Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

BOYS BASKETBALL: Thursday’s results

Email

Boys basketball

Thursday’s results

FARGO NORTH 63,

Advertisement

gf central 59

GF Central                               27  32   — 59                       

Fargo North                            28  35   — 63                       

GF Central — Jake Mussman 8, Jaylon Butler 15, Treion Davis 15, Jordan Olien 3, Jake Wavra 6, Spencer Meyer 2, Josh Schumer 10

Fargo North — Willy Roman 11, Michael Boutain 2, Ty Sanford 4, Bailee McLachlan 18, Bryce Schroeder 18, Jake Anderson 10

West Fargo 87,

GF Red River 68

GFRR                                        37  31   — 68

West Fargo                             39  48   — 87

GF Red River — Chad Bartosh 32, Ty Straus 11, Shayden Keplin 8, Carson Dennis 4, Ryan Enerson 3, Tanner Soleim 10

West Fargo — Creighton Pfau 4, Brady Heisler 12, Nick Eisenzimmer 23, Travis Schock 13, Andrew Heisler 3, Griffin Sauvageau 2, Melvin Collins 25, Ben Holland 4, Austin Bonnema 2

hawley 76,

norman co. east/u-h 54

Hawley                                     35  41   — 76                       

Norman Co. East/UH            21  33   — 54

Norman County East/Ulen-Hitterdal — Jeremiah Stene 5, Jonah Sather 4, Brett Braseth 4, Isaac Kraft 2, Zack Stene 12, Kyle Lisburg 11, Patrick Busby 8, Deforrest Nelson 6, Noah Stene 2

Hawley—Ben Ellefson 26, Dalton Leaf 11, Phillip Teetles 10, Aaron Reignier 9, Jordan Harms 5, Dillon Omberg 5, Austin Koenig 4, Avery Thompson 2, Dawson Tusow 2, Dylan Jeral 2

fertile-beltrami 51,

kittson co. central 45

Fertile-Beltrami                      21  30   — 51                                               

Kittson Co. Central                22  23   — 45

Fertile-Beltrami — Brady Steffes 6, Alex Schmalenberg 3, Mitchell Mosher 11, Jordan Leiting 13, Charlie Duckstad 12, Joey Woods 6

Kittson Co. Central — Blayne Davis 17, Andrew Olsonawski 9, Mason Olson 3, Dylan Olsonawski 2, Caleb Christenson 14

Ada-borup 68,

Norman Co. West 31

Ada-Borup                               29  39   — 68

NCW                                         16  15   — 31

Ada-Borup — Lance Ruebke 17, Garrett Gunderson 6, Lucas Lendell 5, J.D. Kappes 14, Blake Fetting 5, Michael Kolness 8, Zach Holwenger 5, Joel Merkens 8

Norman Co. West — Ryan Borgen 5, Steele Armstrong 3, Ryan Olson 10, Kyle Hellerud 1, Hart Hauge 8, Dalton Jorgensen 4

warren-a-o 53,

badger-g-mr 36

Warren-A-O                             25  28   — 53                       

Badger-G-MR                         10  26   — 36                       

Warren-Oslo-Alvarado — Danny Schmidt 16, Brice Miller 6, Peter Durand 7, Jordan Wurtz 1,  Jase Pederson 2, Jesse Pineda 6, Matt Bergh 8, Dillon Novak 3, Chase Anderson 2,  Hayden Strickler 2

Badger-Greenbush-Middle River — Darius Watson 2, Brayden Larson 2, Wyatt Peppel 4, Matt Howell 7, Jordan Brandon 2, Aaron Dostal 10, Hunter Jacobson 3, Logan Dvergsten 4

fosston 77,

climax-fisher 54

Fosston                                   35     

Climax-Fisher                         30  24   — 54

Fosston — Aaron Arneson 20, Ari Borud 2, Cody Baumann 11, Darin Viken 2, Jesse Sather 2, Jon Olson 8, Kyle McClung 4, Matt Voxland 2, Nick Carlin 2, Trevor Schmidt 4

Climax-Fisher — Cody Magsam 15, Jonah Sylvester 1, Paul Gapp 2, Nick Donarski 2, Luke Schmidt 7, Levi Dahl 19, Blake Sorenson 2, Kane Perrin 2, Noel Anderson 2, Martine 2

Red Lake County 77,

Mahnomen 69

Mahnomen                               25  44   — 69                       

Red Lake County                    32  45   — 77                       

Red Lake Co. — Drake Engelstad 10, Brandon Keller 2, Austin Waliser 12, Kalen Wiseth 3, Will Duden 9, Scott Schultz 23, Luke Newton 18

Mahnomen — Brian Schoenborn 18, Kaleb Gieseke 7, Bob Bjorge 2, Dylan Reitan 8, Luke Warnsholz 9, Blake Kahlbaugh 2, Nathan Hanson 17, Levi Liebl 6

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness