minto 68,

Cavalier 36

CAV 10 6 14 6—36

MID 19 15 16 18—68

Cavalier—Jade Nelson 6, Charlie Krieg 7, Jaiden Erlendson 7, Alyssa Kemp 4, Alea Manley 8, Peyton LeTexier 4

Midway-Minto—Elizabeth Shanilec 14, Valerie Kuglin 5, Kaylee Maendel 18, Lili Robinson 4, Alexis Nice 8, April Schmitz 15, Avery Moen 2, Jamye McMillan 2

Grafton 57,

Drayton-V-E 36

GRA 17 16 10 14—57

DVE 10 9 6 11—36

Grafton—Keleigh DeGeldere 4, Julia Dusek 12, Carlee Sieben 12, Amanda Erickson 2, Meredith Dumas 20, Cassie Sieben 3, Anna Carrignan 4

Drayton-V-E—Amber Gemmill 5, Taylor Reilly 15, Taylor Stegman 5, Kasey Stegman 2, Laiken Larson 9

Park River-F-L 52,

North Border 41

PAR 14 12 19 7—52

NBO 14 8 8 11—41

Park-River-F-L—Amy Seim 10, Gigi Brouillard 7, Bailey Schroeder 7, Gretchen Brummond 4, Josie Brodina 15, Hannah Gordon 9

North Border—Taylor Thompson 8, Kenzie Carson 10, Suzy Wieler 3, Lexi Irving 12, Kaley Wessels 2, Jaidyn Volk 6

North Star 53,

Benson Co. 39

BEN 13 9 9 8—39

NOR 17 12 12 12—53

Benson Co.—Danielle Schwanke 18, Kerrington Lee 6, Reganne Ritterman 6, Desidy Schwanke 4, Brandio Tuenge 4, Kaitlyn Bingham 1

North Star—Stephanie Miller 26, Jasmine Heisler 10, Danielle Hagler 6, Mya Halverson 6, Madison Peters 4, Brenna Bulman 1

Win-E-Mac 54,

Climax-Fisher 44

WEM 33 21 --54

C-F 26 18 --44

Win-E-Mac—Madyson Plante 2, Kylie Brekke 12, Rylee Haugen 4, Sydney Tadman 17, Lindsey Espeseth 2, Elliana Lindberg 3, Tyra Wilson 10, Carlie Sander 4

Climax-Fisher—Sophia Love 17, Ellie Schmitz 6, Beth McDonald 2, Katie Rarick 1, Rylie Magsam 5, Gracie Rouland 2, Lindsey Kurz 11

Fertile-Beltrami 51,

Fosston 33

F-B 25 26—51

FOS 14 19—33

Fosston—Rebecca Olson 2, Jaclyn Hubbard 16, Brianna Vig 4, Lillie Manecke 2, Kora Norland 2, Jaime Carlin 2, Jenna Manecke 3, Callie Theis 2

Fertile-Beltrami—Olivia Ellingson 2, Bailey Mulcahy 17, Tessa Motteberg 3, Marlee Steffes 8, Lauren Harstad 5, Anne Sykes 6, Emily Motteberg 4, Shelby Dunbar 6

Ada-Borup 64,

Park Christian 33

PAR 13 20—33

ADA 29 35—64

Park Christian—Ashley Hansen 8, Karley Motschenbacher 5, Allyson Kangas 6, Kylee Invie 6, Ingrid Swanson 8

Ada-Borup—Olivia Winfrey 6, Brooklyn Erickson 24, Kora Kritzberger 6, Mariah McKeever 8, Maddie Smart 20

Northland tournament

In Thief River Falls, Minn.

Championship

Stephen-Argyle 64,

Badger-G-MR 42

S-A 37 27 --64

BGM 23 19 --42

Stephen-Argyle—Abi McGlynn 19, Savannah Riopelle 8, Maddie Weberg 6, Autumn Thompson 24, Abbey Johnson 7

Badger-G-MR—Sierrah Mooney 3, Kianna Novacek 7, Alyssa Kilen 5, Tessani Peterson 3, Maddi Janicke 2, Lexie Benke 2, Carly Mekash 13, Kjerstie Lieberg 7

Third place

Red Lake 71,

Sacred Heart 68

SAC 30 38 --68

RED 28 43 --71

Sacred Heart—Ivy Edwards 14, Maddi Mitzel 10, Sydney Lloyd 28, Jessica Remer 8, Katelyn Rudolph 8

Red Lake—Lashaun Roy 2, Alexis Desjarlait 18, Angel McClain 16, Gerika Kingbird 12, Autumn Holthusen 21, Kelanna McCain 2

