Sections

Weather Forecast

Close

Man found guilty of sexually assaulting women while they slept

Advertisement

PREP TRACK: Friday's results

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Grand Forks,North Dakota 58203 http://www.grandforksherald.com/sites/all/themes/grandforksherald_theme/images/social_default_image.png
Grand Forks Herald
(701) 780-1123 customer support
PREP TRACK: Friday's results
Grand Forks North Dakota 375 2nd Ave. N. 58203

Prep track

Border State Bank

Invitational

At Baudette, Minn., Friday

Advertisement
Advertisement

Boys

Team totals

Roseau 137.5, Northome/Kelliher/Blackduck 124.25, Warroad 70, Lake of the Woods/Rainy River 60, Dryden 56.25, International Falls 56, Badger-Greenbush-Middle River/Northern Freeze 43

Top 3 finishers

100 — 1. Cal Roosdett, N/K/B, 11.84; 2. Michael Braun, Dry, 12.03; 3. Willy George, W, 12.19

200 — 1. George, W, 24.41; 2. Roosdett, N/K/B, 24.66; 3. Braun, Dry, 24.79

400 — 1. Matthew Friemoth, LOW/RR, 57.24; 2. Logan Bring, BGMR/NF, 57.50; 3. Matthew Jourdan, N/K/B, 57.83

800 — 1. Scott Nelson, Ros, 2:12.90; 2. Jacob Benson, Dry, 2:16.58; 3. Ian Medicraft, Ros, 2:27.07

1600 — 1. Tyler Erickson, Ros, 4:51.50; 2. Weston Nelson, Ros, 4:56.76; 3. Benson, Dry, 5:11.09

3200 — 1. Giizhik Wagner, N/K/B, 11:28.48; 2. Jourdan, N/K/B, 11:28.65; 3. Brett Erickson, Ros, 11:32.08

110 hurdles — 1. Cale Ubel, LOW, 18.73; 2. Logan Adams, N/K/B, 19.06; 3. Anthony Paradis, W, 19.16

300 hurdles — 1. Adams, N/K, 47.24; 2. Ubel, LOW, 47.47; 3. Pierce Kvien, Ros, 48.48

4x100 — 1. Roseau, 48.22; 2. Lake of the Woods/Rainy River, 49.21; 3. Warroad, 49.47

4x200 — 1. Roseau, 1:43.41; 2. Warroad, 1:44.38; 3. Dryden, 1:51.77

4x400 — 1. Roseau, 3:55.74; 2. Dryden, 4:11.42; 3. Northome/Kelliher/Blackduck, 4:22.05

4x800 — 1. Roseau, 9:05.00; 2. Northome/Kelliher/Blackduck, 9:23.36; 3. Dryden, 9:30.46

High jump  — 1. Wyatt Helgeson, IF, 5-04; 2. Logan Bring, BGMR/NF, 5-04; 3. Pierce, Ros, 5-02

Pole vault — 1. Quincy George, W, 11-00; 2. Jakob Ettestad, IF, 10-06; 3. Ubel, LOW/RR, 10-00

Long jump — 1. Cody Rankin, N/K/B, 18-03; 2. Ryan Jobman, Ros, 17-09; 3. Medicraft, Ros, 14-08

Triple jump — 1. Adams, N/K/B, 35-09; 2. Ksuisdh Kanjanasorn, N/K/B, 33-09; 3. Medicraft, Ros, 33-01

Shot put — 1. W. George, W, 39-05; 2. Gary Harala, IF, 39-00; 3. Evan Peppel, BGMR/NF, 37-08

Discus — 1. Peppel, BGMR/NF, 107-04; 2. Harala, IF, 93-06; 3. Levi Marken, LOW/RR, 91-01

Girls

Team totals

Roseau 194, Warroad 155, Northome/Kelliher/Blackduck 110, Dryden 80, Badger-Greenbush-Middle River/Northern Freeze 72, Lake of the Woods/Rainy River 11

Individual results

100 — 1. Lauren Santl, Ros, 13.27; 2. Bridget Erickson, W, 14.10; 3. Kezia Rahier, N/K/B, 14.11

200 — 1. Santl, Ros, 27.47; 2. Kelby Goulet, W, 28.06; 3. Christina Grundmeier, N/K/B, 28.60

400 — 1. Bethany Tangen, Ros, 1:08.75; 2. Elizabeth Carter, Dry, 1:08.84; 3. Jasmine Fast, W, 1:09.20

800 — 1. Gretta Brunelle, W, 2:36.33; 2. Andie Wood, Dry, 2:36.87; 3. Kristi Mills, N/K/B, 2:37.43

1600 — 1. Ellie Nelson, Ros, 5:45.12; 2. Brunelle, W, 5:46.65; 3. Wood, Dry, 5:51.91

3200 — 1. Madeline Huglen, Ros, 11:46.98; 2. Brunelle, W, 13:18.58; 3. Fast, W, 14:07.44

100 hurdles — 1. Jessica Vedbraaten, BGMR/NF, 17.59; 2. Maddie Jerome, Ros, 17.61; 3. Helgeson, Ros, 17.62

300 hurdles — 1. Jerome, Ros, 50.34; 2. Kiley Borowicz, Ros, 52.64; 3. Vedbraaten, BGMR/NF, 54.09

4x100 — 1. Badger-G-MR/Northern Freeze, 58.24; 2. Warroad, 58.66; 3. Northome/Kelliher/Blackduck, 1:01.93

4x200 — 1. Northome/Kelliher/Blackduck, 2:00.49; 2. Roseau, 2:06.93; 3. Warroad, 2:07.75

4x400 — 1. Dryden, 4:46.34; 2. Northome/Kelliher/Blackduck, 4:50.20; 3. Roseau, 4:59.24

4x800 — 1. Northome/Kelliher/Blackduck, 11:20.28; 2. Dryden, 11:36.34; 3. Warroad, 12:16.71

High jump  — 1. Huglen, Ros, 4-06; 2. Grace Eichenberger, W, 4-04; 3. Laechen Wagner, N/K/B, 4-02

Pole vault — 1. Jadyn Nelson, BGMR/NF, 7-00; 2. Brunelle, W, 6-06

Long jump  — 1. Nelson, BGMR/NF, 13-05; 2. Taylor Collins, W, 13-04; 3. Brita Kihle, Ros, 12-08

Triple jump  —1 . Nelson, BGMR/NF, 29-07; 2. Fast, W, 27-06; 3. Grundmeier, N/K/B, 27-02

Shot put — 1. Kaylee Loken, Ros, 31-00; 2. Borowicz, Ros, 30-00; 3. Rachel Fahey, N/K/B, 29-08

Discus — 1. Fahey, N/K/B, 86-05; 2. Loken, Ros, 81-08; 3. Elisa Mawby, Dry, 78-11

Advertisement
Advertisement
Advertisement