Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

GIRLS TENNIS: Thursday's results

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Grand Forks, 58203

Grand Forks North Dakota 375 2nd Ave. N. 58203

N.D. East Region

Thursday, in Grand Forks

First round

Advertisement
Advertisement

Fargo Davies 3,

Fargo Shanley 2

Singles

1. Olivia Keelin, S, over Brynne Poppe 6-1, 6-3; 2. Laura McGuigan, D, over Karsen Aune, 6-2, 6-2; 3. Heidi Wanzek, D, over Josie Perhus, 6-3, 6-0

Doubles

1. Therese Carson-Lexi Madlom, S, over Jenna Forknell-Paige Stevens 6-3, 6-3; 2. Emily McGregor-Maria Wazek, D, over Taryn Nellermoe-Maddie noesen 6-2, 6-1

GF Red River 4,

Wahpeton 1

Singles

1. Mimi Yunker, RR, over Abby Miller 6-0, 6-0; 2. Cindy Lim, RR, over Brianna Bell 6-0, 6-0; 3. Paige Relling, RR, over Anna Schillinger 6-0, 6-0

Doubles

Maddie Anderson-Alexis Caoili, RR, over Kristi Krogh-Hannah Bossert 6-2, 6-2; Leslie Hibl-Rachel Bassingwaite, W, over Michaela Meland-Casey DeBeltz 6-1, 1-6, 6-3

Valley City 4,

Fargo North 1

Singles

1. Clarissa Olson, VC, over Mary Wessman 6-2, 6-2; 2. Sam Coit, VC, over Alexis Elfstrum 6-4, 6-3; 3. Reagan Ingstad, VC, over Beth Russel 6-0, 6-2

Doubles

1. Lydia Jacobson-Shelby Thorvilson, FN, over Mia Wendel-Rachel Schueneman 6-1, 6-1

West Fargo 5,

Fargo South 0

Singles

1. Sammie Smith, WF, over Anna Lawley 6-0, 6-0; 2. Kaylee Stock, WF, over Claire Johnson 6-3, 6-3; 3. Katie Baasch, WF, over Jordan Hanson 6-0, 6-0

Doubles

1. Jamie Freden-Pooja Chemiti, WF, over Isabel Thiner-Jessica McNutt 6-2, 6-1; 2. Amber Wolff-Jenaya Wentz, WF, over Michelle Bruer-Erica Laughlin 6-1, 6-2

Semifinals

GF Red River 5,

Fargo Davies 0

Singles

1. Mimi Yunker, RR, over Laura McGuigan 6-0, 6-0; 2. Cindy Lim, RR, over Heidi Wanzek 6-0, 6-0; 3. Maddie Anderson, RR, over Abby Olson 6-1, 6-0

Doubles

1. Alexis Caoili-Ellen Larson, RR, over Jenna Forkwell-Paige Stevens 6-1, 6-3; 2. Paige Relling-Lexi Antonenko, RR, over Emily McGuigan-Maria Wanzek 7-6, 6-4

West Fargo 3,

Valley City 2

Singles

1. Sammie Smith, WF, over Clarissa Olson 6-1, 6-1; 2. Kaylee Stock, WF, over Sam Coit 6-3, 6-1; 3. Katie Baasch, WF, over Abby Ingstad 6-1, 6-1

Doubles

1. Sara Gilbertson-Reagan Ingstad, VC, over Jamie Freden-Pooja Chemiti 7-6. 1-6. 7-6; 3. Maia Wendel-Rachel Schueneman, VC, over Jenaya Wentz-Amber Wolff 3-6, 6-4, 6-2

Championship

GF Red River 5,

West Fargo 0

Singles

1. Mimi Yunker, RR, over Sammie Smith 6-4, 6-1; 2. Cindy Lim, RR, over Amber Wolff 6-0, 6-0; 3. Paige Relling, RR, over Preeti Chemiti 6-0, 6-3

Doubles

1. Maddie Anderson-Alexis Caoili, RR, over Kaylee Stock-Pooja Chemiti 6-1, 6-2; 2. Ellen Larsen-Lexi Antonenko, RR, over Katie Baasch-Jamie Freden 7-6, 6-3

Consolation

Fargo South 4,

Fargo North 1

Singles

1. Anna Lawley, FS, over Mary Wessman 6-2, 6-2; Isabel Thiner, FS, over Alexis Elfstrum 6-0, 6-3; 3. Jessica McNutt, FS, over Beth Russell 6-0, 6-4

Doubles

1. Lydia Jacobson-Shelby Thorvilson, FN, over Michelle Bruer-Clarie Johnson 6-2, 6-1; 2. Erica Laughlin-Jordan Hanson, FS, over Megan Zander-Amanda Ridley 1-6, 6-4, 6-2

Fargo Shanley 4,

Wahpeton 1

Singles

1. Olivia Keelin, S, over Kristi Krogh, 6-3, 6-1; 2. Karsen Aune, S, over Hannah Bossert 6-4, 2-6, 6-4; 3. Heidi Lageson, S, over Brianna Bell 6-3, 6-2

Doubles

1. Therese Carson-Lexi Madlom, S, over Leslie Hibl-Rachel Bassingwaith  6-2, 4-6, 6-4; 2. Abby Miller-Hannah Schillinger, W, over Taryn Nellermoe-Josie Perhus 2-6, 6-2, 10-8

State qualifying

Fargo Davies 4,

Fargo south 1

Singles

1. Anna Lawley, S, over Brynn Poppe 6-0, 6-2; 2. Laura McGuigan, FD, over Isabel Thiner 6-3, 6-2; 3. Heidi Wanzek, FD, over Jessica McNutt 6-0, 7-6

Doubles

1. Jenna Forknell-Paige Stevens, FD, over Claire Johnson-Michelle Bruer 6-3, 6-2; 2. Maria Wanzek-Emily McGregor, FD, over Erica Laughlin-Jordan Hanson 6-0, 6-2

Valley City 3,

Fargo Shanley 2

Singles

1. Olivia Keelan, FS, over Clarissa Olson 7-6, 6-3; 2. Sam Coit, VC, over Karsen Aune 6-2, 6-1; 3. Heidi Lageson, FS, over Abby Ingstad 6-1, 6-4

Doubles

1. Sara Gilbertson-Reagan Ingstad, VC, over Therese Carson-Lexi Madlom 6-1, 6-2; 2. Maia Wendel-Rachael Schueneman, VC, over Josie Perhus-Taryn Nellermoe 6-2, 6-1

Advertisement
Advertisement
Advertisement