Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

BOYS HOCKEY: Matchups

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Grand Forks,North Dakota 58203 http://www.grandforksherald.com/sites/all/themes/grandforksherald_theme/images/social_default_image.png
Grand Forks Herald
(701) 780-1123 customer support
BOYS HOCKEY: Matchups
Grand Forks North Dakota 375 2nd Ave. N. 58203

Boys hockey

N.D. East Region

At Purpur Arena

Friday

Advertisement
Advertisement

Loser-out games – Devils Lake vs. Fargo South-Shanley, noon; Fargo Davies vs. Fargo North, 30 minutes after conclusion of previous game

Championship semifinals – GF Central vs. GF Red River, 6 p.m.; Grafton-Park River vs. West Fargo, 30 minutes after conclusion of previous game

Saturday

Loser-out, state-qualifier games, beginning at noon; championship, 5 p.m.

Minn. Section 8A

Tuesday

Play-ins – Lake of the Woods (No. 9 seed) at Red Lake Falls (No. 8), 7 p.m.; Bagley-Fosston (No. 10) at Crookston, 7 p.m.

Feb. 20

Quarterfinals, all games 7 p.m. – Lake of the Woods/Red Lake Falls winner at EGF Senior High (No. 1); Detroit Lakes (No. 5) at Kittson County Central (No. 4); Park Rapids (No. 6) at Thief River Falls (No. 3); Crookston/Bagley-Fosston winner at Warroad (No. 2)

At Thief River Falls

Feb. 22

Semifinals, 6 and 8:15 p.m.

Feb. 27

Championship, 7 p.m.

Minn. polls

Class A

1. EGF Senior High (9); 2. Hermantown (1); 3. Warroad; 4. Breck; 5. Duluth Marshall; 6. New Prague; 7. Mankato West; 8. Totino-Grace; 9. Mahtomedi; 10. St. Cloud Cathedral; 11. Thief River Falls; 12. Orono; 13. St. Paul Academy; 14. Duluth Denfeld; 15. Delano-Rockford; 16. Blake; 17. Luvernre; 18. Virginia/Mt. Iron-Buh; 19. Alexandria; 20. Bloomington Kennedy

Class AA

1. Edina (9); 2. Lakeville North (6); 3. Hill-Murray; 4. Wayzata; 5. Blaine; 6. Burnsville; 7. Eden Prairie; 8. Duluth East; 9. St. Thomas Academy; 10. Elk River-Zimmerman; 11. Benilde-St. Margaret’s; 12. Maple Grove; 13. Andover; 14. Eastview; 15. Cretin-Durham Hall; 16. Eagan; 17. White Bear Lake; 18. Holy Family Catholic; 19. Roseau; 20. Grand Rapids

Others receiving votes: Forest Lake; Minnetonka; Bloomington Jefferson; Moorhead; Roseville Area

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness