Sections
Advertisement

GIRLS HOCKEY: Friday’s results

Email

Girls hockey

N.D. state

tournament

Friday’s results

Advertisement

Semifinals

Bismarck 2,

GF Knightriders 0

First period — 1. B, Anne Dickson (Jessie Binstock) 5:43

Second period — 2. B, Katie German (Gretta Gilje) 3:42

Goalie saves — GF: Jerrica Rosendahl 7-8-8 — 23; B: Kennedy Blair 4-10-8 — 22

West Fargo 6,

Fargo south-Davies 2

First period — 1. WF, Janey Sandoval (Kelly Krahn) 4:07; 2. WF, Megan Berginski (Krahn) 6:49

Second period — 3. WF, Krahn (Sandoval) 3:48; 4. FSD, Summer Hayes 7:23

Third period — 5. FSD, Carissa Wigginton (Megan Lorenz) 1:37; 6. WF, Krahn 2:30; 7. WF, Paige Lazorenko (Krahn, Sandoval) 3:54; 8. WF, Krahn (K. Lothspeich) 16:15

Goalie saves — WF: Morgan Stirling 0-2-2 — 4; FSD: Emily Grothmann 14-8-8 — 30

Consolation

Mandan 3

Williston 2, OT

First period — 1. M, Mariah Marsh (Paige Lillis, McKenna Quintus) 8:50

Second period — 2. W, Keely Kleven (Sam Miller) 0:59; 3. W, Elizabeth Goebel 7:06

Third period — 4. M, Shaylynn Mack 13:23

Overtime — 5. M, Mack (Rebecca Helbling) 5:45

Goalie saves — W: Maddy McLees 7-4-12-3 — 26; M: Chelsey Norton 8-7-4-6 — 25

Minot 3,

Fargo North 1

First period — 1. M, Sydney Boyce (Makaila Anderson) 6:17; 2. M, Alissa Ewan 11:58

Second period — 3. M, Alaynee Thompson (Anderson, Alissa Ewan) 13:35

Third period — 4. N, Anna Erickson (Emily Dorsey) 11:22

Goalie saves — M: Sydney Swanson 4-4-9 — 17; FN: Hannah Sivertson 5-15-4 — 24

Today’s games

Championship

West Fargo vs. Bismarck, 5 p.m., REA main rink

Third place

GF KnightRiders vs. Fargo South-Davies, 11 a.m., REA main rink

Consolation

Mandan vs. Minot, 2:30 p.m., REA Olympic rink

Minn. Class A

tournament

Friday’s results

In St. Paul

Semifinals

The Blake School 5, Red Wing 4, 2 OT

EGF SENIOR HIGH 3,

ST. PAUL UNITED 2

First period — 1.  SPU, Alev Baysoy (Joie Phelps, Lauren Boettcher) 5:08; 2. SPU, Baysoy (Kate Hallett)6:10; 3. EGF, Alexa Mack (Haley Mack, Mak Langei) 13:22

Third period — 4. EGF, Langei (Karly Nelson) 11:34; 5. EGF, Alexa Mack (Langei, Riley Koberinski) 13:21

Goalie saves — EGF: Madi Galstad 3-2-9 — 14; SPU: Catherine Johnson 7-8-16 — 31

Consolation

Alexandria 4, New Ulm 3, 3 OT

Proctor-Hermantown 4, Litchfield/Dassel-Cokato 1

Today’s games

Championship

Blake vs. EGF Senior High-St. Paul United winner, noon, Xcel Energy Center

Third place

Red Wing vs. EGF Senior High-St. Paul United loser, 9 a.m., Xcel Energy Center

Fifth place

Alexandria vs. Proctor-Hermantown, 10 a.m., Ridder Arena

Minn. Class AA

tournament

Friday’s results

In St. Paul

Semifinals

Hill-Murray 1, Eden Prairie 0

Benilde-St. Margaret’s vs. Lakeville North

Consolation

Andover 2, Burnsville 1

Mounds View 4,

Roseau 3, 2 OT

First period — 1. M, Cristi Oliver (Emmy Michaelson) 9:57

Second period — 2. R, Maddy Helgeson (Mary Przekwas) 10:26; 3. R, Emily Pahlen (Sarina Goos, Tianna Gunderson) 1:24

Third period — 4. R, Bailey Holter (Madeline Huglen, Sarina Goos) 0:43; 5. M, Oliver (Bella Sutton, Sydney Brodt) 12:27; 6. MV, Sutton (Kristen Cash, Brodt), 14:22.

Overtime — 7. M, Bailey Thompson (Sara Moen, Sutton) 11:18

Goalie saves — MV: Mary Dingman 6-1-4-x-x — 11; Paige Kittelson x-x-3-7-4 — 14; R: Jenna Baumgartner 6-11-9-1-7 — 34

Today’s games

Championship

Hill-Murray vs. Benilde-St. Margaret’s-Lakeville North winner, 7 p.m., Xcel Energy Center

Third place

Eden Prairie vs. Benilde-St. Margaret’s-Lakeville North loser, 4 p.m., Xcel Energy Center

Consolation

Andover vs. Mounds View, noon, Ridder Arena

Advertisement
Advertisement
Advertisement