Fifth place

Clearbrook-Gonvick 58,

Goodridge-Grygla 29

C-G 34 24 --58

G-G 11 18 --29

Clearbrook-Gonvick—Morgan Cornell 3, Brynn Hetland 6, Jackie Lynn Taflin 12, Kaylee Faldet 2, Jennifer Lavin 1, Danae Stenzel 8, Lauren Melby 1, Tamara Skinaway 9, Madelynne Faldet 5, Cassandra Faldet 11

Goodridge-Grygla—Amy Wiskow 2, Maloni Henrickson 4, Maci Bakken 4, Madi Race 2, Vivian Coan 4, Brooke Limesand 5, Carlye Kiesow 2, Cheyenne Irlbeck 6

Seventh place

Cass Lake-Bena 52,

Red Lake County 50

RLC 21 29 --50

CLB 30 22 --52

Red Lake County Central—Kia Bachand 7, Brandie DeHate 3, Hannah Kolstoe 7, Calyssa Eskeli 3, Julia Bernstein 8, Billie Jo Grykiewicz 2, Jenna Pahlen 20

Cass Lake-Bena—Taryn Frazer 9, Serayah Drouillard 7, Michelle Jourdain 9, Mya Reyes 3, Trina Headbird 12, Raquel Wilson 3, Malaina Reyes 7, Mariah Ortiz 2

All-tournament team

Sacred Heart—Sydney Lloyd, Ivy Edwards; Stephen-Argyle—Savannah Riopelle, Autumn Thompson; Badger-Greenbush-Middle River—Carly Mekash, Maddi Janicke; Clearbrook-Gonvick—Tamara Skinaway; Red Lake—Alexis Desjarlait, Angel McClain

MVP — Abi McGlynn, Stephen-Argyle

Late Thursday

Dakota Prairie 55,

Barnes Co. North 44

BCN 11 10 8 15 --44

DAK 13 10 17 15 --55

Barnes County North—Clara Wieland 7, Ashley Samek 4, Tabitha Muncy 16, Ashley McFadgen 5, Bailey Soupir 8, Alexis Greshik 3

Dakota Prairie—Maddy Lippert 2, Courtney Stein 4, Erika McPherson 2, Carly Lippert 6, Paige Haakenson 12, Shaye Frederick 26, Cassidy Coenen 3

Boys swimming

6

Friday's results

Grand Forks 97,

Fargo Davies 88

200 medley relay—1. Grand Forks (Reed Erickson, Jakob Craven, Garrett Craven, Brayden Rygh) 1:49.72; 2. Davies 1:50.96; 3. Grand Forks 2:05.82

200 freestyle—1. Poynter, FD, 1:57.05; 2. J. Craven, GF, 1:57.34

200 intermedley—1. Marco Kojic, GF, 2:22.55; 2. Dunham, GF, 2:28.72

50 freestyle—1. Rygh, GF, 24.43; 3. Garrett Craven, GF, 24.96

Diving—1. Levi Wagner, FD, 210.80

100 butterfly—1. Poynter, FD, 57.77

100 freestyle—1. J. Craven, GF, 52.17; 2. Kojic, GF, 55.07

500 freestyle—1. Rygh (GF) 5:24.64; 2. G. Craven, GF, 5:31.06

200 freestyle relay—1. Grand Forks (Nick Gasparini, Reed Erickson, Kojic, G. Craven) 1:40.77

100 backstroke—1. Erickson, GF, 1:05.55; 3. Nick Gasparini, GF, 1:08.36

100 breaststroke—1. Morgan York, FD, 1:15.10; 2. Gasparini, GF, 1:15.54

400 freestyle relay—1.

Grand Forks (J. Craven, Gasparini, Kojic, Rygh) 3:36.69

Men's hockey

6

Friday's results

Michigan Tech 3, Lake Superior State 0

Northern Michigan 6, Ferris State 1

Bemidji State 5, Alaska Anchorage 1

MSU-Mankato 5, Alabama Huntsville 1

Denver 1, Dartmouth 0

College football

6

FCS semifinals

N.D. State 55,

Sam Houston St. 13

SHS 3 0 10 0 --13

NDS 21 20 14 0 --55

SHS—Tre Honshtein 28 field goal

NDSU—Easton Stick 6 run (Cam Pedersen kick)

NDSU—Bruce Anderson 62 run (Pedersen kick)

NDSU—B. Anderson 23 run (Pedersen kick)

NDSU—B. Anderson 37 run (Pedersen kick)

NDSU—B. Anderson 33 run (Pedersen kick)

NDSU—Jeff Illies 12 run

SHS—Honshtein 32 field goal

NDSU—Ben Ellefson 17 run (Pedersen kick)

SHS—Nathan Stewart 2 pass from Jeremiah Briscoe (Honshtein kick)

NDSU—B. Anderson 31 run (Pedersen kick)

Advertisement
randomness