Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

GIRLS BASKETBALL: Friday’s results

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Grand Forks,North Dakota 58203 http://www.grandforksherald.com/sites/all/themes/grandforksherald_theme/images/social_default_image.png
Grand Forks Herald
(701) 780-1123 customer support
GIRLS BASKETBALL: Friday’s results
Grand Forks North Dakota 375 2nd Ave. N. 58203

Girls basketball

Advertisement
Advertisement

N.D. Class A

state tournament

In Minot

Friday’s semifinals

Minot 57,

bismarck 52

Minot                         31 26 — 57     

Bismarck                   22 30 — 52

Minot — Cassie Askvig 19, Sophie Bengson 11, McKale Duttenhefer 8, Brooke Suko 7, Sierra Duttenhefer 6, Jayden Moum 4, Teasha Hughes 2

Bismarck — Courtney Trolliey 17, Keisha Engelhardt 15, Kylee Leingang 12, Ashlee Hilzendeger 4, Alison Fisher 2, McKenzie Kiefer 2

fargo shanley 73,

fargo davies 37

Fargo Shanley          36 37 — 73     

Fargo Davies           22 15 — 37

Fargo Shanley — Day 5, Fraase 9, Jacobson 19, Erie 5, Dietz 2, Saville 2, Rotunda 13, Bucholz 10, Vetter 2, Weber 4, Bath 2

Fargo Davies — Papachek 3, Bergantine 9, Kottsick 8, Klabo 8, Haugen 2, Olson 2, Malmanger 2, Erickson 4

Consolation semifinals

west fargo 67,

valley city 49

West Fargo                             33  34    —67

Valley City                               26  23    —49

West Fargo — Thorson 24, Enno 11, Wentz 8, Sand 6, K. Langerud 5, Nelson 5, Gustafson 4, B. Langerud 4.

Valley City — Di. Diegel 15, Denholm 14, Taylor 8, Dieterle 3, Da. Diegel 3, Olson 2, Klingenberg 2, Justesen 2

bismarck century 64,

jamestown 60

Jamestown                              33  27    —60

Bis. Century                             38  26    —64

Jamestown — Mac. Orr 23, Peterson 22, Mullowney 8, Me. Orr 5, Willer 2.

Bismarck Century — Lynch 30, Jossart 12, Wilhelm 4, Fitterer 4, Scherr 4, Benz 3, Furcht 3, Selensky 2, Schuette 2.

Today’s games

Fifth place, Century vs. West Fargo, 9:30 a.m.; third place, Bismarck vs. Fargo Davies, 1:30 p.m.; championship, Minot vs. Fargo Shanley, 6 p.m.

Minn. Section 8A

In Thief River Falls, Minn.

Championship

Win-e-mac 73,

clearbrook-gonvick 38

Win-E-Mac                  47 26 — 73               

Clearbrook-Gonvick   16 22 — 38

Win-E-Mac — Shelby Kaster 19, Ashley Glass 5, Korbyn Ross 9, Kara Sonstelie 2, Madison Juhl 1, Madison McKeever 23, Alayna Espeseth 6, Jessica Kasprzak 4, Marea Schommer 2, Olivia Simonson 2

Clearbrook-Gonvick — Carlie Bergerson 2, Liz Bodensteiner 11, Esther Kjolhaug 3, Rachel Spray 2, Ashley Groshong 3, Lauren McIntosh 4, Madison Stenzel 13

Minn. Section 8AA

In Moorhead, Friday

Championship

pequot lakes 81,

hawley 64

Pequot Lakes                          38  43    —81

Hawley                                     36  28    —64

Pequot Lakes — Wiebolt 10, Lane 23, Buell 5, White 20, Miller 18, Ryan 4, Faacks 2.

Hawley — Noreen 14, Olson 17, Hovelson 3, Ellefson 24, Mattfeld 2, Laddusaw 2, Rennecke 0 2-2 2.

Minn. Section 6A

In Morris, Minn., Friday

Championship

ADA-borup 55,

west central area 31

West Central                           18  13    —31

Ada-Borup                               34  21    —55

West Central — Christenson 2, H. VanKepen 12, A. VanKepen 11, Kruize 4, Anderson 2

Ada-Borup — Stevenson 11, Vega 18, Eggen 7, Lee 4, Gehrtz 5, Poehler 10

N.D. Class B

state tournament

At Fargodome

Thursday’s Quarterfinals

Thompson vs. Beach, 1 p.m.; Shiloh Christian vs. Kidder County, 2:45 p.m.; Bishop Ryan vs. Lakota/Edmore, 6:30 p.m.; Central Cass vs. Watford City, 8:15 p.m.

Friday’s games

Semifinals — 6:30 and 8:15 p.m.; consolation semifinals — 1 and 2:45 p.m.

Saturday’s games

Seventh place — 1 p.m.; fifth place — 2:45 p.m.; third place — 6 p.m.; championship — 8:15 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement