Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

LEGION BASEBALL: Tuesday's results

Email News Alerts

Tuesday’s results

east grand forks 11-8,

alexandria 10-17

First game

Advertisement
Advertisement

Alexandria                     220   040  2  — 10     9  4

EGF                                042   310  1  — 11   12  3

WP — Donnie Musgrove; LP — Blake Stockert

Highlights — EGF: Trevor Selk 3x5, run, Musgrove 2x4, HR, 2B, 2 RBI, Clarke Peterson 1x3, 2 RBI, 2 runs, Nate Phillips 2x4; A: Mitch Thompson 3x5, HR, 2B, 3 RBI, Travis Krueger 2x4, RBI

Second game

Alexandria                      782      0      — 17   14  0

EGF                                 206      0      —   8   12  1

WP — Danny Kuhn; LP — Cooper Jerome

Highlights — A: Mitch Thompson 3x4, Blake Stockert 3x3, HR, Casey Hammerback 3x3, HR; EGF: Reed Hjelle 2x2, Scott Mortenson 3x3, Donny Musgrove 2x2, Micah Friez 2x2

hatton 12,

hope-finley 2

Hope-Finley                  010   010        — 2     7  4

Hatton                           211   503      — 12   12  1

WP — Jace Pederson; LP — Andy Thorson

Highlights — H-F: Thorson 1x3, 2B, Ethan Jacobson 2x2; H: John Huus 3x3, HR, 2 runs, Pederson 1x4, 2B, 2 runs, 2 RBI, Landon Workin 2x3, 2B, 3 runs, Lucas Mohn 3x4, 2B, 3B, 5 RBI, Braeden Jorgensen 2 runs

Robert Montgomery

memorial tournament

In Grand Forks

Friday

American Division

Pool A

Grand Forks Blues vs. East Grand Forks, 8 a.m., Montgomery Field; Grand Forks Blues vs. Thompson, 10:30 a.m., Kraft Field; East Grand Forks vs. Thompson, 1 p.m., Kraft Field

Pool B

Fargo Post 400 vs. Alexandria, 3:30 p.m., Kraft Field; Manitoba vs. Fargo Post 400, 6 p.m., Kraft Field; Manitoba vs. Alexandria, 8:30 p.m., Montgomery Field

National Division

Pool C

Park River vs. Hillsboro-CV, 8 a.m., Kraft Field; Fargo Bombers vs. Park River, 10:30 a.m., Montgomery Field; Fargo Bombers vs. Hillsboro-CV, 1 p.m., Montgomery Field

 Pool D

Wes Fargo vs. Grafton, 3:30 p.m., Montgomery Field; Grafton vs. Bonivital, 6 p.m., Montgomery Field; West Fargo vs. Bonivital, 8:30 p.m., Kraft Field

Saturday

At Kraft Field

Pool C third place vs. Pool D third place, 8 a.m.; Pool A third place vs. Pool B third place, 10:30 a.m.; Pool C second place vs. Pool D second place, 1 p.m.; Pool A second place vs. Pool B second place, 3:30 p.m.; Pool C first place vs. Pool D first place, 5:30 p.m.; Pool A first place vs. Pool B first place, 8 p.m.

Sunday

At Kraft Field

American Division fourth place vs. National Division fourth place, 9 a.m.; American Division third place vs. National Division third place, 11:30 a.m.; American Division second place vs. National Division second place, 2 p.m.; American Division first place vs. National Division first place, 4:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement