Sections

Weather Forecast

Close

BOYS TENNIS: Saturday's results

BOYS TENNIS

N.D. East Region

In Fargo, Saturday

Championship

Singles

Semifinals

Wischer (GFRR) over Sawchuk (Shanley) 6-0, 6-0

Anderson (GFRR) over Knewtson (WF) 6-3, 6-2

Finals

Wischer (GFRR) over Anderson (GFRR) 6-3, 7-6(6)

Third place

Knewtson (WF) over Sawchuk (Shanley) 6-0, 6-0

Consolation

State qualifier

Godon (GFRR) over Steffes (FS) 6-2, 6-1

Chambers (GFC) over Weding (GFC) 6-3, 6-0

Osman (Davies) over Fairfield (Shanley) 3-6, 6-4, 6-2

Mostad (FN) over Schwandt (Shanley) 6-2, 6-4

Consolation semifinals

Godon (GFRR) over Chambers (GFC) 6-4, 6-4

Osman (Davies) over Mostad (FN) 6-4, 6-4

Fifth place

Osman (Davies) over Godon (GFRR) 6-3, 6-3

Seventh place

Chambers (GFC) over Mostad (FN) 6-1, 6-1

Doubles

Semifinals

Caoili/Kuhlman (GFRR) over Thompson/Folson (GFC) 6-2, 6-1

Ballweber/Farahmand (WF) over Youngs/Lawley (FS) 6-3, 3-6, 7-6(4)

Finals

Ballweber/Farahmand (WF) over Caoili/Kuhlman (GFRR) 6-3, 6-4

Third place

Youngs/Lawley (FS) over Thompson/Folson (GFC) 4-6, 6-2, 6-4

Consolation

State qualifier

Strom/Schott (Shanley) over Landman/Pladson (FN) 6-1, 6-2

Kottsick/Gupta (Davies) over Walker/Holland (WF) 6-4, 6-4

Miller/Reimers (VC) over Del Val/Schulz (FS) 3-6, 6-2, 6-3

Kuhlman/Kenyan (GFRR) over Miller/Ondracek (VC) 6-4,6-2

Consolation semifinals

Strom/Schott (Shanley) over Miller/Reimers (VC) 6-3, 6-3

Kuhlman/Kenyon (GFRR) over Kottsick/Gupta (Davies) 2-6, 7-6(6), 6-0

Fifth Place

Kuhlman/Kenyon (GFRR) over Strom/Schott (Shanley) 7-5, 7-6(5)

Seventh Place

Miller/Reimers (VC) over Kottsick/Gupta (Davies) 7-6(5), 6-3

All-EDC

GF Red River: Greg Wischer, Joey Anderson, Andre Caoili, Jake Kuhlman; GF Central: Kyle Folson, Andrew Thompson; Fargo South: Davis Lawley, David Youngs; Shanley: Patrick Strom, Andrew Sawchuk; West Fargo: Brady Ballweber, Keyan Farahmand, North Knewtson; Fargo Davies: Evan Kottsick, Marcus Osman; Fargo North: Ben Mostad

East Region coach of the year -- Chad Anderson, West Fargo

Outstanding senior athlete nominees -- Anderson, Caoili, Osman

Advertisement